Malacky – V rokovacej sále Inkubátora Malacky sa v utorok 27. júna uskutočnil workshop o výsledkoch rekonštrukčných prác v Zámockom parku. Jeho účastníci boli oboznámení tiež s ďalšími plánmi pri obnove národnej kultúrnej pamiatky. Program workshopu pozostával z prednášok odborníkov, podieľajúcich sa na úpravách parku, zaujímavé boli aj príspevky predstaviteľov poradenskej firmy Knoll z Rakúska, vystúpil tiež znalec archívu Pálfiovcov v Marcheggu Mag. Raimund Temel. Ten poukázal na historickú spojitosť marcheggského parku a kaštieľa s malackým. Práve do Marcheggu sa z Malaciek presídlil posledný predstaviteľ rodu Pálfiovcov.
Na úvod však vystúpil riaditeľ Inkubátora Ing. arch. Valentín Magdolen. V krátkosti predstavil inštitúciu, ktorú riadi a k téme parku pripojil vlastnú skúsenosť o dôležitosti relaxačných zón v mestách. Ako sa vyjadril, po ukončení štúdia žil 7 rokov v nemeckom Stuttgarte, bolo to vraj náročné obdobie jeho života, ale významne mu vtedy pomáhali časté prechádzky v mestskom parku. Je vraj veľkolepý. Celková jeho dĺžka je 14 km, má tvar písmena U a človek sa v ňom cíti fantasticky. Hoci cez park prechádzajú cestné komunikácie, človek si to takmer nevšimne, sú riešené podjazdom a nadchody pre návštevníkov sú impozantné, po okrajoch pokryté vegetáciou. Podotkol však, že park je súčasťou jedného z najbohatších nemeckých miest. Len preto si môžu dovoliť takú parádu.
Z príspevkov Ing. Veroniky Vágenknechtovej, Doc. Daniely Gažovej a Ing. Ľubice Lešinskej, navrhovateliek parkových úprav, sa účastníci dozvedeli aj detaily o budúcich riešeniach jednotlivých plôch. Nasledovať má onedlho rekultivácia lúky pri kaštieli, zrenovujú sa športové zariadenia. Zmeny sa dotknú aj posedenia pri hudobnom pavilóne, táto časť sa značne prebuduje, pretože funkčne a esteticky už nespĺňa požadované kritéria. Taktiež blízke detské ihrisko sa viac prispôsobí parkovému štýlu. Získaný grant z EÚ zahŕňa aj projekt výstavby zavlažovacieho systému a rekonštrukčných prác na obvodovom múre. Kým doposiaľ prebiehali najmä sadovnícke úpravy, nasledovať budú činnosti prevažne stavebného charakteru. Z obsiahlych prejavov o ukončených sadovníckych úpravách vyberáme niektoré fakty. Podľa zverejnených údajov bolo v dotknutej časti revidovaných 3500 stromov, z nich sa odstránilo 24% stromov (prestarnutých, suchých, značne poškodených). Podľa našich informácií projekt v sebe neobsahoval ošetrenie stromov, čo je trochu škoda. Čo sa týka druhovej skladby drevín, v Zámockom parku prevláda dub, nasleduje lipa, javor, hrab. Z ihličnatých stromov dominuje borovica.
Ako sme spomenuli, na workshope sa zúčastnili aj rakúski predstavitelia z poradenskej firmy Knoll. Poskytli svoje odporúčania k ďalším úpravám parku, má sa podľa nich dbať na obnovu dôležitých prvkov parku, tiež na starostlivý výber osív pre lúky. Pri ich vystúpení sa rozvinula diskusia o potrebe zavlažovacieho systému v malackom parku. A práve toto je zatiaľ sporný bod, objavujú sa aj výhrady, či je efektívne investovať do realizácie vodovodného systému a do jeho údržby. Rakúski partneri prezentovali činnosti v ich domácom Harrachparku v meste Bruck an der Leitha, kde časť aktivít vykonávajú dobrovoľníci. Majú s nimi dobré skúsenosti vďaka dlhodobej kampani, komunikácii s verejnosťou a médiami. Dokazujú tak, že mnohé veci sa môžu riešiť aj finančne nenáročnými postupmi. Predstavitelia firmy Knoll sa posťažovali, na rozdiel od Malaciek, v ich parku tečie rameno riečky Leitha, ktoré si však žiada prečistenie, čo bude finančne veľmi náročné. Doteraz vynaložené úsilie pomohlo prinavrátiť parku pôvodný prírodný charakter, aký mal približne v roku 1800. V tej dobe bol údajne skutočne pravým anglickým prírodným parkom. Dnes v ňom už vytvorili dôležité zorné osi a zriedkavé stromy, či stromové skupiny zviditeľnili pre návštevníkov parku cieleným klčovaním.
Bolo veľkým prekvapením, keď v tomto roku pričlenili malacký park k sieti 6 parkov v Rakúsko-Maďarsko-Slovenskom pohraničí. V projekte nesú názov „Veľké záhrady“. Faktom zostáva, že vďaka veľkým investíciám získava dnes Zámocký park čoraz väčšiu estetickú hodnotu a výrazne prispieva k skvalitneniu mestského prostredia. MarekBrna