Na pozvanie futbalového klubu FC Cugy Montet II mesta Cugy, nachádzajúcom sa vo francúzsky hovoriacom kantóne Fribourg, odcestovalo vo štvrtok 14. septembra futbalové mužstvo starých pánov z Oreského vedené Mariánom Štefkom, organizátorom cesty, smerom k Ženevskému jazeru vo Švajčiarsku. So športovou delegáciou cestoval aj iniciátor športového stretnutia Peter Horváth, poradca primátora mesta Senica a starostka obce Oreské Beáta Štefková.
V minulom roku bolo mužstvo z Cugy hosťom v Oreskom a vo vzájomnom futbalovom zápase prehralo. Vtedy sa rozlúčilo so sľubom, že Orešanov v odvetnom zápase porazia. Odveta sa konala 16. septembra na nádhernom ihrisku v Cugy. Po 14- hodinovej ceste cez Rakúsko a Nemecko zavítala športová delegácia na hodinovú zastávku do obce Herzogenbuchsee, ktorá je partnerskou obcou Senice i Oreského. Tu mali športovci príležitosť navštíviť byt Petra Horvátha a samozrejme bol čas aj na jeden uvítací prípitok. Po spoločných raňajkách pokračovala delegácia ďalej smerom na Ženevské jazero v západnom Švajčiarsku.
Presne o jedenástej sa stretol autobus so športovcami s vedením výpravy, v ktorom boli Jana Filová, prekladateľka do francúzštiny, Pavol Driečny, kameraman zo Senice, ako aj Alojz Stašek z Oreského, dlhoročný aktívny futbalista, teraz člen výboru a funkcionár futbalového klubu v Oreskom.
Športovci z Oreského boli prijatí domácimi športovcami ako aj členmi obecnej rady z Cugy. Po krátkom, ale veľmi srdečnom privítaní ubytovala sa slovenská delegácia v blízko stojacom zariadení civilnej ochrany. Potom nasledovalo bohaté pohostenie plné domácich špecialít a takisto degustácia domácich vín. Po viacerých prípitkoch s dobrým vínom a obligátnym živió, ku ktorému sa pripojili svojim spevom aj hostitelia, nastúpilo sa znova do autobusu, aby sa konal výlet do romantického mestečka Estavayer le Lac pri jazere Neuenburgersee.
Estavayer le Lac je starobylé mesto s veľkým hradom, hradným múrom, vežami a mnohými malými romantickými uličkami. Mesto leží priamo pri jazere a má veľký prístav pre jachty. V meste očakával výpravu malý výletný vláčik, s ktorým delegácia absolvovala okružnú jazdu po meste. Po okružnej jazde sme navštívili zámok a katedrálu. Z veže bol nádherný výhľad na jazero a končiare oproti ležiaceho pohoria Jura.
Po ukončení návštevy tohto malebného mestečka sme pokračovali návštevou veľkej poľnohospodárskej farmy. Tento rodinný podnik rodiny Bachmann sa špecializuje na chov dobytka ako aj na výrobu mäsa a mlieka. Športovci mali príležitosť obzrieť si obrovské zvieratá v ohradách, ktoré sú známe vysokou dojivosťou a sú chované v plnoautomatizovaných stajniach. Tento rodinný podnik obhospodaruje päťčlenná rodina.
Asi o siedmej hodine popoludní pokračovala výprava na grilpárty na brehu jazera. Tu sa grilovalo, spievalo, jedlo a pilo a bola príležitosť nadviazať nové kontakty. Po skončení párty nás hostitelia odviezli naspäť do Cugy, kde väčšina z nás po dlhej ceste a bohatom programe plná zážitkov hneď zaspala.
Druhý deň začal bohatými raňajkami v športovom klube nachádzajúcom sa priamo pri zariadení civilnej ochrany, v ktorom prenocovali športovci spolu so svojím vedením. Nasledovala návšteva tabakovej plantáže rodiny Pierre-André Grandgirard. Domáci nám objasnil technológiu zberu a sušenia tabakových listov. Mohli sme obdivovať obrovskú budovu sušiarne tabaku a tiež si zobrať ako suvenír pár tabakových lístkov. Ako nám objasnil majiteľ, v tejto oblasti sa pestuje marylandský tabak, ktorý predstavuje až 70% švajčiarskej spotreby tabaku. Počas tejto návštevy dvaja športovci z Oreského, Ján Mikúš a Jozef Štepanovský, poskytli interwiev redaktorovi miestnych novín. Obaja boli vo Švajčiarsku po prvý raz a komentovali svoje dojmy z tejto krajiny pre regionálnu tlač. Hneď po návšteve tabakovej plantáže navštívili športovci radnicu. V športovej hale už bolo všetko nachystané na návštevu obecnej rady z Cugy a prijatie slovenského veľvyslanca vo Švajčiarsku Štefana Schilla.
Úderom dvanástej hodiny prišiel slovenský veľvyslanec sprevádzaný Petrom Horváthom na námestie v Cugy. Námestie bolo sviatočne vyzdobené zástavami Slovenskej republiky, Švajčiarska a obce Cugy. Počasie bolo nádherné, lepšie sme si ani nemohli želať. Počas spoločného stretnutia slovenského veľvyslanca a obecnej rady hrala cimbálová muzika, ktorú tvorili hudobníci z Myjavy a Brezovej. Po krátkom a srdečnom pozdrave, ktorý predniesli starostka Cugy Nadia Savary i Štefan Schill, viedli naše kroky na oficiálnu časť tohto športového podujatia, do športovej haly. Tu pozdravila N. Savary i obecná rada Cugy športovcov zo Slovenska a ich vedenie. Vo svojej reči zdôraznila význam takýchto obojstranných návštev dvoch rozličných národov, ktoré vedú ku vzájomnému porozumeniu medzi rozdielnymi mentalitami a rozdielnymi jazykmi. Aj v príhovore slovenského veľvyslanca bolo najdôležitejším momentom vzájomné porozumenie národov a tiež možnosť prezentácie Slovenska Švajčiarom, pretože pre mnohých Švajčiarov je Slovensko ešte neznáma krajina. Š. Schill vyzdvihol prácu a organizačné schopnosti Petra Horvátha, ktorý je sprostredkovateľom spolupráce medzi jeho starou domovinou a Slovenskom a tiež predstavuje svoju novú domovinu Slovensko pri kultúrnych a športových podujatiach. Dlhotrvajúce spomienky zostanú po krátkom príhovore bývalého švajčiarskeho konzula na Slovensku Christopha Vauthey. Predniesol ho po slovensky a dojímavo v ňom hovoril ako prišiel po prvýkrát do Oreského, do dedinky, ktorá ani nebola vyznačená na mape.
Na záver oficiálnej slávnosti zahral hráč na tradičnom hudobnom nástroji alpskom rohu niekoľko ľudových medlódií. Neskôr si hru na tomto nástroji vyskúšal aj Vendelín Boťánek z Oreského a mal pri tom veľký úspech. Zožal veľký potlesk za svoju fúkaciu techniku a muzikantský talent. Po oficiálnej časti si obidva národy pripili na zdravie a ďalej sa spoločne bavili v družných rozhovoroch podfarbených hudbou muzikantov z myjavských a brezovských kopaníc.
Po obede nasledovala príprava samotného futbalového zápasu medzi mužstvami FC Cugy Montet II a FC Oreské. Na tribúne sedeli ako čestní hostia slovenský veľvyslanec Š. Schill a starostka Cugy N. Savary spolu s ďalšími hosťami z Cugy a Seigneux. Samotnému zápasu predchádzali štátne hymny obidvoch krajín. Po vyrovnanom priebehu vyhralo napokon domáce mužstvo 3:1 a vrátilo tak Oreskému prehru zo zápasu na Záhorí. Výsledok však zaručuje, že futbalový klub z Cugy príde opäť aj na budúci rok odohrať futbalový zápas do Oreského. Po stretnutí sa v miestnom klubovom bare konala spoločná večera, po ktorej sa spievalo, tancovalo a končilo sa až v skorých ranných hodinách.
Nedeľa, posledný deň nášho pobytu v Cugy začala silným dažďom. Po raňajkách sa väčšina vybrala do katolíckeho kostola sv. Michala v Cugy. Tam nás očakával páter Vagovič, kňaz na dôchodku, rodený Slovák pochádzajúci z Trnavy, ktorý viac ako 25 rokov bol činný v tejto oblasti. Páter Vagovič nás zoznámil s dejinami kostola sv. Michala. Po návšteve kostola sa výprava vrátila do ubytovne, aby sa pripravila na spiatočnú cestu. Po dvanástej hodine nás očakávali naši hostitelia vo sviatočne vyzdobenom stane. Táto nedeľa bola pre Cugy sviatkom. Slávi sa ako sviatok „starej pece“. Dvesto rokov stará pec, v ktorej sa predtým pekával chlieb, bola „príčinou“ tejto slávnosti. Veteráni futbalového klubu z Cugy organizujú každoročne tento ľudový sviatok pre obyvateľov obce a okolia. Piekla sa pizza, koláče a rôzne domáce špeciality a ešte horúce sa servírovali hosťom. Muzikanti z kopaníc hrali ich temperamentné melódie a mnohým týmto podnietili k tancu. Sviatočný stan bol plný návštevníkov a určite nikto z nich na tento sviatok nezabudne. Dá sa povedať, že ak je dobrá nálada, tak aj spomienky zostanú dlho uchované. Krátko po piatej hodine popoludní sa športová delegácia zo Záhoria vydala na spiatočnú cestu. Ako správni hostitelia odprevadili svojich hosťov až k autobusu, kde sa v mnohých očiach, tak Slovákov ako aj Švajčiarov zaleskli slzy. Som presvedčený, že toto športové a priateľské stretnutie vytvorilo množstvo nových priateľstiev a navždy zostane v pamätiach účastníkov tohto zájazdu. Po 16 - hodinovej ceste sa športovci i vedenia výpravy vrátili plní dojmov naspäť domov.
Text i foto PeterHorváth