Senica – Chov včiel je čoraz finančne náročnejšou, no ušľachtilou záľubou, ktorá prináša úžitok nielen chovateľovi, ale aj spoločnosti. Poľnohospodári si bez spolupráce s včelármi takmer nevedia predstaviť výnosy niektorých plodín, najmä ovocia. Včelári sú za svoju námahu a výdavky s prikrmovaním včiel odmenení medom a vzácnymi produktmi (včelou kašičkou, propolisom, voskom).
V tomto roku, zdá sa, nebude mnoho tých, ktorí ochutnajú med svojich chovov. Ako sme sa dozvedeli od včelárov na Záhorí, vo včelstvách prepuklo ochorenie zvané včelí mor, ktoré je nebezpečné najmä svojím rýchlym šírením. Postihnuté včelstvá treba okamžite na mieste likvidovať vypaľovaním. Vypaľovanie včelstiev budú zabezpečovať dobrovoľné hasičské zbory v jednotlivých obciach, kde mor prepukne.
Ako nám povedal včelár Jozef Šimek z Borského Sv. Jura, priamo jeho včelstvá zatiaľ nie sú postihnuté, ale vie o chovateľoch, ktorí o svoje včeličky už prišli.
„Je to veľmi smutné. Včely sú pre mnohých z nás ako obľúbené domáce zvieratká, a napokon ich takýmto spôsobom stratíme. Chov včiel dnes nie je natoľko ekonomicky výhodný, ako je skôr záľubou,“ hovorí chovateľ. Choroba takéhoto rozsahu si však nevyberá. - en-