Vedci dávno zistili, že zvieratá sa učia skúsenosťou. Ak sa popália, k ohňu sa viackrát nepriblížia. Človek, tvor mysliaci, poučiteľný nie je, zdá sa. Inak by sa nemohlo stať, že napriek dobrým radám odborníkov aj masmédií opakuje stále tie isté chyby. I keď sa poučil na vlastnej škode.
Varovanie o nebezpečenstve kontaminovaného piesku pre malé deti sa opakuje tak často, až je otravné. Mladé mamičky s ratolesťami však alebo nevedia čítať (čo je v našich zemepisných šírkach dosť málo pravdepodobné), alebo im je všetko jedno. Vrátane vlastných detí a ich zdravia. Ako si inak možno vysvetliť počínanie mladej ženy, ktorá opakovane navštevuje lekárku s dieťaťom postihnutým parazitmi? Len čo absolvujú liečbu, do piesku sa ide znovu. Je to pohodlné a praktické – netreba sa namáhať s prechádzkou a od dcérky je na chvíľu pokoj. Až do ďalšej choroby.
Pekné reči o výmenách a čistení piesku sa dobre počúvajú, realita je celkom iná. Aj vymenený piesok je o krátky čas opäť kontaminovaný. Jedinou prevenciou je asi len vysoká opatrnosť pri hre a dôsledná hygiena. Lenže... ľahšie sa povie, ako vykoná. Na rozdiel od nemých tvárí človek na skúsenosť nič nedá a celkom iste sa z nej nemieni poučiť.
- en -