Stupava - V rámci slovensko-rakúskeho cezhraničného projektu s názvom: Pohoda, informácia, servis na cykloturistických trasách dolného Záhoria, zorganizovalo občianske združenie Pre Záhorie wokshop. Predchádzala mu rozsiahla štúdia veľmi zaujímavého a podľa výsledkov práce aj vzácneho biotopu, nachádzajúceho sa v lokalite Vrchná hora pri Stupave.
Stupavčania poznajú toto miesto veľmi dôverne, pretože sa tam často občania, no najmä školáci vyberajú na prechádzky, obdivovať skameneliny a rozličné mušličky. Nálezy svedčia o tom, že geologické zloženie je veľmi podobné tomu, ktoré sa nachádza na Sandbergu, alebo Devínskej Kobyle. Veľmi bohato je tu však zastúpená aj zaujímavá fauna a flóra, je charakteristická len pre toto územie, konkrétne sa označuje ako lesostepná.
Koncom júna sa v Stupave uskutočnil workshop za účasti odborníkov, ktorí vypracovali zmienenú štúdiu a pri tejto príležitosti bola vydaná aj publikácia: Vrchná hora- prírodný klenot Stupavy. Tá je vlastne takým, dalo by sa povedať, populárnym zovšeobecnením výsledkov vedeckého skúmania. Všetci účastníci workshopu zhodne tvrdili, že si toto územie zasluhuje nielen pozornosť, ale predovšetkým ochranu. Napokon, mesto Stupava vo svojom územnom pláne aj má lokalitu označenú, ako územie ktoré bude chránené.
Na podujatí sa zúčastnili tiež rakúski hostia, spomenieme pani Máriu Gáger, zastupovala National park Donau-Auen, ktorý v tomto roku oslavuje 10 výročie. Tento národný park sa nachádza v Rakúsku popri rieke Dunaj a zaujímavý je najmä tým, že sa rozkladá na osídlenom území a v priemyselnej a poľnohospodárskej oblasti. No napriek tomu je územie vyhlásené za národný park. Aj pani Gáger skonštatovala, že nieje na závadu, že v Stupave je na časti Vrchnej hory zástavba rodinných domov. Dôležité je urobiť všetko preto, aby sedem hektárové územie kopca bolo chránené a aby sa tam tento jedinečný biotop zachránil.
National park Donau-Auen ponúkol OZ Pre Záhorie spoluprácu a partnerstvo pri príprave ďalších krokov a projektov, ktoré budú viesť k tomu, aby bolo územie chránené. Zmyslom stretnutia bolo aj rozvinúť diskusiu s odborníkmi na tému, či je vzácne územie vhodné pre turistiku a či je teda možné takéto vzácne územie sprístupniť turistom. Práve rakúske skúsenosti boli pozoruhodné a dokazujú, že práve aj takéto územie, pri rôznych doplnkových, sprievodných aktivitách, je možné využiť aj pre turistiku. Pochopiteľne, ak tomu predchádza výchova nielen turistov, ale najmä občanov a verejnosti k ochrane vzácneho územia.
A k tomu slúži aj publikácia Vrchná hora- prírodný klenot Stupavy. Pútavým textom a fotografiami vzácnych rastlín učí občanov spoznávať a následne ochraňovať prírodné bohatstvo v krajine.
- mb-