Seničanom i širokej verejnosti Záhorákov (i za ich hranicami) sú dobre známe medzinárodné úspechy senických karatistov. Žiaci i seniori z tohto mesta vynikajúco reprezentovali Senicu a Slovensko v 31 krajinách celého sveta, od Mexika po Japonsko. Získali stovky medailí zo slovenských i medzinárodných turnajov, tituly majstrov Európy i sveta. Dnes si predstavíme tých, o ktorých sa nepíše v súvislosti s medailami a titulmi, ktorý stoja v pozadí, ale majú veľkú zásluhu na tom, že Senica je pojmom v slovenskom i európskom karate - trénerov klubu Hanko kai Senica MUDr. Martina Čulena a Jaroslava Rehuša.
Martin Čulen začínal s karate ako študent medicíny v Bratislave v r. 1972 u trénera Františka Šebeja, v klube Slávia prírodné vedy Bratislava. Po ukončení štúdia sa vrátil do Senice, kde založil v r. 1974 klub Záhoran Senica. Je šesťnásobným majstrom kraja a strieborný zo Slovenského pohára družstiev. V r. 1988 sa stal prezidentom Slov. zväzu karate a pod jeho vedením sa dostalo na popredné miesta v Európe. Po ukončení pretekárskej činnosti vo svojich 35. rokoch sa začal viacej venovať funkcii trénera, rozhodcu a funkcionára. Popri pravidelnom tréningu svojich žiakov sa postupne prepracoval až k najvyššej trénerskej kvalifikácii - tréner 1. triedy, kde štúdium na FTUŠ UK v Bratislave ukončil úspešne v r. 2001. Na absolútnu špičku sa prepracoval i ako rozhodca. Na Slovensku dosiahol po rokoch rozhodovania stoviek zápasov najvyššiu 1. rozhodcovskú triedu a presadil sa ako medzinárodný rozhodca EKF (Európska federácia karate). Náročné skúšky na rozhodcu EKF sa mu podarilo spraviť v r. 1994 a stal sa vôbec prvým rozhodcom EKF z bývalého východného bloku. Získal licenciu na rozhodovanie Majstrovstiev Európy a všetky poznatky i novinky zo šampionátov začali naplno prúdiť na Slovensko, kde ich nezištne predával pretekárom, trénerom a rozhodcom. Kvality tohto Seničana, vysoká odbornosť, pracovitosť a diplomacia nezostali nepovšimnuté ani u Svetovej federácie karate (WKF). V r. 1994 bol slovenský diplomat perfektne ovládajúci angličtinu, na kongrese v Malajzii zvolený do 21 členného direktoriatu WKF. Stal sa jedným z 5 Európanov, ktorý v tomto vrcholnom orgáne rozhodujú o smerovaní karate vo všetkých 173 členských krajinách. Je jedným z mála Slovákov, ktorý sa prepracoval až do vedenia jedného z najväčších šport. Zväzov na svete (WKF je ôsmy najväčší). Podieľa sa na projektoch, ktorých hlavným cieľom je dostať karate na olympijské hry, zastupuje WKF ako technický delegát na Stredomorských hrách a zúčastňuje sa na všetkých ME a MS. Je uznávaným trénerom, expertom na kata, skúšobným komisárom 1. triedy, ku ktorému chodia karatisti z celej SR i zahraničia. Je držiteľom 7. danu, jedného z najvyšších v Európe. V telocvični, posilňovni a na sústredeniach trávi väčšinu volného času. Jeho obľúbenou technikov je uširo geni (kop dozadu) a kizami cuki (úder prednou rukou). Jeho obľúbenou zbraňou je bo (palica). Tento známi majster karate býva v Kunove, je ženatý, má 2 deti, ktoré tiež priviedol k tomuto bojovému umeniu. Už dlhé roky sa ako poslanec mestského zastupiteľstva a člen mestskej rady za Stranu Zelených snaží zlepšovať životné prostredie v Senici. Jeho mottom je Zdravý životný štýl v zdravom prostredí.
