Psičkári v meste nemajú na ružiach ustlané

Chovať psíka je snom väčšiny mestských detí. Rodičia sa častokrát nechajú oblomiť a túžbu svojich potomkov splnia. Do domácnosti pribudne nový „člen rodiny“, o ktorého sa treba starať a čo je horšie – aj platiť za neho daň. V obciach je to jednoduché, poplatky sa nevyberajú, no v mestách je situácia zložitejšia. Ak majiteľ psa žije v rodinnom dome, platí ročný viac – menej symbolický poplatok, v obytnom dome musí siahnuť hlboko do vrecka. Čo však za to môže očakávať od mesta, ktorému daň odvádza? Budujú mestá na Záhorí vyčlenené plochy, kam môžu majitelia so svojimi psíkmi chodiť bez rizika, že znečistia verejné priestranstvo? Ako naopak mestá chránia „nepsičkárov“ od styku s neželanými tvormi? Aké má vôbec mesto možnosti skontrolovať počet psov, ktorí v ňom žijú a niekedy aj znepríjemňujú život jeho obyvateľov?
Najčastejším prehreškom býva neprihlásenie nadobudnutého psíka, mnohí majitelia majú problémy aj s odstraňovaním hygienických prehreškov svojho miláčika z chodníkov. Predpisy hovoria, že pri vychádzke musí majiteľ mať pri sebe hygienické vrecko, do ktorého je povinný vziať exkrementy. Túto skutočnosť, ako aj „známku“ o evidencii psa kontrolujú mestskí policajti. Za odvedenie dane by zase majiteľ mal právo požadovať udržiavané plochy, nádoby na odpadky, starostlivosť zo strany mesta.
V Senici na Mestskom úrade evidujú 884 zaregistrovaných psov, pričom 149 z nich je bez začipovania a žije v obytných domoch, 123 je čipovaných taktiež v obytných domoch, 234 bez začipovania žije v rodinných domoch v miestnych častiach Kunov, Čáčov, Košútovec, Brestové, Horné a Dolné Suroviny, 15 v rodinných domoch so začipovaním a 335 v rodinných domoch v Senici. Poplatky sa pohybujú v reláciách: 1500 Sk za psa v obytnom dome, 150 Sk v rodinnom dome, ak je psík začipovaný, v prvom roku sa odpúšťa poplatok, v ďalších rokoch sa za psa v obytnom dome platí daň 800 Sk, v rodinnom dome sa za začipovaného psa odpustí poplatok na prvé dva roky, v ďalších rokoch je poplatok znížený na 120 Sk. V miestnych častiach sa odpúšťa poplatok až na päť rokov, po nich sa platí 150 Sk. Správnosť vyberania poplatkov je pravidelne sledovaná Mestským úradom. Tam tiež prijímajú podnety obyvateľov o neprihláseniach nadobudnutých psíkov, prípadne o rušení domáceho pokoja zvieraťom a pod.
Seničania nemajú možnosť „venčiť“ svojich štvornohých priateľov na vyhradených plochách, čo je permanentným zdrojom svárov medzi chovateľmi a nechovateľmi. Najmä mamičky malých detí nerady vidia pobiehajúcich psov na detských ihriskách alebo v okolí činžiakov. Boja sa útoku zvieraťa, ale aj jeho výkalov, ktoré môžu byť zdrojom parazitov. Uvažuje sa s vytvorením jasne označených plôch. Nádoby na psie exkrementy v Senici momentálne nie sú, hoci pred niekoľkými rokmi boli. Neosvedčili sa však, preto ich zlikvidovali, majiteľ môže zdvihnuté exkrementy odhodiť do komunálneho odpadu. Plusom pre majiteľov psov je existencia útulku pre zvieratá v bývalých kasárňach, ktorý funguje aj ako dočasná ubytovňa pre psov v prípade, že majiteľ musí neplánovane odcestovať alebo je hospitalizovaný a nemá nikoho, kto by sa o jeho zverenca postaral. Útulok je navyše aj miestom, kde si milovníci psov môžu zaobstarať nového domáceho miláčika za prijateľnú cenu a taktiež príležitosťou pre deti, ktorým rodičia nedovolia chovať zvieratko zahrať sa so psíkmi.
V Skalici je zaregistrovaných 850 psov, za psa v obytnom dome sa platí 1200 Sk, v rodinnom dome je to len desatina – 120 Sk. Skaličania majú pre psov vyčlenené plochy aj nádoby na výkaly, ako aj špeciálne pieskoviská pre psov a mačky, jasne a zreteľne označené, aby ich nenavštevovali deti. Piesok sa vymieňa najmenej dva razy ročne. V meste zatiaľ nevytvorili špecializovaný útulok, funguje tu však odchytová stanica mestskej polície. Psíkovia tu podľa informácie z Mestského úradu v Skalici nezostávajú dlho, utrácaní sú len psi ťažko chorí a neprispôsobiví.
V Malackách v súčasnosti evidujú 1132 občanov, vlastniacich jedného alebo viacerých psov. Poplatok za štvornohého miláčika činí pre obyvateľov panelákov sumu 1100Sk, ľudia v rodinných domov platia omnoho menej – 200 Sk. Existuje podozrenie, že majiteľov psov v činžiakoch je viac, ako sa prihlásilo. Kontrolu daňovníkov vykonávajú mestskí policajti. Aj keď majú mnoho dôležitých povinností, prácu spojenú s kontrolou psov a psičkárov nezanedbávajú. Počas tohto roku vyšetrili 67 priestupkov spojených s nedodržiavaním VZN mesta Malacky. V prvom rade sa kontroluje, či pes nebehá voľne, to znamená bez vôdzky. Policajti tiež sankcionujú znečisťovanie verejného priestranstva psími exkrementami. Pri dohliadaní na dodržiavanie zákona sa zároveň skontroluje, či je pes zaevidovaný a teda, či má aj príslušnú známku. Bloková pokuta dosahuje hodnotu 1000 Sk, no ako priestupok sa môže vyrubiť sadzba až do 5000 Sk.
Klasický psí útulok v Malackách nejestvuje, mesto zriadilo len akúsi karanténnu stanicu. Nachádza sa v areáli odpadového dvora na Hlbokej ulici. V tomto roku mestskí policajti odchytili 45 psov. Odchytený pes by mal v týchto priestoroch pobudnúť najviac tri mesiace, ak sa dovtedy neprihlási jeho majiteľ alebo si ho niekto takpovediac neadoptuje, je veterinárne utratený. Podľa Ing. Klímu z oddelenia životného prostredia na MsÚ v Malackách sa psom poskytuje šanca a aj keď je to pre Mesto nákladné, držia ich v týchto priestoroch dlhšiu dobu. Viacero ľudí si už v záchytnej stanici pre seba našlo psa a noví záujemcovia sa neustále objavujú.
Podmienky pre chov psov v Malackách nie sú ideálne, týka sa to najmä ľudí, bývajúcich v bytovkách. Označené výbehy pre ich miláčikov v panelákových štvrtiach zatiaľ zriadené nie sú. Aj tu sa však blýska na lepšie časy. Ing. František Klíma nám potvrdil, že sa uvažuje nad vyčlenením niektorých plôch, ktoré by sa ohradili a boli by označené. Psy by tam mohli volne pobehovať aj bez vôdzky. Údajne by sa výbehy mali zrealizovať už v priebehu budúceho roka.
Povinnosti chovateľov sú vymedzené zákonom, po znečistení verejného priestranstva je chovateľ povinný okamžite odstrániť exkrementy. Môže ich vyhodiť do bežných odpadkových košov alebo kontajnerov, napríklad v mikroténovom vrecku. Horšie je, že ľudia si neplnia svoje povinnosti a ďalší ľudia na to neupozornia. Možno viazne informovanosť občanov o tom, že niektorí z nich sú sankcionovaní, čo by v určitom smere mala byť aj výstraha a poučenie pre ostatných.
- en - ,- mb-

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Ako rozoznať dobrú kávu? Poradí pražiarka
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 833
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 163
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 4 718
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 307
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 023
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 456
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 300
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 267
  1. Ján Raclavský: Imitácia práce s dátumom expirácie
  2. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum
  3. Martin Bača: Šachové ťah(olam)y (1)
  4. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  5. Dagmar Szabó: DIEŤA JE DAR, NIE TOVAR - 1. konferencia o ochrane detí pred systémovým násilím
  6. Jozef Černek: Kto nám ukradol komunikáciu?
  7. Martin Horanský: Equity Crowdfunding - zábava s portfóliom 1 - Fintech
  8. Rado Surovka: Titanic z Devína mieri do Banskej Bystrice
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 168
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 161
  3. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 520
  4. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 217
  5. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 8 061
  6. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 311
  7. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 575
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 6 027
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Dostanete štyri vydania za rok a ďalšie výhody.


Kvalita, rozmanitosť a dostupnosť na jednom mieste.


Ocenenia odovzdával aj futbalista Sebastián Kóša.

Heslom podujatia je Zober loptu, nie mobil.


Cestovanie s deťmi po Slovensku býva samo o sebe výzvou. Keď si s rodinou naplánujete výlet vlakom a akurát sa v tom čase pritrafí výluka na trati, môže to vyzerať ako recept na zmarené plány.


2
  1. Ján Raclavský: Imitácia práce s dátumom expirácie
  2. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum
  3. Martin Bača: Šachové ťah(olam)y (1)
  4. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  5. Dagmar Szabó: DIEŤA JE DAR, NIE TOVAR - 1. konferencia o ochrane detí pred systémovým násilím
  6. Jozef Černek: Kto nám ukradol komunikáciu?
  7. Martin Horanský: Equity Crowdfunding - zábava s portfóliom 1 - Fintech
  8. Rado Surovka: Titanic z Devína mieri do Banskej Bystrice
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 168
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 161
  3. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 520
  4. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 217
  5. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 8 061
  6. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 311
  7. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 575
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 6 027
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu