Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Kam kráčaš, senický futbal, v roku jubilea?

Zásluhou senických študentov sa hral v Senici futbal už v roku 1920. Oficiálne založenie futbalu sa však datuje k letu 1921. Medzi prvých futbalistov v Senici patrili bratia Šestinovci a Vóciovci, Lesák, Provazník, Kaufmann, Vaníček, Suša, Mravko, Hajdin, Polóni a ďalší. Začiatky boli ťažké, na jednotné oblečenie neboli prostriedky a tak dresmi boli napr. košele a tričká rovnakej farby. Napriek týmto ťažkostiam bol v Senici v lete roku 1921 založený futbalový oddiel Železná únia Senica a prvé ihrisko bolo v Kruhoch, kde sa zvádzali urputné súboje s futbalistami Myjavy, Šaštína, Hodonína - ale iba priateľské.
V rokoch 1926 - 28 sa hrávalo na trhovisku. Zo zbierok a ziskom zo zápasov sa zakúpila ozajstná výstroj a začala sa aj činnosť prvého predsedu futbalového klubu, ktorým bol Rudolf Pšúrny. Trénerom mužstva bol Jozef Škutil, jednateľom pán Holomčík. Od roku 1928 hrávali futbalisti v Senici pod názvom AC Senica a až do roku 1934 sa hrávalo na ihrisku V jame. Od roku 1934 niesli senickí futbalisti názov FC Senica. Káder mužstva tvorili prevažne seničania, no uplatnenie v ňom našli aj hráči z okolia. V tom období bol založený ešte jeden futbalový klub - RŠK (Robotnícky športový klub) Senica. Káder tvorili výlučne robotníci z miestneho závodu, v čele stál opäť Rudolf Pšúrny. Hoci tento klub po troch rokoch svojej činnosti zanikol, treba naň spomínať kladne.
Prelomový rok vo futbalovej Senici bol 1937. Bolo dané do užívania ihrisko v miestach, kde dnes stojí I. Základná škola na ulici V. P. Tótha. O trošku neskôr boli dobudované aj kabína a drevená tribúna. O jeho vybudovanie sa zaslúžilo mesto Senica, z ktorej pokladne sa hradila väčšina nákladov. Ihrisko so škvarovým podkladom malo dookola drevenú bariéru. Vtedy sa v Senici hrávala II. trieda, ktorú riadil Futbalový zväz bratislavskej župy. Súpermi Senice boli napr. Myjava, Piešťany, Trnava B, Nové Mesto a ďalší. Úspešnú činnosť futbalového oddielu však prerušila druhá svetová vojna. V roku 1939 futbalový život v Senici zaniká a všetci hráči odchádzajú do iných klubov.
Rudolf Pšúrny spolu so Štefanom Štrbom bol po dvojročnej stagnácii aj pri opätovnom zrode futbalu v Senici. V roku 1941 bol v Senici usporiadaný veľký futbalový turnaj, ktorého víťazom sa stalo domáce mužstvo. V jeho zostave sme mohli nájsť aj týchto hráčov: Ďuriš, Šajánek, Hrčka, Sokol, Junek, Kunka, Nemečkay, Tollar, Slezák, Pšúrny a Hrica. Začalo sa tvoriť jedno z najlepších mužstiev na Záhorí a v roku 1942 opäť začal hrať majstrovskú súťaž. S pravidelnými tréningmi dvakrát do týždňa sa začalo v roku 1944 pod vedením bývalého skúseného hráča ŠK Bratislava Jozefa Luknára, neskoršie na jeho prácu nadviazal pán Bačkor. Na zápasy chodilo v tom čase vyše 2000 divákov a na zápasy k súperom boli organizované mimoriadne vlaky pre fanúšikov. Tak veľký bol v tom období záujem o senický futbal.
