Trnava opäť ožila stáročnou vinárskou tradíciou. Už po štvrtýkrát sa v nej otvorili brány historických pivničných priestorov, v ktorých mohli vyznávači vína degustovať to najlepšie z celého Slovenska i z Moravy. Podujatie pod názvom Deň vínnych pivníc sa konalo minulú sobotu a do Trnavy prilákalo rekordný počet návštevníkov.
„Vínne pasy boli vypredané. Spolu sme ich predali až šesťstopäťdesiat,“ povedal nám predseda trnavského Spolku priateľov vína Vincech Edo Krišofovič.
Práve pri jeho zakladaní v roku 2003 vznikla aj myšlienka, aby sa každoročne po požehnaní nového vína začalo aj s touto tradíciou. Ak ste teda nebodaj v sobotu videli v uliciach Trnavy ľudí so zelenými vrecúškami na krku, vedzte, že tie spolu s pohárikom a mapkou historických pivníc, slúžili ako vstupná brána k najvzácnejším vinárskym pokladom. Tie ponúkalo spolu dvadsaťdva vinárov v devätnástich pivniciach, z ktorých mnohé počas roka nie sú dostupné pre verejnosť. Jednou z nich bola aj legendárna pivnica Fortuna na Františkánskej ulici. Tú si pravdepodobne pamätajú najmä starší Trnavčania. „Najmä tí, ktorí sa od začiatku 70. rokov podieľali na jej rekonštruovaní. Pre verejnosť bola sprístupnená až do revolúcie,“ poznamenal Krištofovič. Počas sobotňajšieho dvanásťhodinovej vínnej túry sa však otvorili aj súkromné pivnice na Kapitulskej ulici či podzemné klenoty v Západoslovenskom múzeu alebo Spolku sv. Vojtecha, kde sa nachádza najstaršia vínna pivnica v histórii Trnavy.
Návštevníci si pochutnávali na rôznych odrodách starých i mladých vín, ale aj špeciálnych pochúťkach, ktoré dobre pomastili bruško. Niekde dokonca nechýbala ani živá muzika. „Na Dni vínnych pivníc vinári už dokonca predstavili aj nové tohtoročné vína,“ prezradil Krištofovič. A ako dodal, je sa na čo tešiť, pretože tento rok dobrému a kvalitnému vínu skutočne doprial. Potvrdil to aj špičkový vinár Alojz Masaryk zo Skalice či Peter Borik z Pezinka.
Našli sme však aj vinárov z Arcibiskupských zámeckých sklepov z moravského Kroměříža, ktorí sú poverení výrobou omšových vín v Českej republike, ale aj vinárov zo Strekova, modrokamenskej oblasti, východného Slovenska, ale aj malokarptaskej oblasti. Nechýbali však ani vína z Radošiny, najmä slávny Klevner, ktoré bolo kedysi neoddeliteľnou súčasťou svadobného stola anglickej kráľovnej. A hoci milovníkom vín celkom počasie neprialo, vďaka výnimočným odrodám prialo aspoň dobrej nálade a atmosfére, ktorá sa najmä počas večera rozlievala trnavskými ulicami.
Petra Nagyová, foto: autorka