Zákon o zriadení samostatného československého štátu z 28. októbra 1918 a vyhlásenie SNR z 30. októbra boli začiatkom zložitého procesu začleňovania Slovenska do novovznikajúceho štátu. Jednou z dôležitých etáp tohto procesu bolo i pôsobenie predstaviteľov Dočasnej vlády pre Slovensko v Skalici. Táto vláda bola vymenovaná 3. novembra 1918 v Prahe a už na druhý deň skoro ráno bol vypravený zvláštny vlak smerom na Slovensko. Boli v ňom povereníci pražského národného výboru Vavro Šrobár, Pavel Blaho, Ivan Dérer, Anton Štefánek a ďalší nižší úradníci.
5. novembra bol vlak v Hodoníne, kde sa na porade predstavitelia vlády rozhodli, že svoju činnosť začnú ďalší deň na tábore ľudu v Skalici.
6. novembra 1918 dočasnú vládu privítali na skalickej železničnej stanici Janko Blaho, syn Pavla Blahu s Viktóriou Hašovou. Celý sprievod sa potom vybral na námestie, kde takmer pred piatimi tisíckami ľudí Vavro Šrobár proklamoval vytvorenie československého štátu. Anton Štefánek zároveň vyhlásil za vyučovací jazyk v Skalici a Holíči slovenčinu.
Manifestácie a vystúpenia dočasnej vlády sa uskutočnili tiež v Holíči, Senici, Malackách a Trnave. Prejavy predstaviteľov dočasnej vlády sa niesli v znamení víťazstva nad nemeckým militarizmom a maďarskou oligarchiou.
15. novembra 1918 bola podaná formálna demisia dočasnej vlády, pretože už 14. novembra sa zišlo Národné zhromaždenie a ustanovením československej vlády zanikla právomoc dočasnej vlády pre Slovensko. Napriek svojmu krátkemu, iba niekoľkodňovému pôsobeniu dočasnej vlády v Skalici sa 6. november 1918, deň príchodu na Slovensko, nezmazateľne stal jedným z najvýznamnejších dátumov v novodobých dejinách Slovenska. A Skaličania môžu byť právom hrdí na to, že táto dejinná udalosť sa stala práve v ich meste. Pripomína im to aj pamätná tabuľa na priečelí skalickej radnice, ktorá tu bola inštalovaná pri desiatom výročí tejto udalosti.
- em-