Skanzen tradičnej kopaničiarskej kultúry otvorila nefalšovaná svadobná veselica

Aby si starší mohli pripomenúť minulosť a mladší videli, ako sa kedysi v regióne žilo, Mesto Myjava v spolupráci s Myjavským osvetovým strediskom, Združením pre rozvoj cestovného ruchu Myjavského regiónu, Slováckym múzeom v Uherském Hradišti, obcou Dolní

Už od soboty dopoludňajších hodín bolo na Turej Lúke veľmi živo. To svadobní zváči dosť hlučným spôsobom pozývali domácich na otvorenie Gazdovského dvora, v ktorom sa nasledujúci deň mala uskutočniť nefalšovaná kopaničiarska svadba. Kým si nádejní svadobní hostia merali navzájom sily v rámci pouličného futbalového turnaja, všetky spoločenské organizácie v obci mali plné ruky práce. „Každý zo spolkov si zobral niečo na starosť. Jedni pripravujú občerstvenie, iní expozície na prehliadky. Je to pre nich veľká spoločenská udalosť, pretože sa za posledné roky takéto výročia neoslavovali,“ informoval nás primátor Myjavy Pavel Halabrín a dodal, že každý, kto mal záujem, sa do príprav osláv 426. výročia písomnej zmienky o obci zapojil.
Na Turej Lúke ani tak nešlo o oslavu výročia, ako o prezentovanie sa obce ako takej. Predstavitelia Myjavy sa rozhodli, že najlepším spôsobom reklamy bude zriadenie Gazdovského dvora ako živého skanzenu, v ktorom zachytia vernú podobu života v minulosti. Gazdovský dvor je pritom základným kameňom rozvoja turistiky a agroturistiky v regióne. „Nešlo nám o to, vytvoriť múzeum,“ hovorí primátor Myjavy. „Našou predstavou je vytvoriť živý gazdovský dvor na organizovanie akcií pre ľudí, do ktorých by sa mohli aktívne zapájať.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mesto a obec
spojili svadbou

Prvou takouto akciou bola tradičná kopaničiarska svadba, na ktorej okrem folkloristov zo štyroch folklórnych súborov Kýčer, Kopaničiar, Kopaničiari a Kopa participovali aj deti zo základnej i materskej školy. V programe bohatom na ľudové zvyky sa predstavilo okolo 160 účinkujúcich. No nie na nejakom pódiu, ale priamo medzi ľuďmi. Gazdovský dvor sa tak na niekoľko hodín stal doslova mraveniskom, kde nikto nikomu nezavadzal a každý sa s každým zabavil do sýta.
„Dnešná kopaničiarska svadba je úmyselne zorganizovaná tak, aby sme využili všetky štyri folklórne súbory. Okrem nich sme pozvali aj zástupcov okolitých miest a obcí. Som rád, že sa to podarilo,“ prezradil nám svoje pocity priamo na mieste činu primátor Myjavy. „Kopaničiarska svadba vlastne symbolizuje aj spojenie Myjavy a Turej Lúky. Aj preto sú funkcie svadobčanov pomiešané. Nositeľom celej tejto myšlienky sú predstavitelia súboru Kýčer a pracovníci Myjavského osvetového strediska, ktoré sa venuje kultúre a folklóru. Máme veľkú devízu v tom, že na Myjave má každý k folklóru a zachovávaniu tradícií veľmi blízko.“

SkryťVypnúť reklamu

Na kopaničiarskej svadbe

Nedeľňajšie oslavy sa začali Službami Božími v Evanjelickom chráme Božom v Turej Lúke so slávnostným kazateľom ThDr. Júliusom Filom, generálnym biskupom ECAV na Slovensku. Potom kroky obyvateľov mierili k Pamätníku Hrajky, ktorý domácim pripomína krvavé potlačenie vzbury evanjelikov voči násilnému odobratiu prvého evanjelického kostola a popravu dvanástich obrancov kostola.
Medzitým sa však v neďalekom Gazdovskom dvore všetko chystalo na svadbu. Okolo trinástej hodiny všetko vypuklo. Všetky pohľady sa upriamili na hradskú, po ktorej sa obcou na koči za sprievodu hudby viezol svadobný pár. Sprievod mieril do gazdovského dvora, kde už bolo všetko nachystané. Len mladomanželov akosi nechceli vpustiť dnu. Tradície sú tradície a až po nekončiacich prekáračkách sa napokon domáci gazda podvolil vpustiť do dvora syna, nevestu i bohatý svadobný sprievod.
Samotný priebeh svadby sa dá len ťažko opísať, pretože nie každému je dané byť zasvätený do miestnych obyčají. No môžeme povedať, že tak niečo nádherné sme už dlho nezažili a v určitých chvíľach by sme chceli byť súčasťou tejto udalosti.
Napokon, jej súčasťou sme boli už tým, že sme prešli bránou Gazdovského dvora. Všetko sa totiž dialo priamo pred očami návštevníkov, ktorí si mohli so svadobčanmi štrngnúť, zajesť i zatancovať. A nikto sa pritom netváril, že tam „civil“ nepatrí.
„Zatiaľ som veľmi spokojný. Neočakával som takú návštevu. Keď som zbadal toľko ľudí stojacich pri bráne, mal som obavy, či sa do dvora vmestia. Moje obavy však boli zbytočné. Dvor je natoľko veľký, že všetkých pojal. Najviac ma teší, že počasie, priebeh programu i prvé ohlasy návštevníkov sú viac ako priaznivé,“ netajil svoje pocity Pavel Halabrín.

