Streda 10. januára prejde do histórie senického volejbalu. Po prvýkrát za prítomnosti televíznych kamier Galaxie sport sa vo vypredanej športovej hale predstavili v rámci osemfinále Top Teams Cupu volejbalistky najvyššieho európskeho rangu, španielskeho celku Grupo 2002 Murcia. V jeho radoch výškou i výkonom vyčnievali až štyri „dlháňky“ - najlepšia svetová hráčka súčasnosti a ruská majsterka sveta Ljubov Kilič (191 cm), poľské reprezentantky a majsterky Európy Malgorzata Glinka (192) a Agata Mröz (191), štvrtou bola hráčka z Dominikánskej republiky Annerys Vargas (197). Základnú zostavu na Záhorí doplnila jej krajanka v exotického Karibiku Priscila Rivera a dve Španielky - nahrávačka Sara Perez a libero Ester Rodriguez. Táto hviezdna sedmička predviedla volejbal hodný povesti, ktorá ich predchádzala a zaslúžene bezproblémovo zdolala naše majsterky. Pred očami zaplnenej haly, Podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča, primátora Ľubomíra Parízka a dvoch najvyšších predstaviteľov Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša a Zdenka Čambala.
OMS Senica - Grupo Murcia
0:3 (-15, -18, -15)
Senica: Viestová, Jošovič, Gáliková, Biksadská, Vivi Cruz, Edna Schlindwein, libero Kleskeňová (Bramborová), tréner Vladimír Sirvoň.
Murcia: Perez, Glinka, Kilič, Mröz, Rivera, Vargas, libero Rodriguez, tréner Pascual Saurín.
Pred 600 divákmi rozhodovali Barbero (Taliansko) a Rychlík (ČR).
S napätím očakávané stretnutie otvorila podaním Martina Viestová, no vedenia sa ujala Murcia a svoj náskok postupne zvyšovala. Pri oboch technických oddychových časoch viedla síce len o štyri body (8:4 a 16:12), set však vyhrala o desať a to aj napriek tomu, že jej hráčky pokazili štyri podania. Druhý set začala domáca kapitánka Petra Biksadská a domáce jediný krát v zápase viedli. O chvíľu však už bolo 2:8. Pri podaní Jošovič domáce znížili na 5:9, krátko na to servovala Bramborová a Senica stiahla na 8:11. V tom čase si prišlo na svoje aj vďačné senické publikum, ktoré sa snažilo vyburcovať senické hráčky k optimálnym výkonom, no silný súper bol jasne proti. V tomto sete aj Seničanky potvrdzovali svoje kvality, darilo sa najmä Jošovič a Kleskeňovej, potlesk zožala i Bramborová, Biksadská a pri „rýchlikoch“ aj obe Brazílčanky. Naplno vyťažená bola i mladá nahrávačka Viestová, pre ktorú to pri neúčasti zranenej Krupníkovej bol určite najťažší zápas v živote. Aj v druhom sete využila Murcia prvý setbal.
Za stavu 0:2 nebolo o víťazovi pochýb. Hosťujúce hráčky výborne podávali, vykrývali svoju časť ihriska, skvele blokovali a útoky perfektne zakončovali. V ich hre bolo jednoducho minimum chýb. Tretí set bol tiež plne v ich réžii. Na začiatok viedli 3:0, domáce znížili na 2:3 a držali krok pri stave 3:4 a 4:5, ale cez oddychový čas bolo 4:8 a pri druhom už 8:16. Celok z „vyššieho poschodia“ na Záhorí jasne dominoval a za 63 minút vyhral bez straty setu. Pre Senicu nie je prehra s týmto súperom vôbec hanbou a v odvete v stredu 17. januára si na španielskej pôde môžu senické hráčky vychutnať druhý diel volejbalového sviatku.
Hlasy po stretnutí:
Vladimír Sirvoň: „Súperky presvedčili o svojich kvalitách, vďaka ním sme sa vôbec nedostali k vlastnej hre. Boli jednoznačne lepšie vo všetkých herných činnostiach a od začiatku nás dostali pod tlak. V obrane sme nemali šancu reagovať na rýchle a tvrdé útoky Murcie. Náš servis nebol účinný, veľa sme kazili. Hrali sme zakríknuto, zo súperiek sme mali trocha nezdravý rešpekt. Určite vieme zahrať aj lepšie. Musíme pritvrdiť podanie, pokúsiť sa znepríjemniť súperovi každú jednu činnosť. Nechcem dávať veľké vyhlásenia, ale určite nepôjdeme do Španielska na výlet. V odvete čakám náš lepší výkon, hoci postup je už asi nereálny.“
Petra Biksadská: „Nepodali sme taký výkon, ako sme chceli, som sklamaná. Súperky hrali o dve triedy lepšie a využili každé naše zaváhanie. Proti takému silnému súperovi som ešte nikdy nehrala. V odvete v Španielsku nemáme čo stratiť. Šance je síce ešte menšia, ako pred týmto zápasom, ale pri systéme, kde nerozhoduje skóre, ale hrá sa na víťazstvá, nám iskierka nádeje stále bliká. Verím, že tam podáme o niečo lepší výkon. Musíme byť optimisti, inak to ani nejde.“
Simona Kleskeňová: „S vysokými favoritkami sme chceli odohrať čo najvyrovnanejšiu partiu, no mali sme z nich až prehnaný rešpekt. Určite som takýto výsledok neočakávala. My sme mali súpera naštudovaného, nepodarilo sa nám však zrealizovať taktické pokyny. Na každý bod sme sa nadreli, veľa dlhších výmen sme vyhrali, ale ony dokázali bod získať jednoduchými loptami. Myslela som si, že aspoň jeden - dva sety uhráme. Som sklamaná. Myslím si, že rozhodli nielen skúsenosti súpera, ale aj ich výrazná výšková prevaha. Sú to svetové hráčky, my sa s nimi vôbec nemôžeme porovnávať. Divákom sme však chceli ukázať čo najlepší volejbal, podarilo sa nám to len v niektorých momentoch.“
Martina Viestová: „Vedeli sme, že to bude ťažké, priebeh zápasu to potvrdil. Silný súper nám nedovolil uhrať viac bodov.“
MikulášRožňák