Trnava - Témou Fóra zdravotníkov, ktoré sa uskutočnilo v uplynulý piatok na Úrade Trnavského samosprávneho kraja, bola aktuálna situácia v zdravotníctve kraja. Stretnutie otvoril predseda TTSK Tibor Mikuš a vysvetlil dôvody a načrtol jeho základné témy. Predseda taktiež navrhol pristúpiť k vypracovaniu optimálneho modelu spravovania, prevádzkovania, spolupráce a financovania zdravotníckych zariadení v Trnavskom kraji. Oboznámil prítomných s návrhom TTSK na zriadenie špecializovaného zariadenia zameraného na starostlivosť o ťažko zdravotne postihnuté deti vo veku do 3 rokov veku.
Fórum, ktoré je prvým v rade, má ambície postupne riešiť situáciu zdravotníctva v kraji. Účastníci sa zhodli na postupné riešenie situácie detí do troch rokov, ktoré sú telesne a mentálne postihnuté a sú odkázané na neustálu pomoc výstavbou zariadenia, kde by sa o deti mohol starať kvalifikovaný personál. Ak sa zámer podarí, bolo by to nielen prvé zariadenie v kraji, ale i na Slovensku, pretože systém zdravotnej starostlivosti na tieto deti nepamätá.
S hlavnou prednáškou „Čo potrebuje občan od zdravotníctva“ vystúpil MUDr. Rynaldo Šimanský, poradca predsedu TTSK pre oblasť zdravotníctva. Podľa jeho slov je v súčasnosti zdravotná starostlivosť poskytovaná zdravotníckymi zariadeniami rôznej právnej formy v rôznych zriaďovateľských pôsobnostiach. Táto roztrieštenosť spôsobuje komplikácie v koordinácii a kontinuite poskytovania potrebnej zdravotnej starostlivosti občanovi samosprávneho kraja. V tomto duchu odznela prednáška MUDr. Rynalda Šimanského na tému „Zlepšenie služieb zdravotnej starostlivosti pacientovi v Trnavskom kraji“. Poukázal na dopady narušenej koordinácie zdravotnej starostlivosti na občanov TTSK čoho dôsledkom je turistika za zdravotnou starostlivosťou ako následok straty dôvery pacienta v ústavnú starostlivosť v kraji, chaotický nerovnomerný rozvoj jednotlivých medicínskych odborov, nerešpektujúci potreby.
Pozvanie predsedu na fórum prijali aj Prof. MUDr. Michal Drobný, DrSc, poslanec Zastupiteľstva TTSK doc. MUDr. Stanislav Križan, PhD., predsedovia komisií Zastupiteľstva TTSK a riaditelia všetkých zdravotníckych zariadení kraja, teda aj mestských nemocníc a Fakultnej nemocnice v Trnave.
Riaditeľ NsP Piešťany MUDr. Peter Ottinger zhodnotil situáciu v TTSK, kde pre zhruba 550 tisíc obyvateľov pôsobí päť zdravotníckych zariadení poskytujúcich ústavnú starostlivosť každé v priemere pre viac ako 100 tisíc obyvateľov. „Hlavnou úlohou týchto zariadení v rámci rozpočtu zdravotných poisťovní zabezpečenie primeranej kvality zdravotnej starostlivosti a finančnej efektivity. Keď porovnávame päť nemocníc bez ohľadu na právnu formu, máme dve nemocnice – NsP Piešťany a Skalica, ktoré tieto kritéria už plnia a je našou snahou a preto sa musíme stretávať, aby sme na túto úroveň dostali zostávajúce tri. Podotkol, že sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v TTSK je celkom iste najvyváženejšou a najracionálnejšou v Slovenskej republike, s výnimkou predimenzovanej siete špecializovanej ambulantnej starostlivosti a zariadení spoločných liečebných a vyšetrovacích zložiek.
Fórum zdravotníkov si za svoje úlohy v najbližšom období stanovilo inventúru zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti na území kraja, v súlade s vypracovanou štruktúrou. Výsledky inventúry budú slúžiť ako základ pre diskusiu smerujúcu k dohode v jednotlivých medicínskych odboroch za účasti krajských odborníkov pod gesciou TTSK. Ďalšou úlohou je príprava podkladov k projektu vybudovania komplexného informačného systému na úrovni kraja.
Ivan Krajčovič