Sú mestá veľké a slávne, sú mestá známe a neznáme, sú mestá nám blízke preto, lebo je s nimi spojený kratší, či dlhší úsek života. Mesto Gbely je okrem naftového priemyslu, významných rodákov i sídlom riaditeľstva ZUŠ, ktorá má svoje „dcéry“ v Kútoch, Petrovej Vsi a v Smolinskom. V tomto roku si zamestnanci, rodičia deti a priatelia školy pripomínajú 20. výročie vzniku ZUŠ v Gbeloch.
História ZUŠ – ky sa začala písať oveľa skôr. Už 40 rokov sa v Gbeloch začalo vyučovať na klavíri. Medzi prvé učiteľky patrila i Helena Komorná, ktorá je škole pedagogicky verná dodnes.
Hrou na trúbku a iné dychové nástroje rozšíril hudobný odbor učiteľ Ján Hajduk. Počas pedagogickej praxe vychoval mnohých mladých umelcov, ktorí sú dnes pokračovateľmi jeho hudobných ideí.
V školskom roku 1986/87 vzniká spojením detašovaného pracoviska ZUŠ Skalica v Gbeloch a pobočky ZUŠ Holíč v Kútoch samostatná ZUŠ Gbely s riaditeľom Petrom Vašečkom. Ten rozbehol novovzniknutú školu naozaj úctyhodne a úspešne. Do jedného roka sa popýšil dychovým súborom Záhoráček, ktorý viedol p. uč. Hajduk. V ňom sa formovalo mnoho mladých talentov, medzi inými určite všetkým známy, vynikajúci trubkár Vlado Kumpan. Záhoráček zbieral mnohé úspechy na okresných a krajských súťažiach, dokonca sa objavil v televíznej relácii Pionierska lastovička.
Nezaostávala ani vtedy populárna beatová hudba. Hudobná skupina Naftárik, ktorú založil a viedol učiteľ Pavol Nemec, získala významné ocenenia na festivale Politická pieseň Martin. Obyvateľov Gbelov a blízkeho okolia tešil folklórny súbor Gbelánek. Cimbálovú hudbu viedol riaditeľ P. Vašečka a tanečnú zložku p. uč. Pardubský a p. Kos.
Po dvoch rokoch sa na riaditeľské kreslo veľmi zodpovedne posadila Helena Komorná, duša školy, ktorá ju viedla 13 rokov po bohatej a úspešnej ceste. Škola sa rozrastala modernizovala. Jej žiaci boli úspešní na rôznych súťažiach a festivaloch, v hre na dychové nástroje, či v hre na trúbku. Pani riaditeľka vychovala zo svojich detí mladých pedagógov, umelcov, ktorým lásku k hudbe a krásu vštepili učitelia práve v Gbeloch.
Deti a mladí ľudia z Gbelov, Kútov a Petrovej vsi našli svoje umelecké hniezdo práve u Helenky Komornej, vnímavej a citlivej riaditeľke, ktorá sa nebránila novotám, moderným trendom a dala priestor viacerým mladým pedagógom a ich cieľom.
V roku 1996 sa v Gbeloch, neskôr v Kútoch, otvára gitarová trieda učiteľky Margity Jurigovej. Venovala sa komornej hre a účasť jej žiakov na súťaži v Iuvente, či na Handlovských gitarách bola vždy ocenená. Jej žiaci sa stali členmi hudobných skupín Relax, Reflex a Magic, ktorí úspešne reprezentujú našu školu.
V jej šľapajach pokračoval jej nástupca Radek Šimkovič. Počas jeho pôsobenia sa škola stala plno organizovanou, so všetkými odbormi – hudobným, tanečným, literárno-dramatickým a výtvarným, ktorý zriadil i na pobočke v Kútoch.
Veľký boom zažíval tanečný odbor v Gbeloch, či Kútoch. Vyučovanie viacerých tanečných z techník a štýlov prilákal do ZUŠ-ky veľa nových tanečníkov, ktorí pod vedením Mgr. Andrey Hrnčiríkovej –Budajovej, Iny Barkóciovej, neskôr Milice Barkóciovej, Daniely Karasovej a Martiny Šteflíkovej zbierali trofeje so súťaží v modernom, či country tanci, ale nezaostával ani tanec ľudový.
V roku 2004 sa stáva riaditeľkou Mgr. Andrea Hrnčiríková – Budajová. ZUŠ – ka sa rozrastá o detašovanú triedu v Smolinskom .Na škole sa formuje detský dychový súbor, hoci záujem detí o hru na dychové nástroje nie je príliš veľký. Ale v kraji bohatom na dychové tradície sa snáď podarí vrátiť trúbke, či tenoru zašlú slávu.
Rodí sa i nový školský Big - band, ktorého členmi sú učitelia a priatelia školy. Venujú sa tanečnej hudbe a jazzu. Premiéru mal na Deň matiek 2005 a odmenou mu bol veľký potlesk.
Tanečný odbor vzniká i v Petrovej Vsi, tancu sa venuje 22 petrovských detí, ktoré sa prezentujú na kultúrnych podujatiach v obci.
V školskom roku 2005/06 má škola 455 žiakov, ktorým sa venuje 20 pedagógov v Gbeloch, Kútoch, Petrovej vsi a v Smolinskom. Škola sídli v pekných a priestranných triedach, v Kútoch v zrekonštruovanej budove v areáli ZŠ.
Žiaci ZUŠ sa stali neodmysliteľnou súčasťou kultúrnych podujatí. Organizujeme pravidelné vianočné, záverečné koncerty, galakoncert najlepších žiakov školy. Škola je hlavným organizátorom spevácko-tanečnej súťaže „Beatfórum Gbely“, ktorej prebehol už piaty ročník a záver každého školského roku patrí niekoľko hodinovému programu „Hurá prázdniny!“, kde sa prezentujú kolektívy ZUŠ Gbely a je súčasťou Gbelskej parády.
Teší nás, že sa viacerí odchovanci vracajú naspäť ako pedagógovia. Škola vychovala viacerých tanečníkov, hudobníkov, výtvarníkov a dala základné umelecké vzdelanie širokému okruhu občanov.
Dovoľte na záver vysloviť poďakovanie. V prvom rade učiteľom. Za ich láskavú a obetavú prácu. Za ich trpezlivosť, ktorá je viac ako nutná pri učiteľskom poslaní, kedy z malého semiačka vyrastie kvetina, ktorá teší a zdobí.
Ďakujem rodičom za ich podporu. Podporu ich detí, našich žiakov psychickú, finančnú, či materiálnu.
V neposlednom rade Mestskému úradu v Gbeloch, zriaďovateľovi ZUŠ Gbely, Obecnému úradu v Kútoch, Petrovej Vsi a v Smolinskom, za vytvorenie podmienok k ďalšiemu rozvoju školy.
ZUŠ GBELY
FOTO: SlavoBrutovský