Na základe rozvíjania spolupráce medzi Juhomoravským krajom (JMK) a Trnavským samosprávnym (TTSK) krajom sa 17. októbra uskutočnila pracovná návšteva delegácie Juhomoravského kraja v Trnavskom samosprávnom kraji.
Obidva kraje majú záujem o vzájomnú spoluprácu. V novembri 2004 podpísali Memorandum o spolupráci medzi TTSK a Juhomoravským krajom, pričom prejavili záujem o spoluprácu v oblastiach výchovy a vzdelávania, rozvoja cestovného ruchu, cezhraničnej spolupráce, životného prostredia a regionálneho rozvoja. Spolupráca v uvedených oblastiach bude potvrdená uzavretím Dohody o partnerstve a vzájomnej spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Juhomoravským krajom. Základným poslaním uzavretia tejto dohody je vyvíjanie spoločných aktivít pre všestrannú podporu a rozvoj regiónov.
Zástupcov Juhomoravského kraja privítal podpredseda TTSK József Kvarda a podpredsedovia - dlhodobo uvoľnení poslanci Zdenko Čambal a Ľudovít Daučo v priestoroch budovy Úradu TTSK. Prítomný bol aj zástupca poslancov TTSK Milan Domaracký. Delegáciu Juhomoravského kraja viedol námestník hajtmana Juhomoravského kraja Igor Poledňák. Pracovnej návštevy sa ďalej zúčastnili členovia Komisie pre medziregionálne vzťahy, ktorá je poradným orgánom Rady Juhomoravského kraja a vo svojej náplni má regionálny rozvoj.
„Prvými krokmi by mala byť spolupráca v oblasti školstva. To znamená spoluprácu stredných škôl v oboch krajoch a zaistenie finančnej podpory tejto spolupráce. Išlo by o výmenné pobyty študentov stredných škôl i učilíšť. Ďalej je to oblasť kultúry a sociálnych vecí. Dohodnúť sa je potrebné aj na výmenných stážach úradníkov na úradoch JMK a TTSK. Spolupráca by sa mala rozvíjať aj na úrovni turistického ruchu, spoločnej účasti na veľtrhoch a podpora už existujúcich projektov,“ povedal podpredseda TTSK Zdenko Čambal a dodal, že spolupráca sa doteraz v najväčšej miere využíva v kultúrnej oblasti, aj keď sa zmluva medzi oboma krajmi slávnostne podpíše až v prvej polovici budúceho roka. „Ustanovenia pripravovanej zmluvy kopírujú a odrážajú kompetencie jednotlivých samosprávnych krajov. Tie sú samozrejme oklieštené oproti kompetenciám vrcholovej štátnej správy a nie sú na oboch stranách rovnaké. Ako príklad uvediem skutočnosť, že kým Juhomoravský kraj zriaďuje aj hasičskú záchrannú službu, u nás ju má v rukách štát. Ale vzájomná výpomoc hasičov zo Skalice a Hodonína je dlhoročná aj bez príslušných zmlúv. Aj preto námestník hejtmana Igor Poledňák poznamenal, že akt podpísania zmluvy považujú len za formálny protokolárny proces. Dobré medziľudské a medzisusedské vzťahy nepotrebujú zmluvy ale ochotu pomôcť. A to sa prednedávnom naplnilo aj počas jarných záplav na rieke Morava.“
Po návšteve Úradu TTSK členovia delegácie zamierili na prehliadku Atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a na základe prosby pátra paulána Františka Holečka si delegácia nad rámec plánu navštívila Šamorín. Páter paulán bol nadšený prehliadkou Kostola nanebovstúpenia Panny Márie v Šamoríne, v ktorom je vzácna, hoci na Slovensku neznáma pamiatka, obraz Panny Márie Vranovskej. „Obraz dokladá historické spojenie oboch dnes samostatných krajín. Je na ňom totiž najstaršie vyobrazenie moravského mesta Vranov. Panovník Karol III. 21. augusta 1724 súhlasil s osídlením paulánskeho rehoľníckeho rádu v Maďarsku, a tak aj v Šamoríne. Paulánsky rehoľnícky rád v roku 1778 postavil v tomto meste kláštor a kostol. Pôsobím v kláštore vo Vranove a preto cítim prirodzenú príslušnosť aj k Šamorínu,“ povedal páter Holeček. „Som vďačný, že som si mohol pozrieť túto pamiatku. Ocenil by som preto, aby bola v pripravovanej zmluve možnosť spolupráce a družby Vranova pri Brne so Šamorínom. Navyše ponúkam propagáciu Šamorína vo svete. V roku 2007 bude 500. výročie od smrti sv. Františka z Pauly. Pripravujeme medzinárodné sympózium, kde by sa do povedomia verejnosti mali dostať fotografie týchto unikátnych slovenských kultúrnych a historických pamiatok.“
Ďalším bodom programu bola návšteva Gabčíkova. Delegáciu prijal starosta obce Gabčíkovo Iván Fenes, ktorý pripravil pre delegáciu plavba loďou po vodnom diele Gabčíkovo. Na záver pracovnej návštevy si členovia delegácie prezreli v sprievode riaditeľa kongresového centra SAV v Smoleniciach zámok Smolenice. Zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja prijali pozvanie JMK na ďalšie stretnutie, ktorého cieľom bude podpísanie Dohody o partnerstve a vzájomnej spolupráci. Podľa návrhu námestníka hajtmana Igora Poledňáka by sa dohoda mohla podpísať na budúci rok pri príležitosti najväčšieho českého hudobného sviatku České sny.
IvanKrajčovič