Kuchyňa - Vojenské letisko v Kuchyni už od začiatku leta využívajú americké vzdušné sily na cvičné streľby a bombardovanie. Vo štvrtok sa na pôde letiska uskutočnila prezentácia 555. a 510. letky americkej armády výhradne pre zástupcov novín, televíznych a rozhlasových spoločností. Záujem bol značný. Stretli sa tu redaktori takmer všetkých väčších médií zo Slovenska.
„Letisko v Kuchyni sme si vybrali pre veľký, otvorený priestor na manévrovanie. Sme spokojní so systémom, so zariadeniami na vyhodnocovanie presnosti streľby a dopadov munície. Sťažnosti od občanov z blízkych obcí sa ku mne ešte nedostali, neviem o nejakých. Cvičíme tu už, myslím že, siedmy rok. Za samotné používanie výcvikového priestoru neplatíme, platíme len za servis a služby spojené s výcvikom,“ odpovedal na naše prvé otázky americký vojenský pridelenec na Slovensku John Wallace a dodal, že americký podporný personál, celkovo 60 ľudí, je ubytovaný v regióne a teda aj náš kraj má z toho určitý profit.
„Letisko má jedinečný priestor v tomto regióne. Jeho hlavnou výhodou je, že približne desať kilometrov od neho sa nachádza letecká strelnica, ktorá vyhovuje podmienkam výcviku so všetkými typmi munície. Preto boli tieto priestory ponúknuté armáde USA. Naša strana im teraz poskytuje iba služby spojené s logistikou. Čo sa týka benefitu, najväčší je ten, že si môžeme vzájomne vymieňať skúsenosti. Napríklad pri vzájomnom využívaní leteckej strelnice, pri spolupráci pozemného personálu,“ povedal veliteľ leteckej základne Kuchyňa ppl. Igor Brandabura.
Prezentácia sa uskutočnila za prísnych bezpečnostných opatrení. Priamo k lietadlám sa priblížiť vôbec nedalo a pilotom sa mali všetky prípadné otázky položiť dlho vopred. „Vykonávame tu základný výcvik útokov na pozemné ciele. Lietame tzv. štvorcové okruhy a počas týchto náletov sa snažíme zasiahnuť vytýčené ciele. F16 je veľmi flexibilné, multifunkčné lietadlo. Koľko to trvalo z talianskeho Aviana? Zhruba 40 minút,“ informoval novinárov pilot americkej armády Brian Grill, ktorému sa v Európe páči a na vlastnú žiadosť mimo USA už slúži tri roky.
Prezentáciu si nenechal ujsť ani nový minister obrany František Kašický. „Cieľom mojej dnešnej návštevy bolo reálne sa oboznámiť s priebehom výcviku. Naša spolupráca s armádou Spojených štátov pokračuje na základe memoranda. Pre nás je dôležité, že majú naši ľudia možnosť komunikovať v angličtine, majú tiež možnosť oboznámiť sa s postupmi, ktoré sú v rámci Aliancie. Takýto typ spolupráce považujem za veľmi dôležitý. A to nielen pri využívaní tohto letiska a priestoru.
Čo sa týka sťažností susedných obcí, hluk v okolí letísk bol, je a do určitej miery vždy bude problém. Takéto cvičenia treba chápať v dvoch rovinách. Aký to má prínos pre Ozbrojené sily SR a potom je tam aj tá ekonomická stránka veci. Toto cvičenie nemá dopad na štátny rozpočet, služby, ktoré sa tu poskytujú si americká strana platí. Do budúcnosti sa budem snažiť komunikovať s okolitými obcami a nachádzať určité riešenia, niektoré ich požiadavky by sa mali zohľadňovať a riešiť.“
Slovensko už siedmy rok ponúka výcvikový priestor Američanom takmer zadarmo. Ako John Wallace, v Európe je takýchto možností málo. Okrem dobrej spolupráce so slovenskou stranou je to pre Američanov aj lacnejšie.
- mb-