Plavecký Štvrtok/Skalica - O životné podmienky Rómov na Záhorí sa počas minulotýždňovej pracovnej návštevy zaujímal veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe Vallee. Diskutoval s Rómami v osade v Plaveckom Štvrtku, ktorí sa mu sťažovali na zanedbané hygienické prostredie s jedinou studňou a chýbajúcou kanalizáciou, kde bývajú a vychovávajú deti.
Starostka obce Margita Fischerová ubezpečila veľvyslanca USA, že miestna samospráva sa usiluje o bezproblémové spolunažívanie s Rómami, ktorí z 2225 obyvateľov tvoria až jednu štvrtinu. Najväčšie ťažkosti majú so zabezpečením povinnej školskej dochádzky. Rómske deti po dovŕšení 10 rokov prestávajú základnú školu navštevovať a prednosť dávajú drobným príležitostným zárobkom. Nesúhlasí však s prípadným predĺžením školskej povinnej dochádzky na 18 rokov, lebo niektoré problémové rómske deti pravidelne opakujú ročník a nemožno ich umiestniť do jednej triedy s podstatne mladšími spolužiakmi. Skôr sa prihovára za povinnú predškolskú výchovu, keďže rómske deti majú záujem o nové informácie práve v ranom veku.
Nezamestnanosť v rómskej osade dosahuje až 98 percent, no starostka považuje tento údaj za veľmi skreslený, lebo podnikatelia z Bratislavy a blízkych Malaciek si Rómov načierno najímajú na výkopové a jednoduchšie stavebné práce.
Vallee informoval starostku o možnej finančnej pomoci z USA pri predložení projektov, ktoré by prispeli k plnohodnotnejšej integrácii Rómov do spoločnosti. V detskom zdravotnom stredisku daroval deťom dve vrecia šatstva a publikácie. Keďže je majiteľom farmy a prevádzky na výrobu javorového sirupu v štáte Vermont, patrila k jeho neodmysliteľným prezentom aj fľaša tejto sladkej pochúťky.
Po návšteve Holíča záver svojej pracovnej cesty na Záhorí strávil veľvyslanec v Skalici. Najprv navštívil Stredoeurópsku vysokú školu, kde si s jej riaditeľkou a zakladateľkou Ing. Heidy Schwarczovou a rektorom Prof. Ing. Jánom Porvazníkom, CSc. prezrel priestory a v krátkej debate bol zoznámený so systémom fungovania a financovania súkromnej vysokej školy.
Ďalšou zastávkou veľvyslanca bolo skalické gymnázium, kde sa najprv stretol s riaditeľkou RNDr. Boženou Stúpalovou a potom v mimoriadne živej debate so študentmi gymnázia i vysokej školy. Po prehliadke výstavy Tele Well v karneri sv. Anny ho na pôde radnice prijal primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec. Stretnutia sa zúčastnil tiež viceprimátor Bohumil Bartoš a predstavitelia spoločnosti Protherm Skalica Ing. Peter Kuba a Ing. Peter Wolf. Témou spoločného rozhovoru bol rozvoj Skalice a možnosti prílevu amerických investícií, resp. spolupráce s americkými obchodnými spoločnosťami.
Posledný bodom nabitého programu amerického veľvyslanca bolo malé športové hokejové zápolenie. Na ľadovej ploche skalického zimného štadióna si proti sebe zahrali mladí hráči skalického seniorského A-tímu s kapitánom mužstva Tiborom Višňovským a veľvyslanec, primátor, viceprimátor, riaditeľ ZUŠ Skalica Marek Gula, tréner A-mužstva Peter Oremus a bývalý skalický hráč Michal Ružička. Okrem toho sa do skalického dresu obliekol aj momentálne hokejovo pauzujúci Žigmund Pálffy. Bolo vidieť, že Rodolphe Vallee hokej miluje a zjavne si pohyb na ľade užíval. Pred koncom návštevy sme sa ho opýtali:
Aký bol dôvod vašej návštevy v regióne a konkrétne v Skalici?
„Mojím prvoradým cieľom bolo predovšetkým hľadať príležitosti pre americké investície a ďalej to bola snaha bližšie spoznať ľudí v tomto regióne a podporiť ich v tom, aby využili možnosť lepšie spoznať Spojené štáty americké.“
Ako na vás pôsobí Slovensko a konkrétne Skalica?
„Obidve vnímam veľmi pozitívne, ľudia sú tu veľmi milí, na Záhorí obzvlášť a mojím želaním je to, aby aj ostatní Američania mali možnosť poznať ich.“
Myslíte si, že Skalica by bola vhodným miestom pre amerických investorov?
„Momentálne síce nemám nejaké konkrétne plány, ale myslím si, že pracovná morálka ľudí na Slovensku a i v Skalici je taká, že by som to mohol odporúčať obchodníkom v Spojených štátoch.“
Ako vidíte šance postkomunistických štátov, a konkrétne Slovenska, na zrušenie vízovej povinnosti s USA?
„Nepoznám presný harmonogram kedy a ako k tomu dôjde, ale spolu so slovenskými kolegami na tom intenzívne pracujeme a vždy keď sa vytvárajú nové pracovné miesta, keď sa na Slovensku znižuje nezamestnanosť, tak to napomáha tomu konečnému cieľu – zrušeniu vízovej povinnosti.“
V Skalici ste si zahrali hokej, je tento šport vašou srdcovou záležitosťou?
Ja som bol na ľade každý deň v týždni od mojich piatich do dvadsiatich piatich rokov, hral som aktívne. Jednou z vecí, ktorá ma na Slovensku teší je, že sa tu môžem občas venovať tomuto športu, s ktorým som bol nútený prestať v tom spomínanom veku. Žiaľ, nedarí sa mi hrať tak často, ako by som rád.“ tasr, -em -