Sladké časy „bytov pre všetkých“ z dôb dávno minulých sa dávno minuli a každý záujemca o bývanie sa musí o strechu nad hlavou postarať sám. Horšie je, že cena, ktorú treba za vlastnú nehnuteľnosť zaplatiť, nie je pre každého prijateľná. Nárast cien po roku 1989 do dnešných čias je astronomický.
Rozpočet mladej rodiny častokrát neumožňuje ani vyplatenie najdôležitejších účtov, nieto ešte nasporenie niekoľkých státisícov na najskromnejšie bývanie. Uznajte sami: urobili sme prieskum cien predávaných bytov v Senici na základe inzerátov v tlači. Garsónka bez špeciálnych úprav – 450 tisíc, 1- izbový byt medzi 550 až 700 tisícami, 2- izbový byt asi 800 tisíc, troj a viacizbové byty „koštovali“ niečo vyše milióna. Ak v nich bolo vybavenie navyše, napríklad luxusná kúpeľňa, drevené podlahy a pod., cena úmerne stúpala. Realitné kancelárie majú ceny zhruba o 50 – 100 tisíc vyššie, zahŕňajú v nich svoje špeciálne služby.
Dobrá realitná kancelária zabezpečí technický aj právny servis, dopravu klienta na obhliadku nehnuteľnosti, ručenie za pôvod ponúkaného bytu či domu a pod. Najmä starší a menej skúsení klienti sa radšej obracajú na služby profesionálov, aby mali istotu, že nenaletia podvodníkom. Práve s nehnuteľnosťami sa totiž v ostatnom čase robia poriadne podvody – častokrát byt „predá“ nájomník, ktorý naň nemá žiadny právny nárok.
Určitou možnosťou riešenia bytového problému je buď prenájom bytu od súkromného majiteľa alebo od mesta či obce, ktoré disponujú nájomnými bytmi. Takéto riešenie je väčšinou len dočasné, neposkytuje trvalé útočisko. Preto sa treba zamerať na získanie trvalého obydlia. Jednou z možností je financovanie prostredníctvom hypotekárneho úveru alebo stavebnou sporiteľňou. Hypotekárny úver je podmienený záložným právom na nehnuteľnosť, ktorú financuje, v súčasnosti jestvuje niekoľko typov týchto úverov s primeranou dostupnosťou pre rôzne príjmové skupiny obyvateľstva. Banky ich spravidla ponúkajú svojim dlhodobejším klientom automaticky a za miernejších podmienok. Stavebné sporiteľne pracujú na základe „solidárnosti“ - sporiteľ istý čas ukladá financie na svoje konto a po nasporení istej sumy dostane pridelené ďalšie finančné prostriedky do požadovanej sumy. Dôležité je tzv. „hodnotiace číslo“, po získaní ktorého môže záujemca o stavebný úver dostať peniaze. Samozrejme, rozhodujúce sú príjmy žiadateľa a jeho rodinných príslušníkov. Nevýhodou takýchto financií je určitá rizikovosť. Ak kúpite byt na hypotekárny úver a stratíte schopnosť splácať (stanete sa nezamestnaným či invalidným), prídete aj o svoje bývanie. Určitým riešením je poistenie úveru, nie je však ponúkané všetkými spoločnosťami.
Dostať sa k bytu teda možno buď úverom alebo platbou v hotovosti. Otázka je, k akému. K dispozícii sú najmä staršie, v rôznom technickom stave. Do niektorých ruín musí budúci majiteľ investovať aspoň polovicu sumy, za ktorú ich kúpili. Nových bytov v Senici v ostatných piatich rokoch priveľa nepribudlo, boli postavené hlavne nájomné byty. V súčasnosti sa výstavba rozbieha, dôraz sa kladie na rodinné domy.
- en, mb -