Na prelome septembra a októbra vycestovala skupinka Seničanov do Prahy, aby tu činorodo strávila tri krásne dni. Konkrétne šlo o členov Komorného speváckeho zboru pri Evanjelickej a.v. cirkvi Senica. Celé podujatie sa konalo pod záštitou J.E. Ladislava Balleka, veľvyslanca Slovenskej republiky v ČR. Hlavným organizátorom bol Ivan Panenka, Seničan žijúci v Bratislave. K Senici ho to stále „ťahá“ a pretože sa v často zdržiava v Prahe, pozval sem aj svojich Seničanov. Slovo „svojich“ je naozaj správne, pretože prednedávnom sa veľmi zaslúžil o vydanie prvého „cédéčka“ menovaného komorného zboru a stal sa jedným z jeho krstných otcov. Druhým nadšencom, ktorého korene tiež siahajú do Senice, bol Viliam Paulíny, priamy potomok významnej senickej rodiny Paulínyovcov. Hrdú príslušnosť k tejto rodine dokazuje aj svojou slovenskou reštauráciou a hotelom Paulíny, pod strechu ktorého prichýlil celú skupinku Seničanov a bol štedrým hostiteľom počas celého pražského pobytu.
Sobotňajšie predpoludnie bolo príkladom krásneho teplého „babieho leta“ a prechádzka po starej Prahe mala neobyčajné čaro. Hradčany so svojimi nádvoriami, s honosným chrámom Sv. Víta a nezabudnuteľným výhľadom na mesto učarovali nielen tým, ktorí tu ešte neboli, ale aj ostatným, ktorí už tieto historické miesta našej spoločnej minulosti prešli viac krát. Pravdaže teraz to bolo doplnené zaujímavým a fundovaným výkladom I. Panenku. Cesta ďalej viedla Nerudovou ulicou cez Malostranské námestie a vždy prekrásny Karlov most na Staromestské námestie, kde pražský orloj stále a znova odbíja neúprosný čas. To bolo znamením, že sa treba vrátiť a sústrediť sa na významný večer, ktorý Seničanov čakal.
Večer sa v hoteli Paulíny totiž zišli významní hostia, aby si pripomenuli 70. narodeniny najväčšieho slovenského žijúceho básnika a literáta Ľubomíra Feldeka. Hostí a gratulantov bolo neúrekom a každý prišiel s darčekom: s piesňou Najkrajší kút v šírom svete... známa pražská speváčka Dana Koklesová, vynikajúci huslista Jaroslav Svěcený sa predstavil virtuóznou hrou na svetoznámych stradivárkach , operný spevák Ján Vodňanský zaspieval niekoľko prekrásnych piesní. Prišlo veľa ďalších umelcov a významných osobnosti, medzi ktorých patril atašé slovenskej ambasády, kultúrny rada a riaditeľ Slovenského inštitútu Igor Otčenáš. Seničania sa ku gratuláciám tiež pripojili: Majstra slova a písma pri jeho jubileu prišiel pozdraviť primátor Ľubomír Parízek a pripomenul prítomným, že pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o Senici sa Ľubomír Feldek, ktorý niekoľko rokov v meste žil, stal jej čestným občanom. Komorný zbor prišiel nielen s darčekom fyzickým, ale sedemdesiatnikovi, na ktorom roky vôbec nie je vidieť, pretože je plný elánu a temperamentu, zavinšoval predovšetkým darčekom, ktorý poteší dušu - tromi krásnymi piesňami - bola medzi nimi aj pieseň, ktorú sám preložil.
Nebýva zvykom, aby do programu prispel aj oslávenec, ale tento večer sa stal výnimkou.
Ľubomír Feldek predniesol ukážku zo svojho prekladu Sors Pilarikiana, v ktorom senický kňaz Štefan Pilárik opisuje svoje dobrodružstvá v tureckom zajatí, do ktorého padol v septembri roku 1663.
Hoci program slávnostného večera trval do neskorej noci, členovia senického komorného zboru ráno v plnej sile a plní elánu pokračovali v dobrých priateľských vzťahoch medzi Pražákmi a Seničamni. V nedeľu to bolo na pôde slovenského evanjelického cirkevného zboru, keď sa zúčastnili bohoslužieb v Kostole sv. Michala v Jirchářích, ktorý je jedným z najstarších pražských kostolov, a predniesli tu niektoré zo svojich piesní. Kazateľom na týchto bohoslužbách bol senický farár Juraj Šefčík.
V tom istom kostole, kde je mimochodom ohromná akustika, sa popoludní konal koncert, ktorý uviedla dirigentka zboru Anna Rýzková. Začali piesňou Vojdite, plesajme podľa Žalmu 95, ale nezneli tu len nábožné piesne a spirituály, ale aj Aká si mi krásna od Eugena Suchoňa, Lascia chio´ pianga G.F. Händla, zhudobnená Otcova roľa Ivana Krasku, či piesne na texty Martina Braxatorisa alebo Dmitrija Borgnianskeho. Všetky tieto skladby zazneli v perfektnom podaní Evanjelického a.v. komorného zboru a jeho sólistov Jána Hyžu, Simony Krchovej a Ivana Gašu. Poetické sprievodné slovo predniesla Eva Kolényová.
Deň a celý pražský pobyt končil spoločným posedením a senickí evanjelici odchádzali domov bohatší o krásne zážitky a predovšetkým bohatší o nové, pekné priateľstvá.
OľgaZlochová