Sezóna karatistov je už v plnom prúde. Po májových žiackych Majstrovstvách Slovenska v Košiciach, kde mladí karatisti z Hanko kai Senica získali dva tituly majstrov Slovenska, vycestovali tentoraz mladí Záhoráci do zahraničia. Išli si vyskúšať svoje sily s medzinárodnou konkurenciou na Steyr Open do rakúskeho Grazu. Euro karate Grand prix 2006 bola tento rok premiestnená do známeho rakúskeho mesta na rozdiel od minulých rokov, kedy sa uskutočňovala vo Fuerstenfelde. V Grazi sa na štyroch tatami predstavilo okolo 200 pretekárov z celej Európy. Dvojdňová súťaž preverila kvality všetkých pretekárov i rozhodcov, z ktorých niektorí už zahájili prípravu na Majstrovstvá sveta seniorov, ktoré budú v polovici októbra vo fínskom Tampere.
Žiaci a dorastenci z Hanko kai potvrdili, že v ťažkej medzinárodnej konkurencii sa cítia ako ryba vo vode. Kvarteto zo Záhoria si viedlo vynikajúco, keď všetci vystúpili na stupne víťazov a dvaja si z Rakúska odniesli palmu víťazstva.
V kata žiakov si 12-ročný Michal Toure, vicemajster Slovenska 2006, získal uznanie súperov i rozhodcov presnou technikou i skúseným prejavom. Po voľnom prvom kole porazil v druhom vynikajúceho Taliana Marchioriho tesne 3:2, v treťom vyradil Urbaneka z Maďarska suverénne 5:0 a vo finále nastúpil proti ďalšiemu z vynikajúcich talianskych karatistov Busatemu. Taliani patria k svetovej špičke a aj mládežníkov majú vynikajúcich. Boj o zlato v podaní slovensko – talianského súboja bol ozdobou turnaja. Talian z tvrdého štýlu šotokan prekypoval silou, bleskovými štartmi a ohromnou dynamikou. Michal predviedol majstrovskú katu z rýchleho štýlu šito, konkuroval perfektnou technikou, mrštnosťou a naozajstným prežívaním boja. Rozhodnutím rozhodcov v pomere 4:1 vyhral Michal Toure. Na spoločnom 3.mieste skončili Marchiori a domáci Karner.
Čerstvá majsterka Slovenska 2006 Monika Čulenová si v Rakúsku napriek bolestiam z ešte citlivého palca po zlomenine viedla brilantne. Vo vyraďovacom pavúku mala štyri súperky. Némethová z Maďarska jej nenastúpila, v druhom porazila Rakúšanku Kolbeckovú hladko 5:0 a v semifinále si poradila aj s Maďarkou Adamovou. Výsledok 3:2 napovedá vyrovnaný súboj, ale Monika mala jednoznačne navrch. Vo finále proti domácej Justovej nasadila Monika svoju najlepšiu katu kušanku a po víťazstve 4:1 si odniesla z Grazu zlatú medailu i trofejnú sošku karatistu.
V kata kadetov boli stupne víťazov obsadené až tromi pretekármi zo Slovenska, iba jeden bronz prenechali domácemu reprezentantovi Schauningovi. V semifinále porazil 17 - ročný juniorský majster Slovenska 2006 Peter Dermek z Hanko kai Schauninga a postúpil do finále. Tam sa nepodarilo dostať ďalšiemu pretekárovi z Hanko kai, 16 ročnému Borisovi Theberymu , ktorého po víťazstve nad domácim Götzingerom zastavil v semifinále reprezentant Slovenska Igor Molnár z Rimavskej Soboty. Molnár bol vo finále úspešný aj proti Dermekovi a stal sa víťazom tejto kategórie.
Ziskom štyroch medailí z medzinárodného turnaja Steyr Open v Rakúsku, výkonmi i formou pretekári Hanko kai Karate klubu Senica ukázali, že bez medailí sa nebudú chcieť vrátiť ani 17.júna zo športovej haly na Pasienkoch v Bratislave, kde sa uskutoční ďalší ročník najväčšieho mládežníckeho turnaja na Slovensku- Európsky pohár mládeže.
E.Jareč