Pán primátor, takmer pol roka pôsobíte v zastupiteľstve VÚC Bratislava. Ako hodnotíte doterajšie zasadnutia regionálneho parlamentu?
„Na zastupiteľstvách sa stretávame spravidla raz za dva mesiace. Podľa potreby kontaktujem vždy predsedu VÚC pána Bajana, respektíve príslušných riaditeľov. Požiadal som ich o pomoc pri riešení napr. problému s komármi, oslovil som ich pri problémoch s bezpečnostnou situáciou v mestách a obciach, prevode bývalého učilišťa na sídlisku Juh, ktoré malo byť prevedené do majetku mesta Malacky. Takže v tomto smere spolupráca funguje a snaha zo strany vedenia BSK je.
Samotný úrad má problémy, pretože sa momentálne sťahuje a prichádza k personálnym zmenám. Takže ešte stále nie je etablovanou inštitúciou. Isté špecifikum je, že sa za náš okres do krajského zastupiteľstva dostali hlavne lekári. (Pozn. red.: traja lekári a jeden veterinárny lekár). Do určitej miery na tom majú podiel politické strany, ktoré si na kandidátky vyberali hlavne známych ľudí. Nesnažia sa spraviť pre občanov takú ponuku, ktorá by boli zabezpečila odborníkov z viacerých oblastí. Výsledok volieb treba rešpektovať, takže spolupráca s kolegami z nášho okresu, ja tvrdím, musí byť. Musíme sa naozaj dať dokopy a zamerať sa na problémové oblasti, akou je napríklad doprava. Veľmi v tejto oblasti zaostávame a spolupráca poslancov iných obvodov je evidentná. Dokážu sa dohodnúť a prelobovať veci v politických stranách. Ja využívam dobrý kontakt so starostami obcí, oni žijú dennodenne s problémami a veľmi intenzívne ma oboznamujú s požiadavkami občanov. Pozícia nášho okresu v parlamente BSK však určite nie je jednoduchá.“
Pocity z neuskutočnenia prevodu objektu bývalých kasární mestu sú aj medzi občanmi rozpačité. Dá sa to ešte zmeniť, aby predsa len tak potrebná stredná škola vznikla?
„Tento problém sa nedá nazvať inak ako diskriminácia. Vznikne možnosť, kedy štát môže prebytočný majetok ponúknuť mestu, aby sa tu mohla etablovať nejaká stredná škola, pričom školská sieť je tu najhoršia spomedzi okresov Slovenska, no samotná vláda to potom odmietne. Kvôli tomu, že chce v objekte zriadiť nejaký archív ministerstva zdravotníctva.
Alebo nás zarazila neúspešnosť projektu odkanalizovania nášho územia. Ten projekt máme už asi sedem rokov pripravený. Začalo sa programové obdobie 2004-2006, projekt odkanalizovania Záhoria bol podaný ako prvý. Zrazu vláda schváli nejakých sedem projektov a oznámi nám, že peniaze sú vyčerpané. Dnes sa dozvedáme z oficiálnych dokumentov, že sa prostriedky na schválené projekty vyčerpali iba na 17% (!), pretože projekty boli nekvalitne pripravené. Tak projekt, ktorý je pripravený a ktorý je aj veľmi dôležitý sa odsunie, pretože nemá politickú podporu...
Ministerstvá s nami pri ňom neuveriteľne „cvičili“, išlo to ešte do projektu ISPA, založili sme združenie, pripravil sa projekt, podala sa žiadosť. Potom povedali, že ISPA je plná, tak sa čakalo na kohézne fondy, neskôr prišlo k transformácii. Schválené boli iné projekty a nás odstavili na vedľajšiu koľaj. Projekt sme pritom podali dokonca aj so stavebným povolením a úspešné boli projekty, ktoré nemali ani projektovú dokumentáciu - to sú priam nepochopiteľné veci.“
Marek Brna