Pokojnú atmosféru piešťanského Kúpeľného ostrova narušilo vo štvrtok dopoludnia taktické cvičenie hasičov z troch krajov a zamestnancov Slovenských liečebných kúpeľov v Piešťanoch. Tentokrát cvične horelo v kúpeľnom hoteli Balnea Esplanade za jeho plnej prevádzky. „Nechceli sme riskovať, že naši pacienti utrpia nejaký srdcový kolaps, tak sme ich o cvičení informovali vopred,“ informoval nás generálny riaditeľ kúpeľov Klaus Pilz. „Stačí, že sa u nás liečia z iných ťažkostí.“
Do cvičenia sa zapojilo aj približne 250 zamestnancov hotela, v ktorom sa nachádzalo 950 kúpeľných hostí. Požiar vznikol na štvrtom podlaží, odkiaľ museli hasiči evakuovať tých hostí, ktorým sa nepodarilo opustiť hotel riadnymi únikovými cestami. Okrem plošín hasiči museli použiť aj rebríky a niektorí civilisti museli z poschodia odísť aj zlaňovaním. Riadnym hosťom hotela však takéto spestrenie liečebných procedúr nehrozilo, figurantov robili samotní hasiči.
Hlavné slovo pri zásahu však mali hasiči z troch krajských riaditeľstiev – Trnavy, Trenčína a Nitry. „Dnes tu preverujeme súčinnosť celého integrovaného záchranného systému, takže tu okrem polície zasahujú aj Letecká záchranná služba, Zdravotná záchranná služba i správcovia jednotlivých inžinierskych sietí,“ informoval nás po cvičení riaditeľ KR HaZZ v Trnave Róbert Károlyi.
Na cvičení, ktorého príprava trvala dva mesiace, malo zastúpenie aj Okresné riaditeľstvo HaZZ v Skalici so sídlom v Holíči. Jeho riaditeľ Ján Cvečka celý viac ako dvojhodinový zásah moderoval, hasiči – záchranári Pavol Junek, Štefan Jaroš, Milan Kotvan, Martin Valachovič a Marek Horný sa zhostili úloh záchranárov i figurantov.
O tom, že sa hasičské cvičenie uskutoční na Kúpeľnom ostrove, rozhodla možno náhoda. Vo februári tohto roka boli traja krajskí riaditelia v hoteli na plese a atmosféra im natoľko učarovala, že sa s vedením hotela dohodli na spolupráci. „S priebehom cvičenia som veľmi spokojný. Predtým som pracoval pre rôzne iné veľké spoločnosti a podobné cvičenia sme absolvovali minimálne raz do roka. Som spokojní aj s prácou našich zamestnancov aj so zásahom hasičov. Cvičenie aj nám poukázalo na niektoré nedostatky, takže prijmeme opatrenia v rámci zlepšenia komunikácie i modernizácie a najmä na zdokonalenie informačných tabulí v rámci jednotlivých objektov,“ zhodnotil cvičenie Klaus Pilz.
Vo štvrtok sa krajom prehnala prvá letná búrka a ešte dopoludnia v Piešťanoch pršalo. Hasičom to skôr vyhovovalo, pretože sa nemuseli potiť v zásahových mundúroch a taktiež vyskúšali, ako sa ťažká technika bude správať na rozmočenom trávniku v parku. „Jedným z preventívnych opatrení budú aj spevnené plochy pre techniku, ktoré musí riaditeľstvo kúpeľov vybudovať. Hotely a liečebne musia byť ťažkej technike prístupné za každého počasia,“ poznamenal riaditeľ Károlyi.
Podľa slov viceprezidenta HaZZ Jozefa Prošňáka je obnova cisternovej zásahovej techniky v plnom prúde aj vďaka financiám zo zákonného zmluvného poistenia motorových vozidiel. V tomto roku by mal počet nových cisternových vozidiel dosiahnuť počet sto. Horšie je to v obmieňaní výškovej techniky, ktorej vekový priemer na Slovensku je dvadsať rokov. Minulý rok sa hasičom podarilo kúpiť dva automobily s výškovou technikou, v tomto roku sa na ich nákup v rozpočte peniaze nenašli. Možno však pribudnú tri automobily s 37 metrovými rebríkmi zakúpené z deblokácie ruského dlhu.
Aj napriek týmto nedostatkom v oblasti technického vybavenia, hasičom v prieskumoch verejnej mienky patria popredné priečky dôveryhodnosti, na čo je Róbert Károlyi veľmi hrdí. Podľa jeho slov však nie je dôležitá iba technika, ale pripravenosť hasičov. A o tom bolo aj štvrtkové cvičenie.
- gak -
Viceprezident HaZZ Jozef Prošňák, Róbert Károlyi i Klaus Pilz boli z priebehom cvičenia spokojní.