Autistické deti boli v slovenských podmienkach donedávna považované za nevzdelávateľné prípadne nezaraditeľné do kolektívu. V prípade pridružených mentálnych a fyzických defektov spojených s autizmom mali terapeuti sťažený prístup k takto postihnutých klientom, nakoľko s nimi nedokázali vhodne nadviazať kontakt. Človek postihnutý autizmom žije takpovediac v uzavretom vlastnom svete, nie je schopný reagovať na okolie, nenadväzuje citové vzťahy. Preto problém autizmu zamestnáva pracovníkov domovov sociálnych služieb a hľadajú cesty, ako vytvoriť komunikačný most s takýmito klientmi.
Trnavský samosprávny kraj, Domov sociálnych služieb v Rohove a Občianske združenie Promethea zorganizovali v dňoch 24. - 28. augusta podujatie s názvom Škola autizmu, na ktorom lektorky z DSS Symbia vo Zvolene prednášali odborné prístupy ku klientom postihnutým autizmom. Zúčastnili sa na ňom odborné pracovníčky z DSS Rohov, Okoč, Jahodná, Šoporňa, Štrkovec, Senica a stacionára Svetluška v Kunove. Zišlo sa tu 14 odborníčok na prácu s mentálne a telesne handicapovanými, zúčastnila sa tiež pracovníčka odboru sociálnych vecí TTSK Daniela Nagyová. Školiteľky Bc. Andrea Fraňová a Bc. Eva Laurošková sa už siedmy rok venujú autizmu a svoje skúsenosti odovzdávajú touto formou ďalej.
„Sme veľmi spokojné s prístupom našich partnerov v Rohove a pracovníkov Trnavského samosprávneho kraja, ktorí nám vyšli maximálne v ústrety. Takisto sme milo prekvapené odozvou na našu iniciatívu,“ povedala A. Fraňová. Obe lektorky využili moderné formy prednášok a výuky so zameraním na najmä praktickú formu prístupu k autistovi. Pretože v DSS Rohov zatiaľ nemajú ucelenú skupinu takto postihnutých klientiek, počas praktických cvičení sa niektoré účastníčky museli „zmeniť“ na autistky a ostatné na terapeutky. Cieľom TEACH Programu, ktorý absolvovali počas školenia ,je pomôcť postihnutým pochopiť základné princípy komunikácie s okolím a naučiť ich spolunažívať s kolektívom. Tzv. vyzývavé správanie autistu je totiž reakciou na podnety z okolia, ktorým nerozumie a zneisťujú ho. Cieľom výukového programu je „naučiť“ a natrénovať autistu pozitívnejšie reagovať na okolie.
Zaujímalo nás, ako školenie hodnotia jeho účastníčky. Všetky do jednej ho považujú za prínos, ktorý môže podstatne zmeniť kvalitu práce v ich zariadeniach. Anikó Nagyová z DSS Jahodná, ktorá v zariadení pôsobí už 11 rokov, je rada, že dostala túto príležitosť, nakoľko v domove majú niekoľkých autistov a doteraz neboli schopní dobre riešiť ich správanie. Získané poznatky zužitkuje aj ich sprostredkovaním ostatným kolegyniam v domove. Podobne sa vyjadrili aj Eniko Baloghová a Irena Vargová z DSS Okoč a Denisa Oláhová z DSS Štrkovec. Problémy ich klientov sú pre ne prvoradé a všetkými spôsobmi sa snažia uľahčiť im osud. Podľa prístupu všetkých účastníčok k problematike je treba usúdiť, že ani jednej z nich nie je údel ich zverencov ľahostajný.
AndreaEngelová