Senica, Malacky - Každý, kto má doma školáka, vie svoje. Začiatok školského roka je pohromou pre domáce pokladnice. Zošity, peračníky, obaly a potreby na výtvarnú a telesnú výchovu zhltnú niekoľkomesačné úspory priemerne zarábajúcej slovenskej rodiny. Ak sú v nej viacerí školáci či nedajbože stredoškoláci, sumy sa šplhajú do poriadnych výšok.
Aká je však kvalita ponúkaného tovaru? Školské batohy, dosky na zošity a perá nie sú lacným artiklom. Na situáciu na trhu sme sa spýtali pracovníčky Slovenskej obchodnej inšpekcie v Trnave Ing. Repovej.
„V priebehu júla boli odobrané vzorky ponúkaného tovaru vo všetkých regiónoch Slovenska. Zatiaľ ešte čakáme na výsledky. Štátna skúšobňa nám ich zatiaľ nedodala, majú asi priveľa vzoriek,“ povedala nám Ing. Repová. „V minulých rokoch sme nemali podstatnejšie reklamácie, nevieme zatiaľ, ako dopadnú terajšie skúšky.“
Spýtali sme sa na situáciu vo vybraných papiernictvách. Eduard Rehák, majiteľ predajne kancelárskych potrieb Adis v Senici, nám povedal, že najväčší nápor nakupujúcich očakávajú koncom augusta a začiatkom septembra, kedy školáci vedia presne, aké požiadavky má škola a čo presne potrebujú. „Orientujeme sa hlavne na kancelársky materiál, ale v sortimente máme aj kvalitné školské potreby od renomovaných výrobcov. Neobjednávame čínske výrobky, radšej značkové.“
Kancelárske potreby Slapo v Senici taktiež predávajú potreby pre školákov. Ich majiteľ sa s nami odmietol na túto tému zhovárať, s novinami vraj nekomunikuje.
Papier – hračky Lujana v senickom Eurodome ponúkajú školské pomôcky so zľavou, ak si zákazník nakúpi za 500 korún. Pre rodiny s viacerými deťmi je to určite vítaná pomoc. Aj oni zatiaľ na nápor kupujúcich len čakajú. Dobrým zvykom našincov totiž je nakupovanie na poslednú chvíľu.
Mnohí zákazníci využívajú ponuky hypermarketov inzerujúce vysoké zľavy a akcie na všetko možné. Nevýhodou je však väčšinou ich vzdialenosť od sídlisk a zákazníci bez auta preto uprednostňujú obchody v centre. Rodičia privítali aj aktivitu škôl, ktoré objednávajú vopred sady zošitov a výtvarných potrieb požadovaných v tom – ktorom ročníku. Rodičom a žiakom takto odpadá prácne zháňanie potrebných vecí.
Školákom pomáha
aj magistrát
Čo však s tými, ktorí na školské pomôcky nemajú financie? Veď v časoch, keď jeden zošit stojí dvadsať korún a sociálne dávky častokrát neprevýšia tritisíc, je návšteva „bezplatnej“ školy drahým špásom. Aké sú možnosti poskytnutia príspevku na nákup nevyhnutnej školskej výbavy? RNDr. Katarína Poláková, vedúca odboru sociálnych vecí na MsÚ v Senici nám povedala, že žiak v sociálnej núdzi dostáva príspevok vo výške 500 korún, štipendium podľa prospechu a obedy v školskej jedálni má za symbolickú korunu. Okrem toho v odôvodnených prípadoch poskytne nenávratný jednorazový príspevok na nákup školských potrieb aj odbor sociálnych vecí príslušného mestského úradu. Ľudia v sociálnej núdzi teda majú tiež možnosť posielať svoje deti do školy poriadne vystrojené.
Obyvatelia Malaciek
uprednostňujú supermerkety
Aj v Malackách doplatili klasické predajne s kancelárskym a papiernickým tovarom na príchod supermarketov. Pred začiatkom školského roka prevádzky supermarketov ponúkajú školské potreby za výhodnejšie ceny a väčšina rodičov školopovinných detí ich potom nakupuje práve u nich.
„Všetko to začalo pred piatimi rokmi príchodom prvého supermarketu do Malaciek. Zrazu nám v období prázdnin začali klesať tržby. Cez školský rok si nekonkurujeme, ale ku koncu prázdnin nám oproti minulosti obrat výrazne poklesol. Napríklad zošitov sme niekedy objednávali v tomto období aj trikrát viacej. Školské aktovky sme už ponúkať prestali úplne. Väčšinou u nás teraz ľudia nakupujú len nejaké drobnosti“ uviedol majiteľ papiernictva v Malackách.
Supermarkety ťažia aj z lákania pomocou svojich letákov. Pútavé ilustračné fotografie ľudí nasmerujú práve do ich predajne. Popri školským potrebám nakúpia potom zároveň aj potraviny a možno aj všeličo iné, čo je značnou výhodou veľkoobchodného predaja.
Andrea Engelová,
Marek Brna