Radimov – Obec, ktorá bola v minulom režime zaradená medzi zánikové, sa teší vynovenej škole. Tú pomáhali počas tohtoročných letných prázdnin opäť rekonštruovať jej mladí obyvatelia a kus práce zanechali aj na kultúrnom dome. Starosta obce Štefan Dulík sa ich nadšeniu, odpracovať v rámci brigády množstvo hodín, nesmierne potešil. Pre obec s takmer šesťsto obyvateľmi je totiž každá koruna dobrá.
„Demografický vývoj v našej obci nie je veľmi priaznivý. Takmer štvrtinu obyvateľstva tvoria dôchodcovia. Keďže nechceme, aby sa mladí odsťahovali do Holíča či strediskových obcí, snažíme sa udržať nielen materskú školu, ale aj malotriedku. Je to síce veľká záťaž pre náš rozpočet, ale náklady sme sa rozhodli eliminovať práve rekonštrukciami. Minulé leto sme investovali do výmeny okien na budove školy a rekonštrukcie kúrenia, kam sme presťahovali aj predškolákov. Veľmi nám pomohla aj 97 tisícová dotácia z Krajského školského úradu. Toto leto sme takmer všetky práce na škole ukončili a pred pár dňami dostala budova aj nový farebný vzhľad. Na jar by sme chceli pre deti dobudovať oddychovú zónu, aby mali kde oddychovať cez prestávky,“ informoval nás starosta.
Obec materskú školu i malotriedku dotuje ročne 750 tisícami korún. Keďže energetická náročnosť obecných budov najviac zaťažuje obecný rozpočet, sťahovanie čaká aj samotný obecný úrad. Ten v súčasnosti sídli v budove kultúrneho domu. „Presťahujeme sa do obecnej budovy v areáli školy, ktorá má spoločné vykurovanie so školou. Tým opäť ušetríme. To však neznamená, že by sme na kultúrny dom zanevreli. Toto leto sme doň investovali takmer pol milióna korún, pričom sa opäť činili naši mládežníci. Vybrúsili parkety, vymaľovali interiéry, pomáhali opraviť osvetlenie. František Tománek dokonca namaľoval novú oponu na javisku, ktorá znázorňuje časť obce Párovce. Značnú časť peňazí sme investovali aj do rekonštrukcie sociálnych zariadení.“
V Radimove každú vynaloženú korunu v ruke dvakrát obrátia. Na druhej strane sa im však darí získať niekoľko miliónov korún na rozvoj z rôznych fondov, grantov a dotácií. Je to až neuveriteľné, ale za posledné štyri roky takto do obce prišlo až takmer 22 miliónov korún. „Snažíme sa využiť každú príležitosť. Napríklad teraz pripravujeme všetko na to, aby sa v našom chotári vybudovala veterná elektráreň. Rátame s tým, že sa jej vybudovaním zmení ráz krajiny, no rátame aj s tým, že výnosy z nej nám veľmi pomôžu pri realizácii našich ďalších plánov. A nimi sú napríklad rekonštrukcie miestnych komunikácií. Pri jej výstavbe však nechceme niečo opomenúť, preto sme dali vypracovať podrobnú štúdiu, ktorá zahŕňa ekológiu i ochranu vtáctva. V súčasnosti sa sledujú poveternostné podmienky, neskôr na rad príde výber vhodného typu a umiestnenia energetických zariadení. Tých by mohlo byť až jedenásť. Ak dostane projekt súhlas Ministerstva životného prostredia SR, stavať by sa mala v rokoch 2007 až 2008.“ - gak-