Kultúrny dom v Lakšároch kvitol a rozvoniaval

Vyše stovky občanov Lakšárskej Novej Vsi sa v nedeľu 30. júla zišlo na podujatí ZO Slovenského zväzu záhradkárov, ktoré potešilo zmysly i duše všetkých. V kultúrnom dome sa uskutočnila výstava kvetov a liečivých bylín s viacerými sprievodnými aktivitami.
Už v sobotu popoludní bolo v kultúrnom dome rušno. Zvážali a znášali sa množstvá pestrofarebných a voňavých kvetov, ktoré okrem iných doniesla Cecília Tekulová a Mária Biksacká, trvaliek i letničiek, bonsajov, lesných a sušených kvetov i liečivých bylín a vhodných váz, keramických nádob, slamených košíkov.
Nádhera farieb a tvarov kvetov vynikla v umeleckých vázach z pokovovaného skla od firmy MIMA z Bratislavy, ktoré do nich s veľkým citom a zmyslom pre harmóniu naaranžovala Monika Poliaková. Jej umenie poznajú nielen Lakšárčania, ale aj občania susedného Borského Mikuláša, kde má svoju predajňu kvetín. Pri práci ju sústredene pozorovalo šesť dievčat miestnej základnej školy, aby sa podučili a pripravili na nedeľňajšiu súťaž vo viazaní kytíc a ich aranžovaní do váz.
A v hlavách všetkých ostatných sa počas týchto prípravných prác rodili a rojili nové a nové nápady. Pôvodný zámer – ukázať návštevníkom výsledky pestovateľov kvetín a liečivých rastlín a sprostredkovať im odborne fundované poznatky o ich zbere, spracovaní a správnom používaní – bol obohatený o ďalšie tematické okruhy. Viaceré sprievodné akcie iba svedčili o premyslenej koncepcii predsedu ZO SZZ Ing. Jána Pechmanna a nápaditosti, zručnosti a šikovnosti žien – záhradkárok i nezáhradkárok pripravujúcich podujatie.
Usporiadatelia pripravili ako doplnok k sušeným i čerstvým liečivým bylinám výstavku populárno-vedeckých kníh a panely s farebnými obrázkami najznámejších liečivých rastlín s odbornými textami k nim, ktoré pripravila Božena Škorcová. Spoluautori turistického sprievodcu „Lakšárska Nová Ves a okolie“, Júlia Lauková a Viliam Selko, priniesli na ukážku niekoľko zákonom chránených kvetov a rastlín. K nim priložili informáciu o výške pokuty za ich trhanie v lesoch a na lúkach Chránenej krajinnej oblasti Záhorie i publikácie, v ktorých sú podrobné informácie na túto tému.
Vkusnej úprave liečivých rastlín, hlavne zo zberu Žofie Klempovej, do špeciálnych nádob zo sekulskej keramiky sa venovala Anna Rukriegerová a Emília Pechmannová. Všetkým od začiatku až do konca pomáhala duša celej akcie – Emília Kopáčová, tajomníčka ZO ZSS.
A tak si Lakšárčania mohli v nedeľu oddýchnuť pri rozvoniavajúcich a farbami hýriacich kyticiach kvetov a byliniek a započúvať sa do príťažlivého a každému zrozumiteľného výkladu podpredsedkyne Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov, Ing. Blaženy Kováčovej. Prednáška o spôsobe zberu a využití liečivých rastlín v domácnosti pri príprave zdravej výživy a čajov podporujúcich liečenie chorôb inšpirovala poslucháčov k výmene informácií. Na ich otázky odpovedala nielen Ing. Kováčová ale aj tie záhradkárky a bylinkárky, ktoré majú svoje vlastné poznatky a skúsenosti.
