Zrúcanina hradu je situovaná na návrší (455 m), v zalesnenom teréne Malých Karpát, bezprostredne pri miestnej časti Rozbehy obce Cerová.
Hrad vznikol pravdepodobne v polovici 13. storočia ako kráľovský s úlohou chrániť západné hranice uhorského štátu. Prvý raz sa spomína v roku 1289 ako majetok Ugrina. Známy je aj pod názvami Korlátsky hrad, Korlátko, Korlátky, Cerovský hrad, Konrádov Kameň, Korlathkeu (1324), Korlathkw (1399) Kunradstayn, Korlatowe Kameny (1443), Karlátkö, Korlát, Korlátkö, Cerovský hrad.
Významnejšiu úlohu zohrával v bojoch Matúša Čáka s kráľom Karolom Róbertom, pričom bol zrejme predmetom bojov, lebo ho v roku 1315 museli opravovať. Popri celom rade iných hradov, aj Korlátsky hrad daroval král Žigmund 1394 veľmožovi Stiborovi zo Stiboríc, po jeho smrti pripadol opäť korune. V roku 1445 ho odkúpil od Mikuláša Ujlakyho vicebán Oswald z Bučian. Hrad patril jeho potomkovi, potom Nyáryovcom, neskôr majetkové čiastky dedili Apponyiovci, Pongrácovci Labšianskovci a Motešický. K hradu patrili Trstín, Prievaly, Jablonica, Hlboké, Osuské, Lieskové a Kropo. Bol obývaný do začiatku 18. storočia (v roku 1740 bývalo na hrade už len niekoľko hajdúchov a väzni), kedy sa panstvo presťahovalo do nového kaštieľa v podhradí.
Hradné budovy sa v stredoveku sústredili do nepravidelného priestoru horného hradu s gotickým jadrom, ktorý bol na východnej strane uzavretý malým nádvorím. V polovici 15. storočia ho opevnili oveľa väčším vonkajším predhradím, situovaným v nižšej časti zastavaného terénu. Vstup do hradu bol v rovnom múre cez most na oporných pilieroch, z vnútornej strany ho chránila vežová stavba, ktorá pokračovala budovou na juhu. Opevnenie v druhej polovici 16. storočia znovu zosilnili. Od 18. storočia je hrad v rozpade.
V lesnatom zarastenom teréne sú badateľné zvyšky obvodových múrov horného hradu a súvislejšie úseky dolného opevnenia, tvoriace siluetu hradu z diaľkových pohľadov. Torzo veže a palácov napovedá o mohutnosti pôvodných múrov a päta veže nabáda k úvahám o tom, že spodná časť okrúhlej veže bola opevnená výstupkom zvaným aj brit, ktorý bol natočený smerom na útočníkov aby odrážal prípadné strely do strán. Veža bola najpravdepodobnejšie kruhová.
Na zrúcaninu hradu sa dostanete z Rozbehov, od požiarnej zbrojnice po žltej značke, prichádzajúcej z Jablonice. Ďalšie turistické prístupy ku Korlátskemu hradu sú z obce Prievaly, od zast. SAD po žltej značke, z obce Buková po zelenej značke do obceRozbehy.