V prvú júnovú nedeľu navštívila pohraničnú obec Sekule skupina zahraničných diplomatov z celého sveta, aby bližšie spoznala život Slovákov mimo miest. Ich sprievodcom bol minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Tak, ako sa zvyknú maturanti stretávať po rokoch, podobnú tradíciu založil aj Eduard Kukan s manželkou Zdenkou. Nie však so spolužiakmi, ale s kolegami diplomatmi, s ktorými sa pred viac ako tridsiatimi rokmi stretával ako veľvyslanec Československa v Etiópii.
„Podobné stretnutie sme už zorganizovali pred desiatimi rokmi,“ informoval nás minister Kukan. „Vtedy naši hostia spoznávali najmä Bratislavu. Dnes im chceme ukázať, že Slovensko nie je len Bratislava, ale že aj na malých obciach vieme žiť veľmi kultúrne. Je to vlastne taká nenásilná reklama pre Slovensko v zahraničí.“
Cieľom cesty približne tridsaťčlennej skupiny diplomatov, z ktorých ešte väčšina pôsobí aktívne v diplomatických službách svojich krajín či v politike, bol remeselný dvor Jozefa Húška, ktorý vyrába známu úžitkovú Sekulskú keramiku. Bývalí veľvyslanci USA, NSR, Švédska, Holandska, Mexika, Fínska, Rakúska, Poľska, Írska, Kanady či Austrálie sa nevedeli vynadívať nad jednoduchosťou princípu výroby keramiky, ktorá sa netočí z hliny na hrnčiarskom kruhu, ale sa nalieva do foriem. Jediné, na čo sa zmohli, boli v nemom úžase otvorené ústa a jediné slovo: „magic“. Doslova boli unesení nielen z pohostinného prostredia, ale aj z vystúpenia malých folkloristov zo Sekulánka. S obdivom si pozreli aj expozíciu múzea, v ktorej Jozef Húšek zozbieral exponáty zo života na obciach v minulosti.
„Aj napriek tomu, že sme sa pred rokmi spoznali za ťažkého politického obdobia, keď bol svet ideologicky rozdelený železnou oponou, vytvorili sme v Etiópii takú priateľskú, družnú partiu, že sme teraz šťastní, ak sa môžeme opäť spolu stretnúť. A tá radosť sa dá z ich očí čítať,“ dodal Eduard Kukan. - gak-