Stavba, ktorú Občianske združenie Jablonka realizuje v obci Kuchyňa podľa princípov ekostaviteľstva, je pred ukončením. Zostáva už len malá časť stavebných prác, osadenie okien, treba prakticky dostavať už len kúsok steny objektu. Tento jedinečný domček je zhotovený z netradičných materiálov, napríklad obvodové steny sú z balíkov slamy.
Snaha, aby stavba nezaťažovala životné prostredie a bola s ním v súlade, vyjadruje filozofiu pôsobenia tohto ojedinelého združenia ľudí na Záhorí. Projektom chcú spoločnosti ukázať, že je možné vytvoriť finančne nenáročnú a pritom ekologickú stavbu, v ktorej sa navyše dá aj celkom príjemne existovať. Aby ekologicky orientovaného zmýšľania nebolo málo, OZ Jablonka chce v ekodomčeku využívať hlavne alternatívne zdroje energie. Ohrievanie vody bude vraj zabezpečovať slnečná energia a svetlo lámp sa rozsvieti vďaka malej vodnej elektrárni. Ekodomček použitými stavebnými materiálmi môže na prvý pohľad vzbudzovať dojem chatrnosti. Masívna drevená konštrukcia domu by ale podľa všetkého mala zubu času dlho odolávať.
Od predsedníčky OZ Eriky Galanskej sme vyzvedali, koľko finančných prostriedkov si doposiaľ táto zaujímavá stavba vyžiadala. Suma sa odhaduje približne na pol milióna korún. Zhruba polovicu prostriedkov získali zo sponzorských darov, zvyšok pokryli financie zo schválených projektov.
OZ Jablonka združuje najmä mládež, no do jej aktivít je zapojených aj zopár dospelých dobrovoľníkov. Myšlienka vytvorenia združenia, ktoré by sa zaoberalo environmentálnou problematikou, skrsla v hlave Eriky Galanskej počas jej materskej dovolenky. Po presťahovaní rodiny z mesta do podhorskej obce Jablonové sa skutočnosť od snov dosť líšila. Idylická predstava o tom, že tu deti budú behať po krásnych lúkách a lesoch, hrať sa v čistých potôčikoch, sa nenaplnila. A vtedy začala uskutočňovať svoje plány matky štyroch detí, dnes piatich. „Bola som v podstate zúfalá z toho, čo ja vlastne budem robiť, keďže som 11 rokov na materskej a nemám predstavu kam sa podejem. Niečo ma štvalo, niečo mi chýbalo, chcela som predovšetkým niečo vytvoriť. Vďaka založeniu OZ Jablonka som sa strašne veľa naučila. Získala som viac odvahy, naučila som sa komunikovať s ľuďmi, aj s tými zodpovednými za chod obcí. Taktiež zháňať zdroje, či podieľať sa na tvorbe projektov.“
Erika Galanská sa snaží mladých ľudí aktivizovať, jej združenie má za cieľ okrem iného aj zlepšovať vzťah občanov k ich najbližšiemu okoliu. Budovať okrem dobrých medziľudských vzťahov aj systém dobrovoľníckej práce, ktorá podľa jej slov nemá v našej spoločnosti miesto, aké by jej malo prislúchať. „Dobrovoľníctvo na Slovensku nie je v súčasnosti dostatočne uznané. Ďaleko sme od toho, aby, ak si niekto napíše do životopisu, že pracoval ako dobrovoľník v OZ, tak aby to naozaj malo svoju váhu a hodnotu. Občianske združenia pritom predstavujú ideálnu možnosť na vykonávanie zmien vo veciach, ktoré nám v tej - ktorej obci prekážajú“ vysvetľuje Erika Galanská.
OZ Jablonka začalo s výstavbou ekodomčeka aj kvôli problémom s chýbajúcimi priestormi na realizáciu svojich aktivít. Po jeho dokončení (malo by sa tak stať v lete tohto roku) vznikne ideálne miesto, vhodné na pravidelné stretnutia, letné tábory a rôzne, najmä výchovne zamerané podujatia.
- mb-