Krédo trénerov karate: Vysoká náročnosť - európske ciele

Seničanom i širokej verejnosti Záhorákov (i za ich hranicami) sú dobre známe medzinárodné úspechy senických karatistov. Žiaci i seniori z tohto mesta vynikajúco reprezentovali Senicu a Slovensko v 31 krajinách celého sveta, od Mexika po Japonsko. Získali stovky medailí zo slovenských i medzinárodných turnajov, tituly majstrov Európy i sveta. Dnes si predstavíme tých, o ktorých sa nepíše v súvislosti s medailami a titulmi, ktorý stoja v pozadí, ale majú veľkú zásluhu na tom, že Senica je pojmom v slovenskom i európskom karate - trénerov klubu Hanko kai Senica MUDr. Martina Čulena a Jaroslava Rehuša.
Martin Čulen začínal s karate ako študent medicíny v Bratislave v r. 1972 u trénera Františka Šebeja, v klube Slávia prírodné vedy Bratislava. Po ukončení štúdia sa vrátil do Senice, kde založil v r. 1974 klub Záhoran Senica. Je šesťnásobným majstrom kraja a strieborný zo Slovenského pohára družstiev. V r. 1988 sa stal prezidentom Slov. zväzu karate a pod jeho vedením sa dostalo na popredné miesta v Európe. Po ukončení pretekárskej činnosti vo svojich 35. rokoch sa začal viacej venovať funkcii trénera, rozhodcu a funkcionára. Popri pravidelnom tréningu svojich žiakov sa postupne prepracoval až k najvyššej trénerskej kvalifikácii - tréner 1. triedy, kde štúdium na FTUŠ UK v Bratislave ukončil úspešne v r. 2001. Na absolútnu špičku sa prepracoval i ako rozhodca. Na Slovensku dosiahol po rokoch rozhodovania stoviek zápasov najvyššiu 1. rozhodcovskú triedu a presadil sa ako medzinárodný rozhodca EKF (Európska federácia karate). Náročné skúšky na rozhodcu EKF sa mu podarilo spraviť v r. 1994 a stal sa vôbec prvým rozhodcom EKF z bývalého východného bloku. Získal licenciu na rozhodovanie Majstrovstiev Európy a všetky poznatky i novinky zo šampionátov začali naplno prúdiť na Slovensko, kde ich nezištne predával pretekárom, trénerom a rozhodcom. Kvality tohto Seničana, vysoká odbornosť, pracovitosť a diplomacia nezostali nepovšimnuté ani u Svetovej federácie karate (WKF). V r. 1994 bol slovenský diplomat perfektne ovládajúci angličtinu, na kongrese v Malajzii zvolený do 21 členného direktoriatu WKF. Stal sa jedným z 5 Európanov, ktorý v tomto vrcholnom orgáne rozhodujú o smerovaní karate vo všetkých 173 členských krajinách. Je jedným z mála Slovákov, ktorý sa prepracoval až do vedenia jedného z najväčších šport. Zväzov na svete (WKF je ôsmy najväčší). Podieľa sa na projektoch, ktorých hlavným cieľom je dostať karate na olympijské hry, zastupuje WKF ako technický delegát na Stredomorských hrách a zúčastňuje sa na všetkých ME a MS. Je uznávaným trénerom, expertom na kata, skúšobným komisárom 1. triedy, ku ktorému chodia karatisti z celej SR i zahraničia. Je držiteľom 7. danu, jedného z najvyšších v Európe. V telocvični, posilňovni a na sústredeniach trávi väčšinu volného času. Jeho obľúbenou technikov je uširo geni (kop dozadu) a kizami cuki (úder prednou rukou). Jeho obľúbenou zbraňou je bo (palica). Tento známi majster karate býva v Kunove, je ženatý, má 2 deti, ktoré tiež priviedol k tomuto bojovému umeniu. Už dlhé roky sa ako poslanec mestského zastupiteľstva a člen mestskej rady za Stranu Zelených snaží zlepšovať životné prostredie v Senici. Jeho mottom je Zdravý životný štýl v zdravom prostredí.
Jaroslav Rehuš začal trénovať karate v r. 1986 ako 21 - ročný v Bratislave, kde pracoval ako elektromechanik. V klube Lokomotíva Devínska Nová Ves boli jeho trénermi Peter Žiak a Laco Szalai. Po návrate do Senice začal v roku 1992 trénovať v Hanko Senica u M. Čulena. Je vicemajstom kraja v kata i kumite a v r. 2005 získal bronzovú medailu na Svetovom pohári vo Švédsku. Od r. 1994 trénuje mládež v Školskom športovom stredisku v Senici. V r. 1999 ukončil obhájením diplomovej práce (Sebaobrana karate) úspešne trénerskú 2. triedu na SZTK v Bratislave. Svoju prax z karate využil i pri práci v bezpečnostnej službe, alebo pri ochrane významných osobností (robil napr. ochranku americkému spevákovi Stevie Wonderovi pri jeho koncerte v Bratislave). V r. 2001 získal najvyššiu rozhodcovskú kvalifikáciu 1. triedy a vyše 10 rokov rozhoduje najvyššie slovenské i medzinárodné turnaje (M - SR, ČR, ME, Svetový pohár). Je skúšobným komisárom 1. triedy, udeľuje po skúškach žiacke i majstrovské (čierne) pásy. Je aj predsedom disciplinárnej komisie krajského zväzu karate a v r. 1996 ho zvolili za prezidenta Slovenskej federácie šito ryu karate. Táto medzinárodná federácia je členom celosvetovej organizácie Japan karate bo Federation, ktorej prezident je japonský majster M. Miki (8. Dan) z USA, ktorý na pozvanie SFŠR už 2 razy navštívil Slovensko, kde vyučoval najnovšie trendy v karate. Jaroslav Rehuš sa venuje hlavne práci s mládežou, kde sa zásluhou náročného, ale zaujímavého prístupu k deťom a používaním najmodernejších metód hravou formou, dosahuje výborné výsledky už u šesť ročných detí. Športové stredisko v Senici patrí dlhé roky medzi najlepšie na Slovensku a je známou liahňou reprezentantov, ktorý majú iba tie najvyššie ciele. Ich doménou nie je stať sa majstrom kraja alebo Slovenska, ale presadiť sa medzi najlepšími v Európe. Jeho rukami už prešli stovky detí, z ktorých niektoré sa uplatnili v iných športoch, ale každé dostalo dobrý základ o čestnosti, poctivosti a sebadisciplíne v tréningu i v živote. Je držiteľom 4. Danu, jeho obľúbenou technikou je mawaši geni (oblúkový kop) na hlavu a gjaku cuki (úder zadnou rukou). Zo zbraní sa najviac venuje nunčaku (cep na ryžu) a nožu. Počas 20 rokov, ktorým sa venuje karate ako cvičenec, pretekár, neskôr tréner, rozhodca a funkcionár, strávil veľa času tréningom, na súťažiach a seminároch s poprednými odborníkmi po celej Európe. To sa dá zvládnuť iba s veľkým pochopením manželky, ktorá má veľkú zásluhu na tom, že sa môže umeniu prázdnej ruky venovať naplno. Býva v Sotine a má 2 chlapcov, ktorých tiež učí pravidlám boja bez zbrane a zásadám chovania karatistu: neagresivite, pokoju, úcte, náročnosti a zodpovednosti. Zaujíma sa i o veci verejné, už niekoľko rokov je členom komisie MsZ pre šport a mládež za Stranu zelených. Jeho mottom je známe Je iba jeden spôsob ako spoznáš čo v kom je - pusť ho k práci!
Obidvaja tréneri M. Čulen i J. Rehuš sú osobnosťami, ktorých dlhoročnou obetavou a odbornou prácou sú reprezentanti nášho mesta uznávaní a oceňovaní po celom Slovensku i v zahraničí. So svojimi zverencami z najúspešnejšieho klubu v Senici trávia stovky hodín v telocvičniach, precestujú tisícky kilometrov ciest na súťaže a všetko na úkor svojho voľného času. Karate sa totiž venujú popri svojom zamestnaní a bezplatne. Obaja majstri karate aj keď sú ozbrojení (sú držiteľmi zbrojného preukazu), nie sú nebezpeční. Sú priateľskí a ochotní každému kto sa chce učiť, poradiť, pomôcť a ukázať správnu cestu. Zároveň sa snažia, aby mladí Seničania vyrástli v dobrých ľudí, mali zmysluplné hobby a rešpektovali slová ako poriadok, česť aslušnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 282
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 942
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 970
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 879
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 721
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 654
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 567
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 507
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  5. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  6. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  7. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  8. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 424
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 776
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 478
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 217
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 244
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 894
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 323
  8. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 5 743
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


Vlak STADLER KISS Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.


Podpis zmluvy

Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.


Ilustračné foto.

K incidentu v objekte VTSÚ Záhorie došlo 25. februára pri skúšobnej streľbe jednej z húfnic.


TASR
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  5. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  6. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  7. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  8. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 424
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 776
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 478
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 217
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 244
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 894
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 323
  8. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 5 743
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu