Prvé stretnutie odohral Unín s Letničím a ani prehra 0:12 futbalistov neznechutila. Pamätníci s úsmevom spomínajú na osem gólov Pavla Sňadu v drese Letničia do siete brankára Unína Pavla Ovečku. Ihrisko malo len minimálne rozmery vrátane provizórnych brániek. V odvete bol už výsledok „len“ 11:3. V okolí už fungovali futbalové kluby v Radošovciach, Petrovej Vsi, Letničí, Kopčanoch a Gbeloch.
Medzi zakladajúcich členov okrem vdp. Jozefa Hrčku a Floriána Mihála patrili Karol Jančík, Ján Ovečka, Anton Mach st., Imrich Móro, Ondrej Vicenec, Eduard Púček a ďalší.
Prvými aktívnymi futbalistami v Uníne boli Florián Mihál, Karol Jančík, Ján Ovečka, Anton Mach st., Imrich Móro, Eduard Púček a ďalší.
V týchto rokoch sa hral hlavne organizovaný futbal formou priateľských, najmä hodových zápasov. V tomto období hrávalo za Unín veľa hráčov z okolitých obcí. Boli to napr. Jozef Mikič, Jozef Prokeš, Jozef Gajdoščík a Rehor Križánek z Radimova, Pavol Sňada, Ľudovít Lábsky, Viliam Hrubša a Rudolf Hrubša z Letničia, Vladimír Andel, Rudolf Skala a Štefan Hyža zo Štefanova, Severín Hrušecký a Richard Bederka z Holíča, či Jozef Klempa a František Vávra, ktorí pôsobili jako učni u kováča Matuškoviča a maliara Burského. Postupne však pribúdali aj domáci hráči z Unína, Štefan Gabriel, Vladimír Samčík (učiteľ), Jozef Struhár (policajný okrskár), Pavol Rehák, Pavol Varmuža, Jozef Hoferka, Štefan Ovečka, Serafín Bartal, Anton Flamík, Pavol Jančík, Alexander Grňa, Anton Míšaný a rada ďalších.
Postupne sa posilnil aj výbor TJ Sokol v osobe veliteľa policajnej stanice Jozefa Loveckého a Vendelína Vlka.
K najčastejším súperom Unína patrili Radošovce, Dojč, Petr. Ves, Pop. Močidlany, moravské Sudoměřice, Lužice, ale aj podnikové FK (Tabačka a Studeník Hodonín).
Spomínané ihrisko bolo pri tehelni medzi dvoma cestami. Keď išli gazdovia z poľa po ceste, ktorá išla cez ihrisko, musel sa zápas prerušiť.
Na zápasy sa cestovalo na bicykloch, na vozoch, ale aj peši. Neskôr poslúžila traktorová vlečka či osobné automobily funkcionárov Pavla Móru a Alexandra Grňu.
Ďalšia hráčska generácia, ktorú tvorili Jozef Flamík, Ladislav Michálek, Pavol a Ján Vymyslický, Anton Mach, bratia Schillerovci, Toráč, Anton a Pavol Fišerovci, Pavol Bilovský, Milan Komorný, Milan Hrebačka, Miroslav Malík, Pavol Míšaný, Marián Fagan, Martin Michaláč, Luboš Jančík, František Šimek, Július Labaš, František Stróž, Stanislav Jakúbek st., Aurel Vaculka, Pavol Hoferka, Ján Dermek, Ferdinand Kotvan (z Petr. Vsi), Jozef Štepánik (z Radimova), Anton Drúžek a rada ďalších začala písať už novšiu históriu unínskeho futbalu.
Vďaka iniciatíve vtedajšieho výboru sa začalo s budovaním nového ihriska, ktoré bolo otvorené v auguste 1966 a pri príležitosti 20. výročia založenia Telovýchovnej jednoty. Doterajší názov Sokol bol zmenený na Družstevník, nakoľko miestne JRD bolo hlavným sponzorom.
V roku 1960 bol Unín v rámci územnej reorganizácie zaradený do okresu Senica, ktorý bol vytvorený zlúčením okresov Senica, Skalica, Malacky a Myjava. Do ročníka 1960/61 sa TJ Unín prihlásil do IV. triedy, kde hrali Dubovce, Smolinské, Skalica B, Kuklov, Štefanov a Oreské. Prvé majstrovské stretnutie odohral so Štefanovom a skončilo nerozhodne 1:1, ďalšie v Kuklove prehral 3:1.Sezóna 1965/66 priniesla reorganizáciu a Unín bol zaradený do III. triedy. V nej skončil na 8. mieste, rovnako aj novozaložený dorast.
V ročníku 1970/71 bol člen výboru Jaroslav Kríž členom predsedníctva OFZ, predsedom PVK a získal aj licenciu rozhodcu. V Uníne angažovali kvalifikovaného trénera Dušana Srnca z Holíča, ktorý tu položil základy systematickej prípravy futbalistov. V novembri sa v Uníne rozlúčili so svojim podpredsedom Pavlom Míšaným, ktorý tragicky zahynul pri výkone svojho povolania.