Po oslobodení sa s futbalom začalo v roku 1946 pod názvom Sokol CHZ (Chemické závody) Senica. O rok postúpila Senica do medzikrajovej súťaže, no po roku vypadla. V dôsledku reorganizácií súťaží v roku 1951 sa dostala Senica do okresnej súťaže, ktorú bez jedinej prehry a so skóre 52:3 vyhrala. Jej prvým súperom v kvalifikácii o postup do krajských súťaží bola Záhorská Ves. Obidve stretnutia skončili nerozhodne 1:1 a tak sa musel hrať rozhodujúci zápas na neutrálnej pôde. Gólom Martina Kovára vyhrala Senica v Malackách 1:0. Ďalším súperom Senice bol Slovan Bratislava B. Po výsledkoch 2:2 v Bratislave a 3:0 doma postúpila Senica do kraja, kde jej súpermi boli Myjava, Holíč, Odeva Trenčín, Merina Trenčín, Senec, Piešťany, Modra, Galanta ai. Ako odmenu za dobré umiestnenie zorganizoval výbor pre hráčov týždenné turné do Považskej Bystrice, Liptovského Mikuláša a Svitu, kde mužstvo odohralo aj priateľské stretnutia. Časté odchody hráčov zapríčinili neskôr zostup a v rokoch 1954 až 57 hrala Senica krajský prebor.
Ďalšou reorganizáciou boli v roku 1957 utvorené dve I. A triedy. Senica bola zaradená do skupiny spolu so Sereďou, Malackami, Myjavou, Pezinkom, Starou Turou, Holíčom, Galantou, Dev. N. Vsou, Dunajskou Stredou či Duklou Trenčín. Hoci v Senici boli ambície postupové, postupne postupovali Pezinok, Holíč, Ivánka pri Dunaji, Malacky, Trnava B.
V roku 1960 prišlo v Senici k vytvoreniu konkurenčného mužstva Dukla Senica, ktoré tvorili vojaci základnej služby. Prvé vzájomné derby skončilo nerozhodne 1:1.
Radostná udalosť nastala v Senici v roku 1962. 24. októbra sa tu odovzdával do užívania nový futbalový štadión s vynikajúcou trávnatou plochou. Pokrstiť ho prišli reprezentanti Československa. Súperom čerstvých finalistov majstrovstiev sveta 1962 v Chile bol výber okresu Senica. Bol to vôbec prvý zápas reprezentácie po finálovej prehre 1:3 s Brazíliou. Vo výbere okresu hralo šesť hráčov Senice. Kapitánom bol Fridrich Hutta, brankár Ján Pláteník, hráči Jozef Hrebíček, Jozef Kúdela, Jozef Vanek a Pavol Mach. Stretnutie skončilo víťazstvom reprezentantov 7:0 a sledovalo ho takmer 10000 divákov z celého Záhoria. Tri góly dal Josef Kadraba, dva Josef Jelínek, po jednom Jozef Adamec a Rudolf Kučera.
V sezóne 1963/64 vyfúklo Senici postup Vrbové, no v nasledujúcej sezóne jej už dlhoočakávaný postup patril. Postarali sa o to Ján Pláteník, Bohumil Kralovič, Milan Ilčík, Fridrich Hutta, Pavol Kukliš, Pavol Hutta, Bedrich Bednár, Jozef Hrebíček, Ján Formánek, Jozef Kúdela, Ján Zíšek, Emil Štora, Pavol Mach a Alojz Polakovič. Odmenou za postup bol prvý zahraničný zájazd v histórii klubu. Senica zohrala v susednom Rakúsku dva priateľské zápasy. V Neusiedli vyhrala 4:2 (P. Hutta 2, Hrabíček, Štora), v Ringsdorfe vysoko 9:0 (P. Hutta 3, Hrebíček 2, Kukliš, Zíšek, Bednár, Formánek).
Prvá sezóna v oblastnej súťaži sa prekvapujúco niesla v znamení nováčika zo Senice. O postup ju pripravila len zaujímavá zhoda okolností. Rozhodujúce stretnutie hrala doma s rezervou Trenčína a aj remíza zabezpečovala postup. Reprezentácia Československa, pripravujúca sa na medzištátne stretnutie, spôsobila ligovú prestávku. Súper to využil na posilnenie sa viacerými hráčmi ligového kádra a toto stretnutie v Senici vyhral 1:0, čím si vybojoval postup do divízie. Prvý úspešný rok v tejto súťaži posmelil funkcionárov k myšlienkam o vyšších métach. Dali si za cieľ divíziu, no táto im rok čo rok unikala. Sedem neúrodných rokov prišlo na senický futbal. Postupne postupovali Trenčín B, Dunajská Streda, Bánovce, Zlaté Moravce, Šaľa, Hlohovec a Štúrovo. Senica skončila vždy tesne pod vrcholom, na 4., 5., 4., 3., 3., 3. a 3. mieste.
V roku 1966 sa uskutočnil zájazd do juhoslovanského Kysaču, s ktorým sa nadviazal družobný styk. V Juhoslávii hrala Senica štyri priateľské zápasy, všetko v blízkosti Nového sadu. V Starej Pazovej vyhrala 6:0, v Beočíne 5:2, v Petrovci 3:2 a v Kysači 3:1. Ešte v tom istom roku prišli priatelia v Kysaču aj do Senice. Tu sa obidve strany dohodli na dlhodobejšej spolupráci, ktorá trvala takmer tri celé desaťročia. V roku 1968 sa nadviazala družba aj s Elsternbergom z bývalej NDR
Neúspech z dlhodobej súťaže si Senica vynahradila víťazstvom v Československom pohári v rámci Západoslov. kraja po finálových víťazstvách s Komjaticami 2:0 a 2:1.
24. apríla 1968 hral v Skalici výber Okresu Senica s reprezentantmi Československa, pripravujúcimi sa na zápas s Juhosláviou. Vo výbere trénera Antona Moravčíka boli aj seničania Ján Pláteník, Vlado Sládek, Alojz Polakovič.
Významným rokom pre senický futbal bol 1969. Futbal sa dostáva pod krídla najväčšieho podniku. Vzniká Telovýchovná jednota Slovenský hodváb Senica. Podmienky pre činnosť sú podstatne lepšie a senickému futbalu svitá na lepšie časy. Vo výbore sú ľudia, ktorí chcú senickému futbalu pomôcť. Predsedom je Efrém Hečko, tajomníkom Viliam Hájek, vo výbore Miloslav Chomo, Ivan Rosa, Ľudovít Havel, Miroslav Pihorňa, Ivan Haba, Jozef Polák, Milan Lalák, Karol Procháska a P. Hyža.
V roku 1970 sa odovzdáva do užívania krytá tribúna a uskutočnila sa aj generálka hracej plochy. V ročníku 1970/71, kedy senický futbal oslavoval 50. výročie svojho vzniku, mu postup vyfúklo Duslo Šaľa. Bol zorganizovaný turnaj, na ktorom štartovali Holíč, Třebíč, Elsternberg a domáce mužstvo, ktoré sa stalo jeho víťazom. K tomuto výročiu vyšla aj knižná publikácia Jozefa Kúdelu, v ktorej podrobne zachytil vznik a ťažké začiatky futbalu v Senici.
Prvý úspech sa dostavil v Československom pohári. Po víťazstve 1:0 s po lige „poškuľujúcou“ Prievidzou gólom Pala Huttu, prišlo prekvapujúce víťazstvo 4:0 v Nitre, kde sa hetrikom strelecky zaskvel mladý Miloš Malárik. Stopku vystavil mužstvu v Senici čerstvý majster Československa Slovan Bratislava po víťazstve 4:0.
Vytúženého postupu sa v Senici dočkali v ročníku 1973/74, kedy pod vedením Jána Baďuru sa vybojovala divízia s náskokom štyroch bodov pred Komárnom a Trnavou B. Bodku dala domáca výhra 4:1 s Trenčínom B, ktorý tentoraz nemal k dispozícii hráčov A - čka. O historický úspech Senice sa zaslúžili Dušan Štefka, Miroslav Kollár, Jozef Franek, Marián Vašíček, Vojtech Šimek, Alojz Vojtech, Jozef Sloboda, Emil Kitta, Ivan Vizváry, Milan Černek, Peter Čmarada, Leoš Mokošák, Marián Prokeš, Miloš Malárik, Jozef Birčák, Ján Flajžík, Ján Macek, Anton Jobb. Najlepším strelcom bol so 17 gólmi A. Vojtech.
Radosť z postupu bola obrovská, no prvé zápasy v divízii prinavrátili fanúšikov, funkcionárov i hráčov do tvrdej reality. Sedem bodov a predposledné miesto nedávali v zimnej prestávke poriadne spávať. Vypomôcť prišli z Trnavy Karol Pavlák a Stano Martinkovič. Tvrdá zimná príprava a zlepšená hra v jarnej časti posunuli mužstvo na 12. miesto, ktoré znamenalo záchranu. Aby sa v ďalšej sezóne vyhli podobným problémom, poohliadli sa po posilách už v letnej prestávke. Z Pardubíc prišiel Miro Hrázsky (manželku mal Seničanku), z Interu Milan Vach a vrátili sa odchovanci, z Pov. Bystrice Miloš Malárik, z Inter Ľuboš Švirloch. Po jeseni strácala Senica na vedúci Slovan B tri body na 5. mieste. Pred jarou prišiel z Partizánskeho brankár Jozef Žitný (odchovanec Myjavy) a z Interu stopér Milan Hrica. Na jar prehrala iba v Partizánskom a v Trnávke gólom Karola Peczeho. Sezónu zakončila Senica domácim víťazstvom 1:0 nezabudnuteľným gólom Jozefa Slobodu. Získala 22 bodov z 26 možných a vybojovala si historický postup do súťaží riadených Slovenským futbalovým zväzom. 1. Slovenská futbalová liga sa v Senici stala skutočnosťou.
Najnáročnejší bol hneď prvý ročník. Celoštátna druhá liga sa rušila a slovenské mužstvá z nej ( Pov. Bystrica, Nitra, Bardejov, Michalovce, Martin, ČH Bratislava) automaticky boli zaradené do 1. SNFL. Bolo treba sa umiestniť do 7. miesta, aby sa táto súťaž pre Senicu zachovala.
Prvým súperom Senice bol Ružomberok (aktuálny majster Slovenska). Prvý gól Senice dal Miro Hrázsky v 18. min., ďalšie pridali Švirloch a Malárik. Historické víťazstvo 3:0 naštartovalo skvelú sezónu, zavŕšené celkovým piatym miestom, iba dva body od prvého Humenného. Z 18 - tich ročníkov v 1. SNFL skončila Senica 16 - krát v prvej polovici tabuľky. Senica v domácich zápasoch nestratila ani jediný bod, čo sa neskôr nepodarilo ani takým mužstvám ako Slovan, Inter, Trnava, Košice a ďalšie.
V sezóne 1982/83 sa zo Senice uskutočnil prvý priamy televízny prenos z futbalového zápasu s populárnym komentátorom Karolom Polákom. V prestávke zápasu s VSS Košice (0:0) sa domáci funkcionári rozlúčili po 24 rokoch služieb senickému futbalu s legendou Jozefom Slobodom, ktorý na sklonku svojej kariéry odišiel vypomôcť mužstvu ZŤS Malacky. Po prvýkrát sa Senica umiestnila na medailovom mieste za Banskou Bystricou a Dun. Stredou. Druhýkrát sa jej to podarilo v sezóne 1985/86, kedy skončila tretia za postupujúcou Nitrou a sklamaným Slovanom, no pred Petržalkou, Dubnicou, VSS Košice či Púchovom.
V septembri 1996, pri príležitosti 75. výročia založenia futbalu a 600. výročia prvej písomnej zmienky o Senici, odohral FK SH Senica stretnutie s reprezentáciou Slovenska. Zápas skončil víťazstvom reprezentantov 6:3 (3:3). Góly Senice dali Braňo Valjent z penalty, Roman Kadlic a Jaro Michalica, za reprezentantov Ujlaky 2, Bališ, Timko, Jančula a Dubovský.
Mužstvá nastúpili v zostavách
Senica: B. Valjent (Rýša) - Matej Krajčík, Miča, Adamec, Malárik - J. Hílek (I. Michalica), Fila (Komorný), J. Michalica, B. Mráz - Kadlic, Truska (A. Ferík), tréner F. Hutta.
Slovensko: Vencel (Seman) - Kozák, Tittel, Zeman, Tomaschek, Bališ (Slovák), Moravčík (Šimon), Dubovský, Ujlaky, Jančula (Zvara), Timko (Kinder).

