Peter Rzyman: „Skúsim žiť bez pripojenia na elektrinu a plyn“

Ekologicky zmýšľajúci elektrotechnik skúša pre mnohých neuveriteľnú vec Medzi nami žije mnoho ľudí, ktorí pochybujú o únosnosti spôsobu života dnešnej civilizácie. Spotreba energií v posledných desaťročiach prudko stúpla, popritom prišlo k značnému zneči

41 ročný Peter Rzyman z malebnej obce Kuchyňa na úvod sám seba vtipne charakterizoval slovami: „Za sebú kopec roboty a nic z teho.“
„Od mala som mal konštruktérske sklony. Keďže sa pre mňa nenašla profesia v elektrotechnickom priemysle, kde by som ich mohol uplatniť, začal som vŕtať, do čoho sa vŕtať dalo. Po tej technickej stránke som sa vo veciach okolo energetických premien, obnoviteľnej energie dosť zorientoval. Začal som sa teda obzerať, ako si nejako energiu obstarať takým spôsobom, aby sme neboli natoľko závislí od siete.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nielen stav životného prostredia
zhoršuje prílišná koncentrácia

„Dnes sa všetko rozváža, energia, tovar, potraviny. Nie som proti obchodu, zastávam ale otázku nejakej miery. Centralizované zdroje znamenajú aj veľkú spotrebu energií. V súčasnosti je moderné myslenie typu - zadovážim si energie a zarobím si na ne svojou činnosťou. Málo sa ale rozpráva o istom mantineli. Široká verejnosť si neuvedomuje, že prakticky všetka vyrobená elektrina sa mení len na teplo, mení sa naň tiež všetka energia z palív. Toto teplo, pochádzajúce z elektrární, dopravy a tovární, dnes nepriaznivo ovplyvňuje človeka a prírodu. Globálne otepľovanie, ktoré už nepopierajú ani niektoré koncerny obchodujúce s ropou (Shell, vetva BP dokonca vyrába slnečné panely), nesúvisí len s uvoľňovaním skleníkových plynov, ale aj s priamou dodávkou tepla do atmosféry. Tepelná energia uvoľnená do atmosféry v dôsledku ľudskej činnosti (elektrárne, teplárne, priemysel, doprava) by mala podľa prognóz už pred rokom 2050 dosiahnuť asi 1% z celkovej dodanej slnečnej energie, čo sa zároveň považuje za maximum klimatickej únosnosti. To je fakt takmer rovnako významný ako otázka jadrovej bezpečnosti, v prípade bezpečnej jadrovej energetiky je najvýznamnejší.
Aktivisti Greenpace aj bežní ľudia so zmyslom pre ekológiu si ho na môj vkus všímajú menej ako samotnú bezpečnosť, lebo zrejme neexistuje jednoduchý demonštračný objekt. Existuje ale riešenie vo forme zníženej spotreby a investícií do úspor energií(ktoré prestavujú iba 2/3 investícií do zdrojov). Rozvoj ekonomiky krajín ako napríklad Čína môže celý proces ohrevu atmosféry urýchliť. Nechcem týmto vzbudiť dojem o nejakej apokalypse, skôr tým chcem naznačiť, akým spôsobom sa môže vyvíjať dostupnosť a cena energie. Ak zároveň predpokladám, že svetové zásoby ropy a plynu sú v hrubom odhade asi na 50 až 70 rokov. Existujú štúdie o tom, že sú z hľadiska schopnosti prostredia absorbovať uvoľnené teplo výhodnejšie elektrárne menších výkonov. Ďalej o tom, že energia uvoľnená v niektorých husto osídlených oblastiach aj prevyšuje slnečný prídel.
Aj keby ľudia objavili nejaký revolučný zdroj, bude problém, čo s jeho produktom, keď sa použije, nehľadiac pritom na jeho účinnosť (atómová elektráreň má podľa typu účinnosť 30 až 40%). Energia sa predsa nestráca, iba sa v atmosfére hromadí v podobe ďalej nevyužiteľného tepla s teplotou o málo vyššou, než je teplota okolia. Vyžiariť teplo mimo atmosféry nie je jednoduché. Je to hranica. Podobne aj filozofia - všetko si kúpim, lebo na to mám, prípadne si zarobím - je v tomto smere neistá, keď človek nepotrebuje toľko (spotrebovanej energie) mať.“

SkryťVypnúť reklamu

Hlasy pre väčšie využívanie alternatívnych zdrojov energie sa dnes ozývajú z mnohých strán. Máme tu predsa silu vetra, vody a slnka. Za istých okolností by energia získaná z vetra a vody dokázala uspokojiť súčasnú energetickú potrebu ľudstva. Bolo by sa ale treba dovtedy na mnohých veciach ujednotiť. Zatiaľ sa touto cestou uberá len zopár jednotlivcov. Peter Rzyman v súčasnosti dokončuje energeticky nízko nákladový dom, v ktorom bude jeho rodina žiť bez prípojky na plyn a elektrinu.

„Za modelové riešenie považujem slnečné panely a domácu kogeneračnú jednotku (využívajúcu malý podiel energie zo spaľovania drevnej hmoty). Už viac ako rok mi dve tretiny potrieb prúdu zabezpečujú kremíkové slnečné panely. Tieto panely sú drahšie ako kolektory na ohrev vody, návratnosť investície je asi 30 alebo 40 rokov. Čo sa týka návratnosti, rýchlu majú malé vodné elektrárne, okolo päť rokov.
Ľudia majú často veľké oči, keď si myslia, že vďaka energii z obnoviteľných zdrojov ušetria. Podľa môjho názoru sa vzhľadom na súčasné ceny energií jej výroba z obnoviteľných zdrojov ekonomicky neoplatí. Pokiaľ nepredpokladám nárast ceny energií. Je to len slušná alternatívna, poistka proti zvyšovaniu cien. Samozrejme, inakšia situácia by nastala, ak by sa zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov začali vyrábať sériovo. Ale to je už iná vec, vec vízií.“

SkryťVypnúť reklamu

Netreba zabúdať na to, že takto vyrobená energia nie je vhodná pre všetky druhy spotrebičov. Hodí sa najmä na svietenie, prípadne sledovanie televízie. Napríklad kvôli chladničke by sa musel zakúpiť drahý menič. Zaujímali sme sa teda aj o praktickú stránku veci. Nebude sa v rodine Rzymanových používať vysávač či práčka, keďže majú veľký príkon?

„Vysávanie je väčšinou energeticky málo účinný spôsob čistenia, býva podmienené použitím súvislej „chlpatej“ podlahy. Pri iných typoch podláh je možné vysávač obísť. Prípadné časovo neprehnané použitie vysávača ale nepredstavuje problém. Chladnička je z hľadiska výberu meniča a predovšetkým z hľadiska celkovej spotreby najväčší problém, podobne ako práčka. Niektoré typy práčok je možné ale pomerne jednoducho upraviť, najmä, ak predpokladám, že si práčka nebude vodu ohrievať komplet elektricky, ale bude napojená aj na teplú vodu, prípadne bude elektrický ohrev redukovaný na „dohrev“. O vhodnosti práčky rozhoduje typ motora, vhodné sú typy s uhlíkmi. Nie je vylúčené v budúcnosti ani možné uplatnenie ultrazvukových práčok. Problémová je aj mikrovlnka a vylúčiť treba mrazničku a kúrenie elektrinou. Naopak bezproblémové je svetlo, TV/PC, domáce a kuchynské náradie (vŕtačka, mixér), väčšina rôznych nabíjačiek...“

Dobrou cestou je v súčasnosti veľmi populárne zatepľovanie domov. Pri výmene okien však treba byť obozretnejší.

„Dnes všetci vymieňajú staré okná za plastové, zabúda sa ale na vetranie. Nielenže sa v domoch potom lepšie množia mikróby a lepšie sa prenášajú choroby. S vetraním súvisí aj ďalšia vec, koncentrácia radónu. Ak je priestor príliš zatesnený, koncentrácia radónu (rádioaktívneho plynu) sa zvyšuje. Samozrejme, s plastovými oknami ušetríme za energie, ale budeme trebárs dvakrát toľko chorí.
Stále je u nás ešte málo osvety okolo výmenníkov tepla. Malo by sa viacej uvažovať o tom, že pri výmene okien by sa automaticky malo investovať do vetracieho výmenníka tepla. Inak okná môžu narobiť viacej škody ako úžitku.“
V spojitosti s plastovými oknami sa spomína aj pojem mikrovetranie.

„Pokiaľ ja viem a čo som naokolo videl, plastové okná systém mikrovetrania zabudované nemali. Navyše, netreba zabúdať na fakt, že pri týchto oknách nastáva ešte závažný problém s ich likvidáciou, a to problém ekologický, keďže sa vyrábajú väčšinou z PVC.“

A aký postup vo využívaní zdrojov energií by bol podľa pána Rzymana vhodný?

„Kľúčovou myšlienkou pre mňa zostáva otázka nadbytočnej produkcie tepla do atmosféry. Nemali by sme pátrať po tom, aby bolo zdrojov energie čím viacej, mali by sme sa snažiť tie jestvujúce efektívnejšie využiť. Keď k tomu naviac použijeme aj nejaké obnoviteľné zdroje, to nám vôbec neuškodí.“ - mb -

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 754
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 651
  3. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 142
  4. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 6 022
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 133
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 903
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 728
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 113
  1. Ladislav Kucharik: Ospalé poobedie smutného cisára v jeho mauzóleu v Hue
  2. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (3.)
  3. Ľubomír Maretta: Die Bank
  4. Peter Gregor: Project Gregus - Purple Sky Beloved
  5. Otilia Horrocks: Agent 00F: Spis „Záhadná evaporácia“ / fikcia a fejtón v jednom/
  6. Pavol Kéri: ČSOB Maratón - 20 rokov
  7. Tomáš Kiebel: AI rubrika: Doba promptová, alebo víťaz je ten čo má predstavivosť
  8. Lukáš Čelinák: Ficova neutralita a jej (ne)výhody v kontexte vojny na Ukrajine
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 13 081
  2. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 13 031
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 912
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 880
  5. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 4 517
  6. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 111
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 953
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 705
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Ide o špeciálne plávajúce vodné platformy.


TASR

Nepremávajú spoje, ktoré sú prioritne využívané na prepravu žiakov a študentov do škôl.


TASR

Objavte zákutia, ktoré možno ešte nepoznáte – no po tejto ceste si ich zamilujete.


1
  1. Ladislav Kucharik: Ospalé poobedie smutného cisára v jeho mauzóleu v Hue
  2. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (3.)
  3. Ľubomír Maretta: Die Bank
  4. Peter Gregor: Project Gregus - Purple Sky Beloved
  5. Otilia Horrocks: Agent 00F: Spis „Záhadná evaporácia“ / fikcia a fejtón v jednom/
  6. Pavol Kéri: ČSOB Maratón - 20 rokov
  7. Tomáš Kiebel: AI rubrika: Doba promptová, alebo víťaz je ten čo má predstavivosť
  8. Lukáš Čelinák: Ficova neutralita a jej (ne)výhody v kontexte vojny na Ukrajine
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 13 081
  2. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 13 031
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 912
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 880
  5. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 4 517
  6. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 111
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 953
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 705
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu