Jednou z deviatich akciových spoločností, ktorá získala takýto úver, bola aj WYWAR Invest, a.s., Holíč. V máji roku 1999 dostala homebankingový úver od SKB a.s. vo výške 175 mil. korún napriek tomu, že nespĺňala podmienky na poskytnutie takéhoto úveru. V tom čase už bola táto firma úverovo angažovaná na základe zmenkového úveru v zmenkovej sume 163 244 000 Sk.
Na základe žiadostí firmy WYWAR zvýšila SKB vo februári 2000 výšku homebankingového úveru až na sumu 350 mil. korún. Čerpanie úverového rámca bolo vo výške 70 158 103,13 Sk, čo však firma v lehote splatnosti a ani neskôr nezaplatila a to je v podstate výška spôsobenej škody.
Spoločnosť WYWAR Invest, a.s., Holíč založilo v roku 1999 ako účelovú akciovú spoločnosť Mesto Holíč. Mala slúžiť na získanie finančných prostriedkov pre obnovu a rekonštrukciu Holíčskeho zámku, ktorý bol v tom čase schátraný a v majetku mesta. To ho získalo od štátu za korunu. Ako vklad do spoločnosti vložilo nehnuteľnosti ocenené na 18 miliónov korún, medzi nimi aj Holíčsky zámok.
„Následne mesto predalo 90 percent akcií spoločnosti POZAPO za 16,2 milióna korún. Keby sa tieto peniaze nepoužili inak, ale na obnovu kaštieľa, nechátral by dnes ďalej,“ skonštatoval zástupca primátora Holíča Vladimír Petrovič, ktorý v čase vzniku spoločnosti WYWAR Invest bol sprostredkovateľom medzi radnicou a spoločnosťou POZAPO, ktorej jediným konateľom bol Marian Jančošek.
„S mestom som mal spísanú riadnu zmluvu na sprostredkovanie získania solventných záujemcov o zámok, pretože mi jeho osud nie je ľahostajný. S Marianom Jančošekom sme sa poznali zo štúdií na fakulte a keď som zistil, že pracuje na Fonde národného majetku, oslovil som ho. Pri tvorbe zakladateľskej zmluvy spoločnosti WYWAR Invest som však nebol, až neskôr som sa dozvedel, že bola pre mesto nevýhodná. Marian Jančošek v nej prisľúbil preinvestovať 50 až 70 miliónov korún v priebehu desiatich rokov, no v zmluve nebola zakotvená žiadna klauzula, ktorá by riešila neplnenie si týchto záväzkov.“
Vznik akciovej spoločnosti v tom čase schválilo aj Mestské zastupiteľstvo v Holíči, ktorému bola predostretá vízia získania až 350 miliónov korún na rekonštrukciu zámku. Aby sa tak stalo, za predsedu dozornej rady spoločnosti bol zvolený vtedajší primátor Holíča Jozef Hrušecký. Členmi predstavenstva sa stali prednostka Mestského úradu v Holíči Viera Kučerová, vedúci oddelenia správy majetku MsÚ v Holíči Pavel Hřebačka (neskôr aj vtedajší zástupca primátora Vladimír Horák) a Vladimír Petrovič. Práve on, spolu s predsedom predstavenstva Ladislavom Peciarom, figurujú na žiadosti o úver zo Slovenskej kreditnej banky. „Išlo o zmenkový úver, z ktorý mal byť použitý na rekonštrukciu zámku. Preto som sa pod tú žiadosť podpísal,“ hovorí Vladimír Petrovič. „V banke bol vybavený zo dňa na deň. Povedali mi, že kým sa spravia projekty, peniaze sa požičajú iným firmám a že úroky sa použijú na rekonštrukciu zámku. Nestalo sa tak. Ďalšie žiadosti o úver som už podpísať odmietol a po týchto skúsenostiach som zo spoločnosti v apríli 2000 odišiel. V tom čase bol však zmenkový úver splatený.“
Podľa Vladimíra Petroviča sa v období pred čerpaním úverov z SKB na zámku preinvestovalo približne päť miliónov korún na strechu, vypracovanie štúdie a nutné reštaurátorské zásahy. Dosť peňazí zhltla aj réžia firmy. Potom sa do zámku už vôbec neinvestovalo. „Pretože mi na zámku záleží, založil som občianske združenie, ktoré sa snaží získať peniaze na jeho obnovu.“
Kam teda šlo tých približne 70 miliónov korún, čo je vlastne výška škody spôsobená spoločnosťou WYWAR Invest? Podľa našich informácií by o spomínaných transakciách z SKB mohol vedieť viac Marian Jančošek, hoci v spoločnosti WYWAR Invest pôsobil iba ako člen dozornej rady a teda bez právomocí konateľa. Napokon, zo spoločnosti odchádza v marci 1999, teda dva mesiace pred zobratím prvého úveru z SKB vo výške 175 miliónov korún. Predseda predstavenstva Ladislav Peciar bol však jeho zamestnancom a keďže podľa výpisu z Obchodného registra SR stačili na právne konanie spoločnosti iba dva podpisy členov predstavenstva, druhou osobou zatiahnutou do transakcií mohol byť Róbert Gulaša, s ktorým Marian Jančošek figuroval ako konateľ v spoločnosti FRAMA s.r.o.
„Spolu s inými spoločnosťami, ktoré nebudem menovať, sme pripravovali projekt na rekonštrukciu Holíčskeho zámku. Nakoniec sa však projekt nerealizoval,“ informoval nás Marian Jančošek. „V tom čase spoločnosť WYWAR Invest mala širší záber podnikateľských aktivít. Jednou z nich bola aj denník Národná obroda, ktorý spoločnosť kúpila. Možno tie peniaze boli použité tam, na platy novinárov. Bol som len členom dozornej rady a aj to pred takmer ôsmimi rokmi. Takže sa už na niektoré podrobnosti nepamätám. Viac k tomu nemám čo dodať. Požičiavanie peňazí z úveru, ako spomína p. Petrovič, nebudem komentovať. To je jeho tvrdenie.“
Marian Jančošek chcel pre svoje rozrastajúce sa impérium reprezentatívne priestory, pre ktoré si vyhliadol Holíčsky zámok. „Zámok mal slúžiť ako hotel s reprezentačnými priestormi a vybavením. Firma začala na tom aj pracovať, práce však trvali len rok,“ hovorí súčasný primátor Holíča Vladimír Horák. „O spomínaných úveroch neviem nič bližšie, pretože som v spoločnosti ako člen predstavenstva pôsobil len do decembra 1998. Po voľbách som bol už len členom zastupiteľstva a od apríla 1999 som pracoval na Úrade vlády SR.“
Ako nás informoval Vladimír Horák, spoločnosť WYWAR Invest existuje naďalej, ale majetok už nemá. V exekúcii ho skúpila firma brata Mariana Jančošeka. Ani túto informáciu nám nemohol Marian Jančošek potvrdiť.
S touto firmou mesto naďalej spolupracuje na základe prenájmu areálu pre kultúrno-spoločenské akcie mesta. So súhlasom firmy tam zriadila aj Mestskú galériu a stará sa, aby sa areál nedevastoval.
Marian Jančošek figuroval v Obchodnom registri SR vo viacerých spoločnostiach ako bývalý člen predstavenstiev alebo dozorných rád. Viaceré z nich skončili výmazom ex offo alebo sú v konkurze. Podobne skončili aj jeho dve spoločnosti, v ktorých vystupuje ako jediný konateľ. POZAPO s.r.o. je uznesením Krajského súdu v Bratislave z 30.9.2003 v konkurze a spoločnosti POZAPO Invest Group, a.s. bol uznesením Krajského súdu v Bratislave z. 19.2.2001 zamietnutý návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka pre nedostatok majetku a so súhlasom Daňového úradu v Bratislave z 23.5.2001 bola spoločnosť vymazaná z obchodného registra. Obchodne sa pod značkou POZAPO darí Marianovi Jančošekovi len ako živnostníkovi. Od 29. júna tohto roku podniká aj ako právnická osoba prostredníctvom spoločnosti Lake Buildings s.r.o., v ktorej je jediným štatutárom.
Gabo Kopúnek