Jaroslav Rehuš začal trénovať karate v r. 1986 ako 21 - ročný v Bratislave, kde pracoval ako elektromechanik. V klube Lokomotíva Devínska Nová Ves boli jeho trénermi Peter Žiak a Laco Szalai. Po návrate do Senice začal v roku 1992 trénovať v Hanko Senica u M. Čulena. Je vicemajstom kraja v kata i kumite a v r. 2005 získal bronzovú medailu na Svetovom pohári vo Švédsku. Od r. 1994 trénuje mládež v Školskom športovom stredisku v Senici. V r. 1999 ukončil obhájením diplomovej práce (Sebaobrana karate) úspešne trénerskú 2. triedu na SZTK v Bratislave. Svoju prax z karate využil i pri práci v bezpečnostnej službe, alebo pri ochrane významných osobností (robil napr. ochranku americkému spevákovi Stevie Wonderovi pri jeho koncerte v Bratislave). V r. 2001 získal najvyššiu rozhodcovskú kvalifikáciu 1. triedy a vyše 10 rokov rozhoduje najvyššie slovenské i medzinárodné turnaje (M - SR, ČR, ME, Svetový pohár). Je skúšobným komisárom 1. triedy, udeľuje po skúškach žiacke i majstrovské (čierne) pásy. Je aj predsedom disciplinárnej komisie krajského zväzu karate a v r. 1996 ho zvolili za prezidenta Slovenskej federácie šito ryu karate. Táto medzinárodná federácia je členom celosvetovej organizácie Japan karate bo Federation, ktorej prezident je japonský majster M. Miki (8. Dan) z USA, ktorý na pozvanie SFŠR už 2 razy navštívil Slovensko, kde vyučoval najnovšie trendy v karate. Jaroslav Rehuš sa venuje hlavne práci s mládežou, kde sa zásluhou náročného, ale zaujímavého prístupu k deťom a používaním najmodernejších metód hravou formou, dosahuje výborné výsledky už u šesť ročných detí. Športové stredisko v Senici patrí dlhé roky medzi najlepšie na Slovensku a je známou liahňou reprezentantov, ktorý majú iba tie najvyššie ciele. Ich doménou nie je stať sa majstrom kraja alebo Slovenska, ale presadiť sa medzi najlepšími v Európe. Jeho rukami už prešli stovky detí, z ktorých niektoré sa uplatnili v iných športoch, ale každé dostalo dobrý základ o čestnosti, poctivosti a sebadisciplíne v tréningu i v živote. Je držiteľom 4. Danu, jeho obľúbenou technikou je mawaši geni (oblúkový kop) na hlavu a gjaku cuki (úder zadnou rukou). Zo zbraní sa najviac venuje nunčaku (cep na ryžu) a nožu. Počas 20 rokov, ktorým sa venuje karate ako cvičenec, pretekár, neskôr tréner, rozhodca a funkcionár, strávil veľa času tréningom, na súťažiach a seminároch s poprednými odborníkmi po celej Európe. To sa dá zvládnuť iba s veľkým pochopením manželky, ktorá má veľkú zásluhu na tom, že sa môže umeniu prázdnej ruky venovať naplno. Býva v Sotine a má 2 chlapcov, ktorých tiež učí pravidlám boja bez zbrane a zásadám chovania karatistu: neagresivite, pokoju, úcte, náročnosti a zodpovednosti. Zaujíma sa i o veci verejné, už niekoľko rokov je členom komisie MsZ pre šport a mládež za Stranu zelených. Jeho mottom je známe Je iba jeden spôsob ako spoznáš čo v kom je - pusť ho k práci!
Obidvaja tréneri M. Čulen i J. Rehuš sú osobnosťami, ktorých dlhoročnou obetavou a odbornou prácou sú reprezentanti nášho mesta uznávaní a oceňovaní po celom Slovensku i v zahraničí. So svojimi zverencami z najúspešnejšieho klubu v Senici trávia stovky hodín v telocvičniach, precestujú tisícky kilometrov ciest na súťaže a všetko na úkor svojho voľného času. Karate sa totiž venujú popri svojom zamestnaní a bezplatne. Obaja majstri karate aj keď sú ozbrojení (sú držiteľmi zbrojného preukazu), nie sú nebezpeční. Sú priateľskí a ochotní každému kto sa chce učiť, poradiť, pomôcť a ukázať správnu cestu. Zároveň sa snažia, aby mladí Seničania vyrástli v dobrých ľudí, mali zmysluplné hobby a rešpektovali slová ako poriadok, česť aslušnosť.