Holíč - Súčasný primátor Holíča Vladimír Horák podal na Ústavný súd SR sťažnosť a žiada vyhlásiť voľby na primátorský post v meste za neplatné. Rozhodol sa tak pre podozrenie, že hlasovanie voličov bolo manipulované a v poriadku nebolo ani sčítavanie voličských hlasov. Tesné víťazstvo Čambala a vyhlásenie 50 z odovzdaných voličských hlasov za neplatné primälo Horáka k podaniu svojej sťažnosti. „Okrem toho máme indície, že v domove dôchodcov sa diali zaujímavé veci,“ povedal Horák.
Toto vyhlásenie, ktoré sme publikovali v minulom vydaní, s rozhorčením prijali členky volebnej komisie č. 1 v Holíči, ktoré boli v domove dôchodcov s prenosnou urnou. Ako píšu vo svojom stanovisku, ktoré nám doručili do redakcie: „prehlasujú, že voľby v tomto zariadení prebehli úplne regulérne. Všetci voliči sa preukázali občianskym preukazom a počas ich hlasovania neboli nikým ovplyvňovaní, teda volebný zákon v žiadnom prípade porušený nebol. Vzhľadom ku skutočnosti, že p. Horák v holíčskej televízii verejne spochybnil ich výkon funkcie vo volebnej komisii, mal by predložiť dôkazy, ktoré ho viedli k uvedenému vyhláseniu. V prípade nepotvrdenia jeho slov budú zvážené ďalšie kroky v zmysle zákona o ochrane osobnosti.“
Súčasný primátor Vladimír Horák sa ešte v deň volieb, 2. decembra pred polnocou, po oznámení výsledkov domáhal na mestskom úrade prepočítavania hlasov. Toto mu však volebná komisia neumožnila, pretože na to nemal legislatívne právo.
Spomínaných 50 neplatných hlasov sa podľa našich informácií dá v nepovolaných rukách ľahko zmanipulovať. Na volebných lístkoch sú totiž kandidáti inak vyznačení, ako upravuje zákon. Napríklad sú podčiarknutí, poprípade je označenie posunuté tak, že sa nedalo určiť, komu ten hlas patrí. Ten, kto sa k nim v súčasnosti dostane, ich ľahko môže správnym spôsobom označiť a značne ovplyvniť výsledok volieb primátora v Holíči.
„Ak napríklad v športke zle označíte výherné číslo, tiež sa nemôžete domáhať vyplatenia výhry, hoci si myslíte, že právo je na vašej strane. Tvrdením o manipulácii primátor Horák urazil všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnili komunálnych volieb v Holíči ako členovia komisií. Pritom mal v každej komisii svojich ľudí, ktorí zápisnice z volieb podpísali bez námietok,“ informovala nás členka jednej z volebných komisií.
Ak primátorove argumenty vezme Ústavný súd do úvahy a vydá predbežné opatrenie, aby sa v zákonnej lehote do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb nekonala inštalácia primátora, v zákonne stanovenom termíne budú menovaní iba novozvolení poslanci. Primátor by takto nastúpil do funkcie až po vyhlásení verdiktu súdu.
Byť primátorom v meste o veľkosti Holíča je celkom lukratívne zamestnanie. Tabuľkový plat súčasného primátora je vo výške 48 600 Sk a poslanci mu k platu odsúhlasili mesačne 50 percentné odmeny, takže jeho príjem predstavuje čiastku 72 900 Sk mesačne. Taktiež mu mestské zastupiteľstvo môže odsúhlasiť koncoročné odmeny až vo výške šesťnásobku platu. Zastupiteľstvo o koncoročnej odmene pre rok 2006 zatiaľ nerokovalo. Ak by súčasný primátor na Ústavnom súde nepochodil, čaká ho odstupné vo výške päťmesačného platu.
-gak-
Vzhľadom k tejto situácii tipovaciu čitateľskú súťaž ku komunálnym voľbám vyhodnotíme po rozhodnutí Ústavného súdu, aby sme nepoškodili tých čitateľov, ktorí tipovali výsledky volieb v Holíči.
Za pochopenie ďakujeme.