Dokazuje to aj zaznamenaná početnosť na území, odhaduje sa na 450 jedincov. Prvý bobor pritom na Záhorie z blízkeho Rakúska prenikol len v roku 1977. Odvtedy bol v povodí Moravy zaznamenaný mohutný rast jeho populácie. V súčasnosti sa tu eviduje viac ako 100 lokalít výskytu. Bobor sa neusídľuje výlučne na nížinnom prostredí, preniká aj do tokov v Malých Karpatoch. Vo vyšších polohách jeho šírenie prebieha omnoho pomalšie. Odhaduje sa, že bobor by vzhľadom k jeho požiadavkám na prostredie dokázal osídliť cca 56 % územia SR. Vyžaduje prostredie s výskytom pobrežných vrbín. Tie sú preňho určujúcim faktorom, pretože počas zimných mesiacov bobor preferuje z potravy vŕbu, a to až na 85 %.
Bobry sú prísne viazané na svoje teritórium. Je to spôsobené najmä ich vkladom času a energie do budovania sídla. Potravu si hľadajú v hraniciach teritória, väčšinou v páse do 20 m od brehu. Len výnimočne sa od svojho sídla vzdialia na viac ako 100 metrov. Pri hľadaní si partnera, alebo nového teritória však mladé bobry prekonajú vzdialenosť aj niekoľko desiatok kilometrov.
Akým spôsobom povoliť lov na bobra, aby sa opäť nestal obeťou ľudského egoizmu, je problém, ktorým sa zaoberajú v mnohých štátoch a v dlhšej časovej perspektíve ho bude nutné riešiť aj na Slovensku. Zahájenie lovenia v súčasnosti by bolo veľmi predčasné a malo by za následok spomalenie až zastavenie ďalšieho rozširovania areálu. V susednom Poľsku začali s udeľovaním výnimiek na lov až pri počte 17 000 jedincov. Na Slovensku ich momentálne evidujeme asi 600. V súčasnosti sa bobor poľovne obhospodaruje v Škandinávii, Rusku, USA, Kanade a Argentíne. V USA sa poľuje pre škody spôsobované hospodárskym záujmom človeka. V Kanade sa poľuje tradične ako na kožušinové zviera. Zaujímavosťou je, že najväčším odberateľom bobrích kožušín je Rusko. Podmieňuje to najmä spoločenská atmosféra v západnej Európe a Severnej Amerike, kde nie je tolerované nosenie pravých kožušín najmä na základe tlaku environmentálnych spoločností.
Škody, ktoré potenciálne môžu vzniknúť činnosťou bobrov, sú aktuálne a širokospektrálne zasahujú prakticky všetky hospodárske záujmy v blízkosti vodných tokov a plôch. Bežné sú napríklad prípady poškodzovania poľnohospodárskej a lesnej pôdy podmáčaním a zaplavovaním, obmedzovanie zberu poľnohospodárskych plodín, upchávanie priepustov pod komunikáciami, upchávanie výpustov z ČOV, náhonov k malým vodným elektrárniam a pod. Často medializované ohryzy stromov nie sú až tak veľkým problémom. Bobor ako potravu uprednostňuje rýchlorastúce dreviny ako vŕby a topole. Len výnimočne poškodzuje významnejšie hospodárske dreviny.
Zozbierané z odbornej práce Ing. Dušana Valachoviča, riaditeľa CHKO Záhorie. - mb -