Senica – Ak vám začnú nad hlavou lietať draky, pomyslíte si, že sa chýli k únosu princeznej, ako by podľa správnej rozprávky malo byť. Ak však lietajú na senickom letisku, môžete si byť istí, že sú neškodné. Naopak, svojim princeznám (aj princom) zanietene slúžia a dajú sa takpovediac vodiť na špagátiku.
V sobotu 7. októbra ožili draky nad Senicou. Spoločnosť Comp – Let v spolupráci so Záhoráckym Aeroklubom v Senici a Prvou stavebnou sporiteľňou zorganizovali II. ročník Drakiády, na ktorej sa predstavili nielen tvorcovia lietajúcich veterných monštier, ale aj leteckí modelári zo Senice a z neďalekej Moravy. Prítomné deti si tiež mohli zasúťažiť v niekoľkých disciplínach, pobaviť sa pri vystúpení mažoretiek, škôlkarov od Veselého šaša, ako aj detí zo IV. Základnej školy na Mudrochovej ulici v Senici.
Mažoretky Lienky z Centra voľného času Stonožka otvorili deň plný slnka a zábavy. Už pred desiatou hodinou predpoludním sa nad letiskom vznášali prvé draky, spočiatku len nesmelo, no ako plynuli hodiny, pribúdalo aj okupovačov oblohy. Po hodine sa k nim pripojili letecké modely z dielne rodiny Hnilicovcov z Hodonína. Štart „práškovacieho lietadla“ typu Čmeliak sa akosi nevydaril, žltý model síce vzlietol, no krátko nato sa jeho púť skončila núdzovým pristátím, pri ktorom „zaplakal“ podvozok. Iné škody našťastie vysielačkou riadený model neutrpel. Ďalší kandidát bol úspešnejší, jeho loopingy a vývrtky so zatajeným dychom sledovali veľkí aj malí návštevníci a potleskom ocenili aj pristátie.
Milovníci rôznych netradičných vozidiel si prišli na svoje pri „Redbull káre“ v podobe slimačej ženy, ktorú priviezli modelári z Borského Mikuláša. Okupovali ju najviac deti všetkých vekových kategórií, kým ich neodlákalo vojenské obrnené vozidlo alebo, pochopiteľne, súťaže. Hod lietadielkom Fík, nosenie loptičky na pingpongovej rakete alebo zašliapávanie balónikov priťahovali hlavne mladšie deti, tie staršie zaujímali modelári a – ako inak? - draky. Tie krúžili nad letiskom až do večera. Kto mal záujem, mohol si tiež zalietať v motorovom alebo bezmotorovom lietadle a o tom, že záujemcov o vtáčiu perspektívu bolo dosť, svedčilo neúnavné vrčanie nad hlavami Seničanov.
Úspešní tvorcovia drakov sa napokon dočkali aj odmeny. Za najoriginálnejšieho draka bol ocenený Juraj Benedikt, za najväčšieho Dalibor Bureš, najmenšieho draka predviedli Tamarka a Gregorko Polákovci, draka s najdlhším chvostom do vzduchu vypustila Antónia Burešová. Bez ohľadu na to, či ten – ktorý drak bol ocenený, stačila aj radosť z toho, že si krásne zalietal a pritiahol obdivné zraky pozemšťanov.
Andrea
Engelová