SkryťVypnúť reklamu



















Vitajte
v Gazdovskom dvore

Kým svadba plynula svojim programom, návštevníkom osláv sa naskytla možnosť vzhliadnuť expozície inštalované v jednotlivých budovách. Projekt Gazdovský dvor bol realizovaný z finančných prostriedkov Európskej únie a jeho vytvorenie trvalo takmer osemnásť mesiacov. Na jeho realizácii sa podieľali domáci obyvatelia a firmy. Celkovou rekonštrukciou starej usadlosti v centre obce sa vytvoril funkčný celok, v ktorom sa budú konať prezentácie tradičných remesiel a akcie ako koštovky, zabíjačka, varenie lekváru... Na svoje si prídu aj milovníci ľudových zvykov, pretože v gazdovstve sa bude perie driapať i sláviť dožinky, hody a iné rodinné udalosti. Spolu s tým, ruka v ruke, budú organizované aj vystúpenia folklórnych súborov.
Všetok mobiliár v interiéri i exteriéri dvora pochádza z darov nadšených obyvateľov Myjavy - Turej Lúky, Starej Myjavy, Brestovca, Vrboviec a iných okolitých obcí. Najväčšie tajomstvá ukrýva hlavná budova gazdovstva na prízemí, no svoje čaro má aj poschodie, kde je umiestnená spálňová časť domu. Okrem toho sa na vašu pozornosť tešia aj živé zvieratká, ktoré sú súčasťou gazdovstva. Je zbytočné všetko opisovať. Lepšie je raz vidieť na vlastné oči ako počuť z druhej ruky. Aj preto vás v Gazdovskom dvore radi privítajú od utorka do soboty počas bežných dní, no najmä počas augustových akcií Kopaničiarskej zábave (12.8.) a udupávaní humna a tradičnej prípravy stodoly (20.8.).

Až do rána bieleho

Aká by to bola svadba bez riadnej veselice. Tá originálna, s Myjavskou cimbalovkou, sa rozprúdila, len čo horúce lúče letného slnka poľavili vo svojej aktivite.
Z Gazdovského dvora sa však aktivity popresúvali aj k evanjelickému kostolu, kde vyrástlo mestečko MY-A-VY, ktoré malo svoju premiéru na tohtoročnom folklórnom festivale. „Máme zámer ho ešte dobudovať a v plnej kráse predstaviť na Michalskom jarmoku. Jeho názov je vlastne symbolikou názvu mesta a jeho vzťahu k obyvateľom a návštevníkom,“ dodal primátor.
Popri prezentácii ľudových remesiel sme mohli vzhliadnuť tematické výstavy a prezentácie spolkov z Turej Lúky, i pozrieť si vystúpenia žiakov a predškolákov z Turej Lúky, Folklórnej skupiny Kýčer a ďalších účinkujúcich. Komu sa nechcelo baviť sa na svadbe, mal možnosť svoju energiu vybiť na diskotéke. A nechýbal ani ohňostroj.
Jediné, čo asi na oslavách chýbalo, ste možno boli vy. Aby ste to odčinili, neváhajte a navštívte jedinečný skanzen na kopaniciach. Neoľutujete.
Gabo Kopúnek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 862
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 023
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 456
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 230
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 270
  6. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 126
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 103
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 486
  1. Elena Antalová: Aj KDH môže na Slovensku vyhrať voľby
  2. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov
  3. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  4. Jozef Huljak: Quad a nový impulz pre Indo-Pacifik: Ako USA a ich spojenci čelia rastúcemu vplyvu Číny
  5. Dalibor Eštočák: Keď Fico miluje a oslavuje progresívcov
  6. Miloš Kmety: Skrachovala nám cestovka.
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev
  8. Juraj Droppa: Cieľ je dobrý. Ale cesta je zlá.
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 24 277
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 776
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 15 870
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 827
  5. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 5 768
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 424
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 320
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 062
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Marek Tkáč, primár fyziatricko-rehabilitačného oddelenia z Nemocnice AGEL v Bratislave.

Nadmerné pitie spôsobuje stratu minerálov.


Marek Ryban (vpravo) zo spoločnosti Obnova budov

Čo treba vedieť, ak sa rozhodujete, či ísť do obnovy domu?


Ide o špeciálne plávajúce vodné platformy.


TASR

Nepremávajú spoje, ktoré sú prioritne využívané na prepravu žiakov a študentov do škôl.


TASR
  1. Elena Antalová: Aj KDH môže na Slovensku vyhrať voľby
  2. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov
  3. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  4. Jozef Huljak: Quad a nový impulz pre Indo-Pacifik: Ako USA a ich spojenci čelia rastúcemu vplyvu Číny
  5. Dalibor Eštočák: Keď Fico miluje a oslavuje progresívcov
  6. Miloš Kmety: Skrachovala nám cestovka.
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev
  8. Juraj Droppa: Cieľ je dobrý. Ale cesta je zlá.
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 24 277
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 776
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 15 870
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 827
  5. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 5 768
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 424
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 320
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 062
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu