Uplynulé štyri dni sa v bratislavskom výstavisku Incheba uskutočnil už trinásty ročník medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2007. So svojou expozíciou sa prezentoval aj Trnavský samosprávny kraj. Návštevníkom okrem prírodných krás, historických pamiatok či atrakcií ponúkol aj bohatý sprievodný program vo forme ukážok práce hrnčiarskeho majstra Mareka Hauptvogela, výrobkyne bábik zo šúpolia Kataríny Kročanovej či speváckych výkonov manželov Dorotkovcov v sprievode harmonikára Stanislava Hanusa.
Expozíciu kraja okrem jeho čelných predstaviteľov predsedu Tibora Mikuša a podpredsedov Zdenka Čambala a Ľudovíta Dauča navštívili viaceré osobnosti. Expozíciu a jej význam nám bližšie priblížil podpredseda TTSK Zdenko Čambal, pod ktorého právomoci spadá aj medzihraničná spolupráca.
„Tohoto veľtrhu sa ako predstaviteľ Trnavského samosprávneho kraja zúčastňujem už piaty raz. Úroveň jednotlivých expozícií samospráv či mikroregiónov je z roka na rok vyššia, čím sa zvyšuje aj kvalita samotného veľtrhu.
Expozícia Trnavského samosprávneho kraja zastupuje mestá a obce všetkých okresov na jeho území, ktoré majú čo ponúknuť. Odzrkadľuje históriu ľudí, ktorí tu kedysi žili a pracovali. My sme túto históriu len oprášili, aby sme zaujali a oslovili návštevníkov veľtrhu a potenciálnych turistov, ktorí do nášho kraja prídu. Aj keď náš kraj leží zväčša na rovine, môžeme sa pýšiť krásnymi horskými scenériami, hoci sa len ťažko porovnávajú napríklad s Vysokými Tatrami. Máme však nespočetné množstvo kultúrnych pamiatok, prírodné bohatstvo v podobe termálnych prameňov i rôzne atrakcie, ktoré tento hendikep vyrovnávajú.
Čo sa týka regiónov Senice, Skalice či Holíča, taktiež majú návštevníkovi čo ponúknuť z bohatej histórie. Hoci sa tu začína rozvíjať agroturistika, chýbajú stále reštauračné i ubytovacie služby vo väčšom rozsahu a taktiež iné atrakcie, ktoré by návštevníkov, hlavne zahraničných, dokázali v regióne dlhšie udržať ako jeden deň. Preto pozitívne vnímam snahy súkromných investorov či samospráv vybudovať na severnom Záhorí golfový areál či aquapark.“
Trnavský samosprávny kraj sa pravidelne zúčastňuje medzinárodných veľtrhov cestovného ruchu. Oproti minulým rokom sa v tomto bude prezentovať na štyroch veľtrhoch. Aký význam pre kraj prináša takáto prezentácia?
„Nemyslím si, že prosperita regiónov spočíva len v naháňaní sa za priemyselnými parkami a zónami. Turistický ruch je veľmi zaujímavým odvetvím v hospodárstve, ktoré generuje nielen pracovné príležitosti pre domácich občanov, ale vytvára aj pridanú hodnotu. Nie všetky mestá a obce sú natoľko ekonomicky silné, aby sa mohli na veľtrhoch propagovať samostatne. Preto im samosprávny kraj ponúka aspoň takúto formu propagácie, ktorá taktiež prináša svoje ovocie vo forme zvýšeného záujmu turistov.
Zatiaľ každá expozícia Trnavského samosprávneho kraja napomáha rozvoju cestovného ruchu iba sekundárne. Schválená nová organizačná štruktúra TTSK však vytvára priestor na zriadenie centrálnej rozvojovej regionálnej agentúry, ktorá v rámci plánovacieho obdobia rokov 2007-2013 bude napomáhať samosprávam a organizáciám v kraji získať financie z eurofondov aj na rozvoj cestovného ruchu. Pomoc bude spočívať hlavne pri tvorbe jednotlivých projektov od samotného začiatku po ich implementáciu.“ - gak-