Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Senické karatistky úspešné aj v Amerike

Veľmi úspešne si počínali na 5. ročníku vysokoškolských majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutočnili začiatkom augusta v americkom New Yorku, naši karatisti. Šampionát bol v znamení rekordnej účasti vyše 700 pretekárov z 57 krajín sveta. Medzi svetovou špičkou sa presadili i slovenskí a českí karatisti. Slováci získali päť medailí, Česi tri. Bronzovú medailu v kata ženy získala Petra Nová, zverenkyňa senického trénera MUDr. Martina Čulena. Medailistka z posledných majstrovstiev Európy v Nórsku sa vynikajúco rozlúčila s akademickým športom. Študentka FTVŠ UK v Prahe štartovala na troch akademických majstrovstvách sveta a z každých si priniesla domov bronzovú medailu. Budúca trénerka karate si pochvaľovala dobrú atmosféru na šampionáte, ale teraz sa už musí naplno pripravovať na majstrovstvá sveta, ktoré budú 12. - 15. októbravo fínskom Tampere. V Spojených štátoch prehrala Petra iba jediný zápas, v semifinále s neskoršou víťazkou Watanabe z Japonska. Druhá skončila Seordo z Francúzska. V areáli športovej haly Long Island University v Brooklyne sa predstavili i karatistky z Hanko kai karate klubu Senica. Tohtoročná dvojnásobná majsterka Európy, 23 - ročná Mirka Vašeková a jej kolegyňa, študentka lekárskej fakulty UK v Bratislave, 21 - ročný Katka Ižáriková. Obidve spolu s Petrou Novou vytvorili družstvo, ktoré v súťaži kata vždy bojuje o stupne víťazov. Majsterky ČR 2006, víťazky svetového pohára šito ryu vo Francúzsku a akademické vicemajsterky Európy túžili pretaviť tréningovú drinu do medailového umiestnenia a z Ameriky si priviesť nejakú „placku“. Bronz Novej v jednotlivcoch navodil dobrú atmosfŕu, ale súťaž družstiev je iná. Stačí najmenšia chybička niektorej z trojice, alebo nie sú zosynchronizované a všetky nádeje sú preč. V 1. kole prešli cez reprezentáciu Nemecka, v druhom dostali za súperky družstvo zo susednej Kanady. Obidva zápasy vyhrali po 4:1, no v semifinále prehrali rovnakým výsledkom s Chorvátkami a čakal ich „iba“ súboj o tretie miesto. V ňom nastúpili proti svojim dobre známym súperkám zo Srbska a Čiernej hory. Toto družstvo patrí, ako väčšina karatistov z krajín bývalej Juhoslávie, k svetovej špičke v tomto rýchlom športe bleskových sekov a kopov. V USA obhajovali zlaté medaily z minuloročného šampionátu a našim dievčatám sa proti nim už tradične nedarí. Srbky ich porazili na svetovom i európskom šampionáte. Obidve družstvá dali do zápasy všetko, o čom svedčí jeho najtesnejší výsledok 3:2. Z víťazstva sa však radovali dievčatá z juhu Európy, našim dievčatám ostala „zemiaková“ medaila za 4. miesto. Víťazkami sa stali Španielky pred Chorvátkami.
Z Ameriky si karatistky priniesli množstvo krásnych a neopakovateľných zážitkov. Od cesty z Prahy- Ruzyne na letisko JFK v New Yorku, ubytovanie v campuse s veľkými plazmovými obrazovkami na každom poschodí, Manhattan, miesto kde stáli „dvojičky“, Niagarské vodopády, obrovské mravenisko všetkých národov v New Yorku i priateľstvá so športovcami z celého sveta.
Po reprezentácii v vzdialených krajinách nastáva teraz všednejšie obdobie tvrdej prípravy na ďalšiu sezónu. Sústredenia, tréningy, štúdium. Už 23.- 24. septembra je v Drážďanoch turnaj najvyššieho rangu, tzv Zlatej ligy - German Open. Majstrovstvá Nemecka prilákajú vždy svetovú špičku a družstvo žien z Hanko kai Senica bude na nich obhajovať bronzové medaily z minulého roka v konkurencii súťažiacich z 35 štátov.