Bol to užitočne strávený čas. Veď veda a výskum v medicíne a farmácii napredujú rýchlym tempom a všade prítomná reklama na nové lieky často zvádza na nákup liečiv, pri ktorých cena nemusí vždy znamenať, že sú to aj tie najlepšie. Nie náhodou dnes prežíva renesanciu návrat k tisícročným skúsenostiam a osvedčeným receptom starých materí – bylinkárok alebo mníchov, ktorí sa tomuto umeniu venovali v kláštorných záhradách. Treba mať však vždy na pamäti: neveriť hneď každému, kto sa vyhlasuje za ľudového liečiteľa – môže sa za tým skrývať neodbornosť a obyčajná túžba po zisku.
Aurélia Dugasová vo svojom Sprievodcovi našimi liečivými rastlinami „Babkine bylinky“ vyjadruje svoj názor na úspešnú liečbu takto: „Málokedy som mala pacienta na začiatku ochorenia. Podobne ako ja, každý ide so svojou chorobou najprv k lekárovi. Až keď liečba nepomáha, často po mnohých rokoch choroby, či v úplne beznádejných stavoch, tak ako keď sa topiaci chytá slamky, skúsi ešte šťastie s bylinkami. Mohla by som popísať mnoho strán skutočnými menami, adresami, chorobami a výsledkami, ktoré aj v takýchto prípadoch svedčia o mimoriadnej sile rastlín. Tým nechcem tvrdiť, že by byliny mohli predstihnúť alebo dokonca úplne nahradiť lekársku vedu. Ony sú iba jednou jej časťou, ktorú podľa môjho názoru lekári nedoceňujú a laici často preceňujú. Mám vrúcne prianie, aby sa raz spojili najmodernejšie vedecké poznatky v medicíne s tradičnými bylinkárskymi skúsenosťami“.
Aj Ing. Kováčová svojim poslucháčom odporúčala: spoliehať sa len na známych bylinkárov a konzultovať používanie prírodných liečiv s lekárom.
Kým si návštevníci prezerali výstavu a debatovali o všetkom, čo s ňou súviselo, žiačky na terase kultúrneho domu pri stánku Viery Radičovej zo Studienky, ktorá má tiež predajňu kvetov a záhradnej keramiky v Borskom Mikuláši, viazali kytice zo živých i umelých kvetov a aranžovali ich do váz. Ing. Kováčová pri vyhodnotení súťaže ocenila všetky kytice ako veľmi pekné a vkusné a upozornila aj na ďalší princíp hodnotenia: súlad medzi krásou použitých kvetov a materiálu, vzoru, farby a veľkosti vázy. Vyzvala víťazky súťaže, Andreu Konečníkovú, Adrianu Procházkovú a Zuzku Vilemovú, ale aj ostatné dievčatá, aby sa zúčastňovali okresných súťaží vo viazaní a aranžovaní kytíc, lebo ich práce svedčia o nadaní a zručnosti.
Záhradkári v Lakšárskej Novej Vsi teda založili novú tradíciu. Predseda Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Senici Florián Pavlík vo svojom úvodnom príhovore povedal: „ZO SZZ v Lakšárskej Novej Vsi má pomerne veľa členov, ale na takú malú obec sa členom zväzu podarilo usporiadať naozaj zaujímavé podujatie. Želám vám, aby ste dosiahli veľa úspechov nielen vo vašich záhradách ale aj pri popularizovaní výsledkov vašej práce.“
Nuž, možno sa v októbri na plánované pokračovanie júlovej výstavy a sprievodné podujatia príde pozrieť aj viacej záujemcov z okolitých obcí.
PhDr. Júlia Lauková
Foto: Archív Obecného úradu
v Lakšárskej NovejVsi

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 060
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 665
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 568
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 547
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 305
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 914
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 901
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 221
  1. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  3. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  4. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  5. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  6. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  7. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  8. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 555
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 985
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 580
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 023
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 569
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 422
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 052
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 676
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  3. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  4. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  5. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  6. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  7. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  8. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 555
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 985
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 580
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 023
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 569
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 422
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 052
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 676
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu