Je tu čas jesenných výlovov, čas, kedy sa s napätím očakávajú výsledky chovu. Kapry či šťuky mali počas tohtoročného horúceho júla v plytkých rybníkoch sťažené životné podmienky. Aj preto sme zisťovali, ako sa zatiaľ ukazujú tohtoročné výlovy. V okrese Malacky sme sa zamerali na rozsiahle rybníky pri obci Malé Leváre. Informácie sme čerpali od tajomníka Združenia mestských organizácií Slovenského rybárskeho zväzu v Bratislave P. Tkáčika.
Rybníky pri Malých Levároch sa začali využívať v roku 1984. Nachádzajú sa v lokalite Baďúrových rybníkov a preto sa slangovo nazývajú „Baďuráky“. Tie súčasné, v celkovej rozlohe 32 ha, boli vytvorené účelovo na chov rybích násad – najmä kapra. Kvôli tomu sú pomerne plytké, čo je dôležité na to, aby sa voda dostatočne zohriala. Priemerná hĺbka štyroch tunajších rybníkov sa pohybuje v rozmedzí od cca. 1,3 – 1,7 metra. Chov predstavuje najmä násadu kapra (95%), z celkového množstva je približne 25 000 kg trojročných kaprov. Slúži na zarybnenie rybárskych revírov v Bratislave. Ďalšia časť násady je dvojročný kapor, ten ostáva na chov v ďalšom roku. Ide o cca. 10 000 kg rýb. Okrem toho sa pri Malých Levároch v malom množstve chovajú aj dravce rybej ríše - šťuka a sumec. Podľa P. Tkáčika sa nedá povedať, že tamojšie rybníky sa využívajú na komerčné účely. Slúžia vraj pre vlastné potreby SRZ Bratislava. Na obhospodarovanie im stačia údajne dvaja zamestnanci kvalifikovaní pre chov rýb. Výroba musí byť rentabilná a cena rýb musí byť preto nižšia ako u iných chovateľov. V minulom roku to bolo 68 korún.
Zaujímali sme sa aj o známe Skalické rybníky. Začiatky rybnikárstva v Skalici sa podľa archívnych záznamov datujú od roku 1453. Rybnikárstvo dosahovalo v tých časoch vysokú úroveň. Postupom storočí však zaniklo. Súčasné rybníky, ktoré sú len malou časťou tých pôvodných, boli skolaudované v roku 1984. Rozkladajú sa na ploche 40 ha, investorom bol terajší majiteľ – Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Skalici.
Vzhľadom k charakteru nížinných rybníkov sa tu chovajú typicky nížinné druhy rýb : kapor, amur, tolstolobik, šťuka a sumec. Chov rýb je súčasťou poľnohospodárstva a je taktiež veľmi závislý od klimatických podmienok. Týka sa to hlavne úrodných plytkých rybníkov, kde sa vyskytuje v ranných hodinách kyslíkový deficit. Za účelom odstránenia tohoto rizika začali zavádzať v areáli rybníkov elektrickú sieť a nasadzovať prekysličovacie prístroje. Skalická spoločnosť Ryboprodukt s.r.o. sa zaoberá chovom a predajom rýb. Prevádzka si okrem kŕmenia vyžaduje dezinfekciu, kontrolu kvality vody, výlovy, údržbu areálu a podobne. V chove dominuje kapor. Živí sa planktónom a prikrmuje obilím, čo je vlastne ekologické kŕmenie. Do tržnej veľkosti dorastie až za tri roky. Ryby sa vylovujú v októbri, 95 % z nich slúži na zarybňovanie športových revírov organizácií SRZ na Záhorí. Oproti Českej republike je u nás úroveň rybnikárstva na oveľa nižšej úrovni. Aj vzhľadom k 19% DPH na sladkovodné ryby (v Čechách len 5%) môžeme českej konkurencii len ťažko odolávať. Preto sa k nám pred Vianocami musia kapry dovážať.
Na Skalických rybníkoch je cez sezónu umožnený aj lov na udicu a v Občerstvení u kapra môžu návštevníci ochutnať obľúbenú špecialitu – Skalický vyprážaný kapor.
- mb-