Skalica - V uplynulých dvoch rokoch sa v Skalici rekonštruovali dva historické organy – v evanjelickom a.v. kostole a vo františkánskom kostole sv. Panny Márie Sedembolestnej. Mimoriadny záujem mesta i katolíckej cirkvi o prinavrátenie pôvodného vzhľadu či kvality zvuku neutícha a v pondelok 9. októbra sa začali práce na kompletnej rekonštrukcii jedného z najvzácnejších historických organov na Slovensku vo farskom kostole sv. Michala.
O tom, čo všetko sa tu deje, nás informoval organár Ján Valovič, ktorý rekonštruoval spomínané dva organy. „Začali sme rozoberanie nástroja s tým, že sa odstránia všetky nepôvodné súčiastky, ktoré nesúvisia s rokom stavby vzácnej historickej skrine z roku 1649. Nasledovať bude organologický prieskum a uskutočnia sa všetky potrebné merania, aby sa mohli zadať do výroby jednotlivé časti pre nový organ. Čo sa týka rekonštrukcie, tá sa môže týkať iba organovej skrine, pretože ďalšie pôvodné časti sa nezachovali. Skriňu bude možné rekonštruovať vtedy, ak sa podaria získať indície ako vyzerala pred prestavbou v roku 1927, kedy sa uskutočnili nepriaznivé zásahy.
Pri stavbe nového nástroja sa budeme snažiť vrátiť sa k pôvodnej koncepcii samozrejme aj s prihliadnutím na dnešnú dobu, aby sa na tom nástroji dala hrať aj hudba súčasná. Ukončenie výstavby nového nástroja plánujeme v decembri 2007.
Nástroj bude stavať rakúska firma Walcker Meyer Orgelbau a účasť našej firmy bude v tom, že nástroj rozoberieme, budeme pomáhať pri výrobe priamo v dielňach vo Viedni a tiež sa budeme podieľať na skladaní nástroja v Skalici, ladení, intonácii.“
Ako sme sa dozvedeli od hlavného iniciátora medzinárodného festivalu chrámovej a organovej hudby Musica Sacra Skalica Mgr. art. Stanislava Šurina, slávnostný koncert na počesť výstavby nového organu je už naplánovaný na 8. decembra 2007. To je teda termín, dokedy musí byť nový organ vyrobený a inštalovaný. Verme, že sa to podarí a k dvom rekonštruovaným organom pribudne ďalší špičkový nástroj. - em-