Združenie žien Slovenska, Klub Malacky v spolupráci s Centrom voľného času v Malackách realizuje projekt „PLACE“, čo je skratka jeho plného názvu People Learning for Active Citizenship in Europe (názov projektu v preklade znie: Učenie sa ľudí pre aktívne občianstvo v Európe).
Cieľom tohto medzinárodného projektu je podporiť aktívne občianstvo v komunite prostredníctvom vzdelávania dospelých. Partnerské organizácie sa budú na medzinárodných projektových stretnutiach vzájomne učiť rozvíjať osobné kompetencie učiacich sa jednotlivcov v jednotlivých národných projektoch, začleňovať ich aktívne do života komunity a prostredníctvom kontaktov a výmeny skúseností s učiacimi sa z iných krajín umocňovať v nich pocit európskeho občianstva.
V rámci národnej časti projektu je naším zámerom v regióne Malacky zaangažovať mladých dospelých so zdravotným postihnutím do vzdelávacích aktivít (prezentácia umeleckých aktivít a sociálno-psychologický výcvik) a ich sebaprezentácia v komunite. V druhom roku projektu budú tieto vzdelávacie aktivity doplnené o jazykové vzdelávanie a základnú počítačovú gramotnosť. Máme ambiciózny plán - umožniť komunikáciou našich mladých účastníkov vzdelávanie so zahraničnými partnermi a podporiť možnosť vzájomného stretnutia sa niektorých učiacich sa z rôznych krajín .
V dňoch 6. a 7. decembra sa na pracovnom stretnutí zišlo v Bratislave 21 zástupcov zo 7 organizácií a 6 krajín participujúcich na danom projekte, aby zhodnotili realizáciu projektu v jednotlivých krajinách, vymenili si skúsenosti z práce na projekte a vytýčili si do budúcnosti ďalšie úlohy a ciele v rámci súčasného projektu a následne i jeho pokračovanie.
V rámci pracovného stretnutia delegácia navštívila Malacky, konkrétne Mestský úrad, kde predstavitelia mesta pripravili oficiálne prijatie so zápisom do Pamätnej knihy mesta Malacky, navštívili Krypty pod Františkánskym kostolom nepoškvrneného počatia Panny Márie. Hlavným bodom programu návštevy v Malackách bola návšteva Centra voľného času, kde skupina mladých ľudí nacvičuje muzikálové predstavenie pod vedením režisérky Mgr. art. Zuzany Maďarovej - Vychodilovej za podpory riaditeľky CVČ Mgr. Alžbety Šurinovej. Mladí zdravotne postihnutí herci svojimi výkonmi, ktoré predviedli zahraničným partnerom plne potvrdili oprávnenosť realizovania aktivít a vytýčených cieľov. Navštívili sme tiež Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Malackách, kde jeho riaditeľka Ing. Mária Biksadská predstavila zahraničným účastníkom programy aktívnej politiky trhu práce a programy na podporu zamestnávania zdravotne postihnutých občanov.
Na druhý deň pokračovalo pracovné stretnutie v Bratislave. Všetky zúčastnené organizácie na ňom prediskutovali možnosti realizácie jednotlivých projektov, ich spoločné línie, ktoré napokon schválili s ohľadom na miestne špecifiká, v záujme výmeny skúseností a vytvorenia nových metód a postupov práce vo vzdelávaní dospelých. Budúce medzinárodné stretnutie sa uskutoční začiatkom marca v írskom Wexforde.
Potešilo nás, že naši zahraniční partneri vyjadrili obdiv nad zaujatím všetkých našich účastníkov – mladých hercov, režisérky i všetkých ďalších na projekte zaangažovaných ľudí, a vyjadrili názor, že bude náročné dosiahnuť na latku náročnosti, ktorú sme nastavili.
Veríme, že rovnako aj verejná prezentácia nášho muzikálu na jar budúceho roku bude dobre prijatá.
Tento projekt sa realizuje v grantovej schéme GRUNDTVIG 2 - PARTNERSTVÁ VO VZDELÁVANÍ DOSPELÝCH. Koordinátorskou organizáciou je Wexford Area Partnership z Írska. Ďalšími partnermi sú Atlantide Associazione Culturale Onlus – Taliansko, Združenie žien Slovenska - Slovensko,Yalova City Education Management Office – Turecko, Directorate of Secondary Education of Eastern Attica Educational and Training Department - Grécko, Ventnor Community Projects – Veľká Británia a MDC – Napoli Vomero - Taliansko.
Mária Trenčíková
a MáriaChaloupková