SkryťVypnúť reklamu

Opätovný návrat do 2. ligy sa Senici podaril v sezóne 1998/99, kedy už po jesennej časti mali pred Kalnou n/Hr. náskok 10 bodov a už 6 kôl pred koncom mohli oslavovať postup. Zaslúžili sa oň brankári Baran a Vajaš, hráči M. Truska, Rasťo Petrák, Kukliš, Miča, Mráz, J. Hílek, A. Ferík, Fulier, Rehák, Mička, D. Ferík, Joniak, Prokop, Fila, Lagzdinš, Mihálik, Stanický, Klejch a Peter Petráš pod trénerskou dvojicou Jaroslav Kravárik a Karol Pavlák.
Po šiestich rokoch postúpili do 2. ligy a sezónu 1999/2000 začali pred 2000 divákmi víťazstvom 1:0 s Novákmi gólom Klejcha.

V Senici vychovali množstvo futbalových talentov, ktoré si našli uplatnenie aj v najvyššej súťaži. Prvým bol Jozef Hrebíček, ktorý hrával v Pov. Bystrici a Trnave. Do Interu zo Senice odišli Jozef Šajánek, Ľuboš Švirloch, Milan Krupčík, Jozef Režnák, Braňo Kubica, Vlado Prokop, do Trnavy Ján Barkóci, Jaro Hutta, Štefan Sadloň, Jaro Hílek, do Slovana Peter Rýzek, Miro Danek, Tomáš Sloboda, do Nitry Vlado Včelka, do Brna Rudo Pavlík, do Dubnice Braňo Mráz a Michal Jonáš, do Trenčína Stano Velický, do Ostravy Dušan Vrťo, do majstrovských Vítkovic Miro Karas, na ZVS do Chebu Peter Baumgartner, do Slávie Praha Štefan Pavlíček, teraz tam hráva aj Matej Krajčík. Lepšie vysvedčenie snáď ani nie je treba.
Seniorský reprezentačný dres z odchovancov Senice obliekli Jozef Šajánek, Rudolf Pavlík, Dušan Vrťo a aktuálnym je teraz Matej Krajčík. Mládežníckych reprezentantov v rôznych vekových kategóriách bolo nesčítane. V súčasnom reprezentačnom výbere SR 15 sú senickí hráči Matej Rehák (na hosťovaní v Trnave) a Valla (na hosťovani v Trenčíne).
Aké vízie má senický futbal do ďalších rokov svojej existencie?
„Momentálne sa snažíme stabilizovať klub ako finančne, tak i hráčsky, čo je naša prvá vízia. Prísľub pomoci máme, záleží teraz na Futbalovom klube. Chceli by sme dostať do vyššej súťaže dorast a žiakov do 1. ligy, čo sú naše prvoradé úlohy. Cieľom A- mužstva je skončiť v prvej polovici tabuľky. Jeho káder chceme tvoriť prevažne z vlastných odchovancov a ak by sa naša situácia zlepšila, chceli by sme dostať Senicu do súťaže, na akú bola v minulosti zvyknutá,“ prezradil nám riaditeľ Futbalového klubu Mgr. VladimírVčelka.

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 072
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 854
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 231
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 436
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 427
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 5 194
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 903
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 307

Blogy SME

 1. Kristína Jakubičková: Niektorí fajčiari sa správajú ako holuby, len otravnejšie.
 2. Vlasta Žampová: O tom potom Béla Bugár - Harakter
 3. Naďa Serafínová: Ako si rýchlo a jednoducho zarobiť. A iné rozprávky z paralelného vesmíru.
 4. Michal Rodziňák: VC Británie F1: Dráma v troch dejstvách
 5. Eka Balašková: Viete požiadať o pomoc?
 6. Vladimír Krátky: Wiener šniceľ je 10 x väčší ako bryndzáky ( II. )
 7. Andrej Hossa: Tenisky ako životný štýl: Viete, kto sú to sneakerheadi?
 8. Lea Linerová: Feminizmus na pätnásť minút
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 476
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 327
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 214
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 082
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 819
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 050
 7. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 932
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 880
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Práce by mali trvať počas celého júla.


14 h
Sídlo Krajskej polície v Trnave.

Trnavský kraj už vyše dva mesiace nemá policajného riaditeľa.


21 h
Ilustračné foto.

Tento stav zdravotníkov v Skalici mrzí, musia sa však riadiť platnou legislatívou.


TASR 21 h

Dvadsaťstranový časopis pre všetkých milovníkov krížoviek, logických hier a lúštenia nájdete vložený v regionálnych novinách MY v týždni od 4. júla.


4. júl

Blogy SME

 1. Kristína Jakubičková: Niektorí fajčiari sa správajú ako holuby, len otravnejšie.
 2. Vlasta Žampová: O tom potom Béla Bugár - Harakter
 3. Naďa Serafínová: Ako si rýchlo a jednoducho zarobiť. A iné rozprávky z paralelného vesmíru.
 4. Michal Rodziňák: VC Británie F1: Dráma v troch dejstvách
 5. Eka Balašková: Viete požiadať o pomoc?
 6. Vladimír Krátky: Wiener šniceľ je 10 x väčší ako bryndzáky ( II. )
 7. Andrej Hossa: Tenisky ako životný štýl: Viete, kto sú to sneakerheadi?
 8. Lea Linerová: Feminizmus na pätnásť minút
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 476
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 327
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 214
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 082
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 819
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 050
 7. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 932
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 880
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu