Zber a odvoz komunálneho odpadu v mestách a obciach je neoddeliteľnou súčasťou života moderných občanov. Ľudia si už zvykli na pravidelné jazdy „smetiarskych“ áut aj na veľké kontajnery na odpad namiesto tradičných „popolníc“ používaných v minulosti ani nie tak dávnej. Zber odpadu je však spojený aj s istými pravidlami a povinnosťami pre občanov. Jednou z nich je platba za odvoz, ktorú treba uhrádzať príslušnému mestskému alebo obecnému úradu. Okrem toho, obyvatelia domov sa musia naučiť, že do kontajnerov nie je možné vyhodiť hocičo, čo im napadne. Na sídliskách sa rozmáha móda výmen bytových jadier a starých drevených okien za plastové, menia sa podlahy aj stierky stien, no stavebný odpad častokrát končí na stojiskách nádob určených na komunálny odpad. Občania si častokrát neuvedomujú, že týmto počínaním porušujú zákon o odpadovom hospodárstve a riskujú pokutu – fyzické osoby do 5000 Sk, právnické až do 200 tisíc. Rekonštrukcia bytu sa takto môže zbytočne predražiť. Každý, kto si vylepšuje svoje bývanie, by si vo vlastnom záujme mal zabezpečiť veľkokapacitný kontajner od Technických služieb a zaplatiť za jeho vývoz. Vyjde ho to podstatne lacnejšie ako prípadná pokuta za znečistenie verejného priestranstva.
Každoročne po vianočných sviatkoch nastáva tiež problém, čo s torzami vianočných stromčekov, ktoré občania nahádžu k odpadovým nádobám. Podarilo sa ho už vyriešiť s tým, že drvina z odvezených stromčekov sa používa buď na vykurovanie menších objektov, alebo putuje do tzv. biologického odpadu.
Koľko platíme
za komunálny odpad
Ako riešia mestá v regióne odvoz a spracovanie komunálneho odpadu? V Senici od februára 2006 môžu okrem klasického odvážania komunálneho odpadu spred domov občania využívať aj služby Zberného dvora patriaceho Technickým službám. Okrem iného je tu možné odovzdať aj nebezpečné odpady ako napríklad autobatérie, rôzne druhy monočlánkov, kyseliny a riedidlá atď. Sem je možné tiež vyviezť aj veľkoobjemový odpad. Pre obyvateľov Senice a niekoľkých okolitých obcí je odovzdanie odpadu bezplatné, Technické služby zabezpečujú tiež zber biologického odpadu a konárov spred rodinných domov v dopredu určených intervaloch. V Zbernom dvore funguje moderná triedička drobného odpadu. Samozrejmosťou je pravidelné pristavovanie veľkokapacitných kontajnerov v obytných štvrtiach. Ročný poplatok za odvoz odpadu je pre Seničanov 600 Sk na osobu, platbu možno rozdeliť na štyri splátky. Oproti predchádzajúcemu roku sa mierne zvýšil, nakoľko sa tu premietli zvýšené náklady na spracovanie biologického a objemného odpadu, cena nafty a pod.
V Skalici využívajú Zberný dvor od roku 1992, je tam možné takisto odovzdať objemný aj nebezpečný odpad. Spracúvajú biologický odpad a spred rodinných domov ho v letnom období odvážajú raz týždenne, v zimnom raz za dva týždne. Dvakrát ročne sa tu organizuje zvoz objemného odpadu a konárov od rodinných domov. Poplatok za odvoz odpadu je 501 Sk na osobu ročne, občania nad 62 rokov platia 402 Sk, poplatky je možné rozdeliť na dve splátky.
V Malackách odpad separujú
V Malackách je separovaný zber odpadu dobre rozbehnutý. V meste je zabezpečený zber vytriedeného papiera, plastov, skla a plechoviek. V školách prebieha zber tetrepakových obalov. Pre občanov je zabezpečené aj nakladanie s ostatnými zložkami odpadu, ide jednak o bežný zber tuhého komunálneho odpadu, ale aj kompletné nakladanie s ostatnými zložkami komunálnych odpadov, ktorých sa občania môžu zbaviť na odpadových dvoroch. Tie sú v Malackách dva. V prevádzkových hodinách sem môžu Malačania umiestniť všetky nadrozmerné odpady, nebezpečné a tiež odpady elektronického charakteru. Vo väčšom meradle sa využíva odpadový dvor na Hlbokej ulici, prevádzkové hodiny sú tu od utorka do soboty, od 9. do 17.hodiny. Pre ľudí, ktorí nemajú možnosť odvozu na odpadový dvor, je dvakrát za rok určený zber nadrozmerného odpadu v celom meste. V jarnom a jesennom období tak občania môžu umiestniť nadrozmerný odpad pred svoj dom, čo je vskutku veľmi pohodlný spôsob, ako sa legálne a zároveň ekologicky zbaviť odpadu väčších rozmerov. Väčšinou sa občania zbavujú vyradeného nábytku a spotrebičov.
Poplatok za zber tuhého komunálneho odpadu - necelých 400 korún na osobu, ostáva v platnosti aj pre rok 2007. Vo VZN je zadefinovaná aj primeranosť termínov vývozu odpadu. Pre jednu osobu je to v rodinných domoch raz mesačne, pre dve až tri osoby každý druhý týždeň a pre štyri až sedem osôb každý týždeň. Domácnosť s viac ako ôsmimi osobami musí mať namiesto 120 litrovej nádoby 240 litrovú.
Čo s vianočnými
stromčekmi
Problém s likvidáciou vianočných stromčekov sa po minulé roky nevyskytol. Na odpadovom dvore na Hlbokej ulici bolo doposiaľ oficiálne povolené stromčeky spaľovať. V tomto roku to už umožnené nie je. Ohlásilo sa však viacero záujemcov, ktorí chcú drevnú hmotu zužitkovať na štiepku. V budúcnosti by sa drevná štiepka mala pridávať do kompostárne. Tá sa v súčasnosti ešte len plánuje, spracúva sa jej projektová dokumentácia. Prípravná fáza by mala byť ukončená približne v januári 2007.
Ing. Františka Klímu, vedúceho oddelenia životného prostredia na MsÚ v Malackách, sme sa spýtali na situáciu okolo divokých skládok v meste. Podľa jeho slov je na ich likvidáciu každý rok vyčlenených okolo 150 tisíc korún. Opakovane sa skládky vytvárajú napríklad za priemyselnou zónou na Továrenskej ulici.
- en , mb -