Surfovanie na internete býva najmä pre mladú generáciu vítaným krátením si voľného času. Medzi najatraktívnejšie činnosti patrí takzvané chatovanie, čiže virtuálny rozhovor ľudí, ktorí sa síce nevidia a možno ani nikdy nestretnú, no napriek tomu sa prostredníctvom klávesnice a monitora môžu zhovárať a zverovať si tajné myšlienky a túžby. Mená účastníkov skryté pod prezývkami sú dostatočne anonymnou clonou a neznámemu človeku sa dá ľahšie vyspovedať ako niekomu, koho dobre poznáme.
Práve tento postup však v sebe môže skrývať riziko, o akom mnohí mladí ľudia nevedia či nechcú vedieť. Človek na druhej strane internetovej linky totiž nemusí byť vždy tým, za koho sa vydáva. Z praxe policajných vyšetrovateľov sú známe prípady, kedy za nevinne vyzerajúcou prezývkou a falošnou identitou školáka vystupoval pedofil či inak nebezpečný páchateľ sexuálnej trestnej činnosti. Ako je možné sa brániť?
Odborná pracovníčka psychologickej poradne (neželala si byť menovaná) nám poskytla informácie, ktoré by mohli dať určitý návod mladistvým a ich rodičom, ako postupovať pri eliminovaní rizika nadviazania nebezpečného kontaktu.
„V prvom rade by si rodičia mali uvedomiť, že deti sú potenciálne zraniteľné všade tam, kde nie sú pod priamym dozorom. To znamená na ihrisku, cestou zo školy, krúžku, počas hier s kamarátmi. Nebezpečenstvo nežiadúceho kontaktu s narušeným jedincom hrozí prakticky stále, preto by už v útlom detstve mali rodičia poučiť svoje deti pred prílišnou dôverčivosťou. V prípade internetu platí to isté. Deti by nemali prezrádzať svoje mená a adresy, nebezpečné je aj uverejnenie fotografie. Ďalším rizikovým krokom býva stretnutie s chatovým partnerom. Ak sa má uskutočniť, rodičia by mali byť o ňom informovaní a zabezpečiť sprievod staršieho kamaráta či súrodenca. Samozrejme, stretnutie by malo prebehnúť na verejnom mieste, v cukrárni, na ihrisku či v športovom areáli, vyhnúť sa treba parkom či tmavým opusteným miestam. Každá výzva na stretnutie na takomto mieste by mala byť okamžite hlásená orgánom činným v trestnom konaní,“ povedala psychologička.
V senickom regióne sa v ostatnom čase nevyskytol prípad zneužívania detí alebo inej podobnej trestnej činnosti a nie sú známe ani nekalé internetové praktiky. Opatrnosti nie je nikdy však dosť. Ako sme sa presvedčili, staršie deti už isté informácie majú. Rozprávali sme sa so žiakmi deviateho ročníka ZŠ na Komenského ulici v Senici. O rizikách spojených s chatovaním vedeli najmä od rodičov, pedagógovia v škole ich takisto informujú o rôznych nástrahách internetu aj priamo na hodinách informatiky. Žiakom je dostupný chatový portál na adrese www.magimaxclub.net, cez ktorý sa kontaktujú s rovesníkmi. O tom, že nemajú prezrádzať svoje adresy, kým svojho spoločníka osobne nespoznajú, vedia.
Ako sa vraví, najdôležitejšia je prevencia. Rodičia by sa teda mali zaujímať najmä o to, čo si deti na internete pozerajú a s kým sa kontaktujú a včas zaujať stanovisko. Nejde totiž len o nevhodné stránky so „šteklivým“ obsahom, ako sa poniektorí mylne domnievajú, ale aj o riziko ohrozenia zdravia či dokonca života dieťaťa.AndreaEngelová