Senica – Mladí umelci zo Senice nemuseli pridlho rozmýšľať nad darčekom, ktorý by symbolicky venovali na záver jubilejného 750. výročia prvej písomnej zmienky o Senici. V piatok 1. decembra v Záhorskej galérii slávnostne otvorili výstavu svojich výtvarných prác s príznačným názvom Perspektívy. Zúčastnilo sa na nej sedem mladých, ale už pomerne dobre známych autorov: Ján Maca, Milan Mikula, Pavol Mikulíček, Martin Orth, Eliška Stanková, Peter Žúrek a Natália Žúrková.
Prítomných privítal a poďakoval sa za hojnú účasť riaditeľ Záhorskej galérie PhDr. Štefan. Zajíček, o krátky, ale hodnotný kultúrny program sa pričinil Dominik Gál svojou hrou na klavíri, ktorú prítomní ocenili búrlivým potleskom. Úvodné slovo predniesla Mgr. Dana Janáčková. Vyzdvihla v ňom prínos mladej tvorby pre kultúrny život nielen v Senici, ale aj za hranicami regiónu, kam sa už viacerí z vystavujúcich umelcov stihli prepracovať. V krátkosti zhodnotila a predstavila tvorbu a osobnosť každého z nich. Viacerým návštevníkom vernisáže ich nebolo treba príliš dlho predstavovať, nakoľko sa svojou tvorbou či s ňou úzko spätým občianskym zamestnaním už dostali do povedomia obyvateľov mesta i okolia. S ich tvorbou sa však priaznivci výtvarného umenia zatiaľ nemali veľké možnosti stretávať, nakoľko je dosť špecifická a galéria v Senici jej dosiaľ nemala príležitosť dať dostatočne veľký priestor. Eliška Stanková sa napríklad venuje scénografii a divadelným kostýmom. Tento odbor vyštudovala na Vysokej škole výtvarných umení a v súčasnosti pôsobí v Trenčíne. Ako rodená Seničanka sa však rozhodla vystavovať v meste, v ktorom je napriek profesionálnemu presídleniu stále doma.
Záverečné poďakovanie riaditeľa Záhorskej galérie patrilo nielen vystavujúcim, ale v rovnakej miere aj pedagógovi výtvarného odboru Štefanovi Orthovi, ktorý už dlhé roky so svojimi kolegami úspešne pripravuje kvalitných výtvarníkov zbierajúcich úspechy nielen v regionálnom, ale v celoštátnom, dokonca medzinárodnom meradle.
A ako prijala verejnosť vystavené umelecké diela siedmich mladých Seničanov? Textilné exponáty Elišky Stankovej a Natálie Žúrkovej priťahovali najmä zraky žien, veď, úprimne povedané, z väčšej časti pripomínali modely z úspešnej módnej prehliadky. Pozornosť mužov zase pútali architektonické návrhy Pavla Mikulíčka. Výtvarné diela Milana Mikulu a Martina Ortha so záujmom.obstávali veľké hlúčiky návštevníkov bez rozdielu veku či pohlavia – od asi dvoch rokov po najmenej osemdesiat.
- en-