Prejavom zvýšenej aktivity výboru TJ v ročníku 1973/74 je skutočnosť, že v Uníne pripravili Vyhlásenie najlepších športovcov roka okresu Senica, zapojili sa do Zimného turnaja na počesť 30. výročia SNP a uzavrela sa družba a spolupráca s TJ Slavoj Dolné Moštenice - Moravany u Kyjova, ktorá trvá dodnes. Záujem o futbal bol v Uníne obrovský a v sezóne 1974/75 prihlásila TJ do súťaže aj B - mužstvo. Futbalové nadšenie v Uníne potvrdilo A- mužstvo postupom do II. triedy s náskokom pred Lakš. N. Vsou a Závodom. Ako nováčik II. triedy vyhral Unín prvé dva zápasy s Myjavou i Turou Lúkou.
Pri príležitosti osláv 40. výročia vzniku TJ zavítali 11. júla 1986 do Unína internacionáli Slovana Bratislava v čele so Schroiffom, Buberníkom, Bílým (rodák z Čárov - pozn.red.), Cvetlerom, Jánom a Jozefom Čapkovičovcami a ďalšími známymi reprezentantmi.
V ročníku 1993/94 Unín obsadil v konečnej tabuľke 2. miesto za Petrovou Vsou a obidve mužstvá spoločne postúpili do najvyššej okresnej súťaže. 19. februára 1994 zaznamenali v TJ bolestnú stratu, keď tragicky zahynul talentovaný futbalista Janko Michálek.
V nasledujúcej sezóne historický úspech dosiahol dorast TJ Unín, ktorý sa stal víťazom okresu Senica. Z ekonomických dôvodov síce do krajských súťaží nepostúpil, no reprezentoval okres v družobnom stretnutí s víťazom okresu Hodonín v Strážnici. V ročníku 1995/96 skončilo mužstvo dospelých na 15. mieste a zostúpilo do II. triedy.
Oslavy 50. výročia založenia TJ sa z organizačných dôvodov nekonali.
V ročníku 1997/98 sa konala opäť reorganizácia a Unín bol zaradený do 7. ligy, ako druhej najvyššej v rámci oblasti Senica. V roku 2002 sa v Uníne pripravila dôstojná oslava 30. výročia družobných stykov s TJ Slavoj Moravany. Družstvo sa po prvýkrát zúčastnilo Zimného futbalového turnaja v Gbeloch, ako prípravu na jarnú časť majstrovských súťaží, kde v silnej konkurencii ôsmych mužstiev obsadilo 3. miesto. Z iniciatívy Štefana Reháka, ďalších sponzorov a vlastných prostriedkov sa družstvo zúčastnilo zimného sústredenia v Nízkych Tatrách. Tieto skutočnosti boli dobrým základom ďalšieho pôsobenia mužstva dospelých v jarnej časti, keď spolu s Brodským postúpilo do najvyššej súťaže. Po tretíkrát v histórii. Unín zaznamenal úspech aj na poli funkcionárskom, keď Jaroslav Kríž bol zvolený za predsedu KRK ObFZ a Marián Ovečka do novovytvorenej Rady ObFZ Senica.
V práve skončenom ročníku 2005/06 pokračoval nastúpený trend. Po Zimnom turnaji v Gbeloch a sústredení v Nízkych Tatrách bolo vykonanej veľa práce na úprave hracej plochy, ale aj celého športového areálu. A- mužstvo zložené len z vlastných odchovancov obsadilo pekné 6. miesto. Dorast v MO skončil na 10. mieste a žiaci po zlepšených výkonoch na jar výborné 4. miesto.
Úspešnou sezónou 2005/2006 v Uníne dôstojne zavŕšili oslavu 60. výročia vzniku organizovaného futbalu v tejto obci. V rámci Telovýchovnej jednoty reprezentuje obec aj šachový oddiel pod vedením Alojza Matuského a Jozefa Vacha a stolnotenisový oddiel, ktorého družstvo reprezentuje obec dokonca v krajských súťažiach.
Oslavy 60. výročia futbalu v Uníne boli rozložené do dvoch dní. V sobotu 8. júla sa stretli žiaci Unína so Šaštínom (2:6), ktorý hrá v krajskej súťaži. Nasledovala súťaž Unínska jedenástka pre mládež do 15 rokov. Zo súboja vyše 40 strelcov vyšiel víťazne domáci Milan Vymyslický. Vecné ceny získalo päť najlepších, no sponzori pripravili ceny pre všetkých zúčastnených. Pred tanečnou zábavou v areáli štadióna si to ešte „rozdali“ dorastenci Unína a Štefanova s výsledkom 1:3.
V nedeľu sa konala svätá omša za zosnulých funkcionárov a hráčov. Starí páni Unína s rovnako starými (mladými) rovestníkmi z Vrádišťa vyhrali 4:3, no hostia si to vynahradili v druhej časti Unínskej jedenástky, tentoraz pre hráčov nad 15 rokov. V konkurencii vyše 80 strelcov sa víťazom stal Jozef Vašíček z Vrádišťa, ktorý k finančnej hotovosti 500,- Sk dostal aj poukážku na priasatko. Druhý skončil Pavol Herceg z Unína a odniesol si 300,- Sk a dres Manchesteru United, ktorý daroval David Šenigla z Cerovej, zamestnanec tohto veľkoklubu. V rozstrele o 3. miesto bol úspešnejší bývalý futbalista Unína Marián Kurta, ktorý dostal 200,- Sk a dres Slovana Bratislava, ktorý daroval Pavol Masaryk (na foto) z neďalekého Radimova, hráč Slovana. Štvrtý skončil hokejový reprezentant Slovenska Vladimír Vlk, hráč starých pánov Vrádišťa, ktorý získal futbalovú loptu, takú s akou sa hralo na nedávno skončených MS v Nemecku.
Ocenení boli aj funkcionári Unína. Výbor TJ Družstevník Unín rozhodol udeliť pri príležitosti 60. výročia organizovaného futbalu Pamätný diplom nasledujúcim funkcionárom a členom TJ: Florián Mihál, Anton Fišera, Martin Michaláč, Jaroslav Kríž, Štefan Andel, Pavol Bilovský, Ján Včelka, Marián Ovečka, Ján Drúžek, Pavol Drúžek, Ján Krempa, Peter Hoferka, Štefan Rehák, Ferdinand Fagan. Pamätný diplom bol udelený aj hlavným sponzorom: RD Petrova Ves, Florián Ovečka - Kovovýroba Unín, ing. Pavol Koporec - VD DOKARO Bratislava, ing. Slavomír Podmanický - Reming Conzult, a.s.
Osláv sa zúčastnila aj delegácia ObFZ v Senici v čele s jej predsedom Pavlom Šullom, ktorý odovzdal predsedovi TJ Unín Mariánovi Ovečkovi plaketu ObFZ Senica.
Organizátori osláv srdečne ďakujú všetkým, ktorí poskytli podklady, či už osobné spomienky, fotodokumentáciu, časopisy, na vytvorenie tohto materiálu.
TJ Unín - All stars ObFZ Senica 1:3 (0:1)
Unín: Straka - Švec, Masaryk, Krempa, M. Mach - Khúla, Drúžek, E. Hoferka, B. Malík - Rehák, Tureček (R. Malík, Matuský), tréner Ján Včelka.
Výber: Jankovič - Šedivý, Fila, Smolinský - Ralbovský, Turanský, R. Wallner, Marek Veselý - österreich, Pukančík, L. Liška (Pavol Ivánek, T. Kubík), tréner Štefan Gálik. Rozhodovali Mlčúch (Drúžek, Bilka), všetci z Unína.
Pred stretnutím dostali hráči Výberu Majstrovstiev oblasti (podľa hlasovania trénerov všetkých mužstiev - poz. red.) pamätnú sošku. V samotnom zápase „museli“ ukázať, že sú najlepší a od začiatku mali územnú prevahu i niekoľko šancí, no aj Jankovič mal šťastie pri dvoch možnostiach Borisa Malíka. V 24. min. domácej obrane nevyšla ofsajdova pasca a Marián Turanský po úniku z polovice ihriska dostal Výber do vedenia - 0:1. Z navlas rovnakej situácie však österreich neuspel a ani únik Lišku skóre nemenil.
Po prestávke už v 48. min. zvýšil najlepší strelec súťaže Jozef Pukančík (na foto vľavo) na 0:2. V 51. min. po zblokovanej strele Tomáša Kubíka zahral Marek Veselý roh presne na hlavu Pukančíka a on sa v takýchto situáciách nezvykne mýliť - 0:3. Domáci si však svoju oslavu nechceli pokaziť debaklom a poriadne pridali. Najskôr Rehák nevyužil perfektnú prihrávku Drúžka a sám pred Ivánkom neuspel, keď pálil vedľa brány. V 62. min. už Peter Drúžek peknou technickou strelou trafil presne - 1:3. Hralo sa hore - dole a divák musel byť spokojný. Marek Veselý trafil pravú tyč Strakovej brány, na druhej strane spálil dve tutovky R. Malík a Ivánek fantasticky zúročil svoje druholigové skúsenosti z bránky Dusla Šaľa, keď zneškodnil hlavičku Matuského z vnútra malého vápna. Do konca stretnutia sa už stav nezmenil, no divák sa rozhodne nenudil.
Po stretnutí niekto ponáhľal na finále majstrovstiev sveta Taliansko - Francúzsko, no viacerí ostali a zotrvali v priateľskej debate v príjemnom prostredí jubilujúceho Unínskeho futbalového stánku. Všetci do jedného zaželali pohostinným Unínčanov len to najlepšie do ďalšej šesťdesiatky.