Zrúcanina hradu Ostrý Kameň sa nachádza na západnom strmom svahu Zárub, najvyššieho vrchu Malých Karpát. Hrad postavili v 13. storočí a v listinách sa prvý raz spomína roku 1273. Okrem názvu Ostrý kameň mal v priebehu vekov pomenovania Elesko, Ostriež, Scharfenstein, Élskö, Ostríž.
Ako jeden z pohraničných hradov strážiacich západné hranice Uhorska, mal aj špeciálnu úlohu - chrániť diaľkovú obchodnú cestu vedúcu z Budína cez západné Slovensko priesmykom do českých krajín, ktorá je všeobecne známa ako tzv. Česká cesta. Jeho meno je zrejme odvodené od tvaru skaly, na ktorej je postavený. Spočiatku bol kráľovským majetkom, no už v roku 1366 sa dostal do súkromnej držby uhorských feudálnych rodín. Koncom 14. storočia naň dostal donáciu od kráľa Žigmunda známy vojvoda Stibor. Od 16. storočia patril Czoborovcom spolu i s feudálnym panstvom, ktoré k nemu prislúchalo. Koncom 18. storočia získali hrad i panstvo do dedičnej držby Pálfiovci, ktorí preniesli sídlo panstva z hradu do mestečka Moravský Svätý Ján. Od toho času hrad pustol a zostali z neho len zrúcaniny.
Hradný objekt sa skladal z tzv. horného gotického hradu s vnútornou vežou, palácom a kaplnkou a z nižšie položeného dolného renesančného opevnenia. Gotický hrad vznikol na konci strmého horského hrebeňa, od ktorého ho oddeľuje priekopa vytesaná do skaly. Budovy rozšírili v 15.storočí smerom na severozápad. Nové predhradie slúžilo hospodárskym účelom a bola tu aj spomínaná kaplnka.
Ruina je kompozične pevne spätá s vápencovým podložím. Kamenné múry (zvyšky niekdajších múrov palácov, hospodárskych stavieb a bášt) vyrastajú z členitého podložia. Renesančná konzola je jednou z mála zachovaných architektonických pamiatok.
Na hrad sa dostanete od vodnej nádrže Buková po červenejznačke.