Senica – Práca neziskových organizácií, dobrovoľníckych skupín a občianskych združení býva v spoločnosti častokrát nedocenená a dobré projekty sú neraz odsúdené na zánik. Príčinou býva mnohokrát práve neznalosť rôznych legislatívnych noriem a zákonov, dodržanie ktorých je podmienkou pridelenia finančných prostriedkov a schválenia projektov ako takých.
Aby nedochádzalo k podobným ťažkostiam a zabrzdeniam dobrých myšlienok, zorganizoval Mestský úrad v Senici v spolupráci so Záhorským osvetovým strediskom stretnutie občianskych združení, klubov, neziskových organizácií a dobrovoľníckych skupín, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti 750. výročia mesta a Dňa dobrovoľníkov v stredu 29. novembra.
Primátor Senice Ľubomír Parízek sprevádzal účastníkov stretnutia v úlohe moderátora podujatia. Ako prvý sa ujal slova Martin Lidaj za občianske združenie Mládež pre Senicu. Uviedol základné údaje o organizácii, ktorú zastupuje a predmet jej činnosti. Okrem iného pripravujú brožúrky o regióne, aké združenia tu pôsobia a ako sa na ne možno nakontaktovať. Mládež pre Senicu vznikla v roku 2000 a zaoberá sa projektmi orientovanými na trávenie voľného času senickej mládeže, rôznym vzdelávacím a kultúrnym aktivitám a pod.
Vo svojej úvodnej prednáške vyzdvihol význam správneho vypracovania projektu, ktoré je základnou požiadavkou jeho schválenia. V prvom rade je treba vyhľadať aktuálnu a správnu výzvu, spracovať žiadosť o finančné prostriedky a podať ju. Dôležité je tiež schválenie a podpis zmluvy o pridelení financií. Dôležitý je internet, jeho využitie a tiež zistenie, či pre poskytovateľa príspevku je prijímateľ vhodným subjektom (občianske združenie, nezisková organizácia...).
Projekt je možné spracovať vlastnými silami alebo prostredníctvom externého spoločníka. V prvom prípade ide o lacnejšie spracovanie, v druhom väčšinou o kvalitnejšie, nakoľko do problematiky je zainteresovaný odborný subjekt. Dôležitá je aj zainteresovanosť kontaktnej osoby a to, aby sa v projekte vyznala, inak môže byť práca na ňom zbytočná.
Kvalitné spracovanie projektu je podmienkou pridelenia grantu. Vo vlastnom záujme predkladateľa by teda mala byť precíznosť, nakoľko v rokoch 2007 až 2013 je pridelených zhruba 400 miliárd Sk na projekty občianskych združení, dobrovoľnícke aktivity a tretí sektor a bolo by škoda nevyužiť všetky možnosti na ich získanie v prospech občanov. V budúcnosti preto združenie Pro Region chce organizovať rôzne semináre a stretnutia zamerané na výmenu skúseností.
Ďalší príspevok predniesla pracovníčka MsÚ Ľ. Melišová, ktorá vyzvala účastníkov, aby v prípade nejasností či neistoty pri spracovaní projektu kontaktovali odborníkov z Mesta.
Prítomných oboznámili so svojou činnosťou aj M. Piačková a P. Siwiec, ktorí tiež poinformovali ostatných o svojej činnosti v dennom stacionári Svetluška a v študentských aktivitách mladých Seničanov.
- en-