Každý rok začiatkom augusta možno na oblohe pozorovať „padajúce hviezdy“ meteory. Tento úkaz je spôsobený tým, že Zem prechádza pri svojej púti okolo Slnka hustejšími oblakmi malých čiastočiek v medziplanetárnom priestore. Pri kolízii s takýmto meteorickým prúdom čiastočky vletujú vysokou rýchlosťou do atmosféry planéty Zeme, kde zhoria.
Najviac padajúcich meteorov malo byť toto leto na oblohe vidieť v noci zo soboty na nedeľu. Maximum meteorického roja Perzeíd by malo byť vidieť okolo jednej hodiny ráno.
Na pozorovanie meteorov sa pripravovali aj astronómovia v Sobotišti. „Tento rok je maximum Perzeíd do značnej miery rušené Mesiacom, ktorý je iba krátko po splne. Navyše aj predbežná predpoveď počasia nie je veľmi optimistická,“ informoval nás uprostred minulého týždňa Svetozár Štefeček z Hvezdárne v Sobotišti. „Pozorovania budeme robiť už v piatok v noci, aj keď veľké zázraky nečakáme.“
Počasie i Mesiac naozaj skomplikovali pozorovania. Veľká oblačnosť počas víkendu odsúdila astronómov na Záhorí pád meteorov sledovať, presnejšie počúvať, pomocou radaru. Zo soboty na nedeľu dokonca cez Záhorie prechádzal frontálny systém, ktorý okrem oblačnosti priniesol značné zrážky. Pre nepriaznivé podmienky tak budú môcť pozorovať Perzeidy ďalekohľadmi až o rok za predpokladu, že sa obloha opäť nezatiahne.
Perzeidy sú rýchle jasné meteory, ktoré do atmosféry Zeme vlietajú rýchlosťou až 59 km/s. Zanechala ich pri svojich obehoch okolo Slnka kométa Swift-Tuttle. Meteory teda nie sú hviezdy, ako sa niektorí chybne domnievajú, ale malé telieska patriace do Slnečnej sústavy. Ich priemerné rozmery sú 0,1 mm a pri prelete zemskou atmosférou zažiaria. Pozorovatelia môžu narátať za hodinu 15 až 40 meteorov patriacich k Perzeidám.
Tento astronomický úkaz je známy tiež ako slzy svätého Vavrinca. Ten bol umučený a upálený na hranici v Ríme 10. augusta za vlády imperátora Valeriána v roku 258. Dlho sa tradovalo, že na zem padajú slzy tohto mučeníka.
- gak, sita-