Každoročne pred vianočnými sviatkami ožívajú naše sídliská explóziami, ktoré by nerobili hanbu ani bitke pri Verdune. Nočné výbuchy petárd, ktoré prebúdzajú obyvateľov domov zo spánku a znervózňujú domáce zvieratá, sa už stali neoddeliteľnou súčasťou zimných mesiacov. Niektorí obyvatelia sa stali už ľahostajnými, iní sú znechutení a najradšej by tieto aktivity zakázali. Odborníci tvrdia, že voľne dostupná zábavná pyrotechnika je bezpečnejšia ako v minulosti „na kolene“ vyrábané delobuchy, ktoré si zakaždým vyžiadali daň v podobe odtrhnutých častí končatín či popálenín. Kým nebolo možné kúpiť „legálnu“ pyrotechniku a viac – menej bezpečne si zorganizovať vlastný ohňostroj, boli podobné zábavky hazardovaním so životom. Ako to však vyzerá v súčasnosti, keď v predvianočnom období ponúkajú rôzne výbušné predmety najrôznejšie obchody a spoločnosti?
Čím možno „strieľať?“
Takzvaná zábavná pyrotechnika je rozdelená do troch kategórií bezpečnosti. V prvej sú takzvaní Piráti, prskavky, rôzne výbušné guľôčky, praskavé bonbóny a pod. Kúpiť si ich môžu aj deti mladšie ako 18 rokov a ako sme zistili, kupujú si ich v dosť veľkých množstvách a po večeroch nimi znepríjemňujú život svojim susedom alebo okoloidúcim. Treba poznamenať, že hoci používanie tohto sortimentu nie je nebezpečné svojimi výbušnými účinkami, samotný efekt prekvapenia a následný šok môže napríklad tehotnej žene alebo osobe so slabším srdcom spôsobiť vážnu ujmu na zdraví, na čo by používatelia rôznych výbušnín nemali zabúdať. V prípade, že vplyvom ich činnosti niekoho poškodia na zdraví, hrozí im trestné stíhanie.
Druhá a tretia kategória zábavnej pyrotechniky obsahuje už „tvrdší arzenál“, to znamená rôzne rakety, ohňostroje, tzv „bomby“ so svetelnými efektmi a pod. Ich predaj je podmienený minimálnym vekom 18 rokov. Kto však má sledovať tento aspekt? Hovorí pracovníčka krajskej pobočky Slovenskej obchodnej inšpekcie Ing. Repová:
„Pravidelne kontrolujeme osvedčenia o školení, čiže preukazy o kvalifikácii predavača pyrotechnických výrobkov u predajcov zábavnej pyrotechniky v jednotlivých mestách. Taktiež kontrolujeme nadobúdacie doklady k tovaru. Krajina pôvodu je väčšinou Čína, zatiaľ sme ale nezaregistrovali reklamácie tovaru alebo jeho nebezpečnosť. Dôležité sú tiež informácie o výrobku a jeho používaní v štátnom jazyku a to, aby ho predával vyškolený predavač, ktorý kupujúceho musí upozorniť na špecifiká výrobku.“ Na kontroly vo veľkom sa SOI-ka chystá v predvianočnom období, predavači aj majitelia stánkov sa budú mať na čo tešiť.
Predpisy sú jasné
Zaujímalo nás, či v tomto období má viac práce mestská polícia. V Senici nás informovali, že v terajšom období nezaregistrovali žiadne vážnejšie incidenty a nebolo treba riešiť žiadne priestupky ohľadom používania zábavnej pyrotechniky. V Skalici v prvom adventnom týždni predávali „výbušný tovar“ na jednom mieste, predavač bol riadne vyškolený a vlastnil osvedčenie o školení. Mestská polícia sa však chystá preveriť všetky predajné miesta, ktoré pred sviatkami určite vyrastú ako huby po daždi. Všeobecne záväzné nariadenie číslo 27 o používaní pyrotechnických výrobkov v Senici hovorí jasnou rečou: „V záujme ochrany verejného poriadku a zdravia ľudí na území mesta Senica je zakázané používanie pyrotechnických výrobkov II. a III. triedy na verejnosti prístupných miestach na území mesta Senica s výnimkou štátnych sviatkov a významných pamätných dní určených mestom. Týmito dňami sú: 1. január, 30. apríl, 1. máj, 14. - 31. december. Ďalšie výnimky udeľuje MsÚ v Senici na základe žiadosti fyzickej alebo právnickej osoby.“
V Malackách tiež zatiaľ neriešili žiadne priestupky súvisiace s používaním zábavnej pyrotechniky. V tomto meste je používanie zábavnej pyrotechniky takisto obmedzené. Všeobecne záväzné nariadenie bolo vydané za účelom zabezpečenia ochrany zdravia občanov a zamedzenia možných škôd na ich majetku, obmedzenia nepriaznivých vplyvov, vyvolávajúcich narúšanie zdravých podmienok na odpočinok a regeneráciu síl, spôsobených používaním výrobkov tzv. zábavnej pyrotechniky alebo iných detonácieschopných predmetov. V Malackách je zakázané používanie tyčiniek s farebnými plameňmi, vystreľovacích konfiet, malých i väčších petárd, ako aj iných pyrotechnických predmetov na verejných priestranstvách v čase od 22 hod. do 8. hod. nasledujúceho dňa. Porušenie tohto zákazu sa posudzuje ako priestupok proti verejnému poriadku, za čo sa udeľuje pokuta až do výšky 1000 Sk. Výnimkou z tohto nariadenia sú dni 31. december a 1. január (do 03.00hod).
Občania výbuchy
nevítajú
Čo na mierovú paľbu hovoria obyvatelia miest, ktorí sa jej nemôžu vyhnúť? Hlavne tí starší nie sú nadšení, ale taktiež chovatelia domácich zvierat. Tie, ako je známe, veľmi zle znášajú silné zvuky a prejavuje sa to aj na ich zdraví.
„Neviem, kto tých čertov vymyslel,“ hovorí 72-ročná obyvateľka Senice. „Celý večer s tým búchajú pod oknami, človek si nemôže v pokoji ani vypočuť správy.“ 66-ročný obyvateľ zo Sotiny mal plné zuby silvestrovskej paľby. „Vlastním psíka, ktorý nevie, kam by sa schoval, keď to polnoci začne. Chápem, že ľudia sa chcú vyblázniť, ale niekto by mal kontrolovať, aby to neprekročilo medze.“
- en, mb -