Pred začiatkom novej letnej sezóny vás chceme informovať o nových dopravných predpisoch v dvoch štátoch Európskej únie, aby sme vás uchránili pred možnými pokutami.
V Rakúsku platí nové nariadenie, ktoré určuje povinnosť mať v povinnej výbave vozidla hasiaci prístroj. Túto povinnosť majú len vodiči autobusov a nákladných vozidiel.
V Rakúsku musia mať vodiči vo svojich vozidlách reflexné vesty od 1.5.2005. Použiť sa môže žltá, oranžová, alebo červená reflexná vesta, reflexný pás (traky) alebo overal. V každom prípade musí byť výrobok označený, že zodpovedá európskej norme EN471 - len tieto sú akceptované. Vesta sa - logicky - má nosiť vo vozidle, lebo vodič je povinný ju mať na sebe, keď vozidlo opustí a ide stavať výstražný trojuholník. Pokuta, ak vesta nie je, vás neminie vo výške 21 eur.
Povinnosť celoročného svietenia tu plati už od 15. novembra 2005. Kým v zime to rakúska policia brala ako novinku a prípadne priestupky riešila pohovorom, od 15.apríla 2006 je možné uložiť pokutu 15 - 35 eur.
Na mieste môže policajt uložiť pokutu do výšky 35 eur, dá sa platiť aj kartou. Problém nastane, keď sa relatívne nízka pokuta nezaplatí na mieste. Policajt potom podá na priestupcu oznámenie, priestupok rieši správny orgán a tam už pokuta môže byť podstatne vyššia - od 70 až do 5000 eur ! (podľa závažnosti priestupku a jeho následkov). Ak sa nezaplati na mieste, môže policajt ako zálohu, aby sa priestupca dostavil na prerokovanie priestupku pred správnym orgánom (okresný úrad), požadovať zloženie kaucie. Tá môže byť pomerne vysoká (až niekoľko sto alebo tisíc eur). Ak sa aj toto odmietne, môže policajt zabaviť nejakú vec (napr. šperk, kameru, čast výbavy vozidla, alebo aj vozidlo) v približnej hodnote kaucie. Zadržaná vec, ako aj zaplatená kaucia sa po prejednaní priestupku a zaplatení prípadnej pokuty vrátia. V opačnom prípade sa z kaucie uhradí pokuta a náklady konania, zvyšok sa vráti majiteľovi. To isté platí o zabavenej veci - buď sa vráti, alebo sa predá na dražbe, z výnosu sa uhradí pokuta a trovy konania, zvyšok sa vráti majiteľovi.
Dňom 1. mája platia v Nemecku sprísnené dopravné predpisy. Hlavným cieľom opatrenia je väčšia bezpečnosť a zamedzenie stále sa zvyšujúcej neohľaduplnosti na nemeckých cestách. Ako informoval verejnosť nemecký spolkový minister dopravy Wolfgang Tiefensee, sprísnené sú sankcie pri nedodržiavaní zákonom stanovených minimálnych odstupov počas jazdy na diaľniciach. Predpis platí od prekročenia rýchlosti nad 80 km/hod, pričom maximálna možná pokuta je 250 Euro. Okrem pokuty má policajný orgán právo zadržať vodičský preukaz /VP/ od jedného do troch mesiacov.
Sprísnené sankcie platia aj v prípade nerešpektovania výstražného zariadenia pri prejazde železničným priechodom, pričom pokuta je stanovená na 150,- Euro a VP je zadržaný na obdobie jedného mesiaca. Ak vodič prejde železničným priechodom napriek spusteným závorám, riskuje pokutu až 450,- Euro a odobratie VP až na dobu 3 mesiacov.
Pokuty budú udeľované aj za nedostatočné vybavenie vozidiel hlavne v zimnom období. Za použitie letných pneumatík bude uložená pokuta 20 Euro a v prípade, že vodič vinou nevyhovujúceho vybavenia obmedzí premávku, pokuta dosiahne úroveň 40 Euro.
Čo znamená bezpečnostný odstup medzi vozidlami v Nemecku?
Ak idete po diaľnici rýchlosťou napr. 100 km/hod., musíte mať od vozidla pred Vami odstup polovicu hodnoty tachometra, čiže 50 m. Ak idete 120 km/hod, tak je to 60 m a ak napr. 130 km/hod., tak je to 65 m.
Nemci dokonca začali rozlišovať, že čím bližšie ste k vozidlu pred vami, tým vyššiu pokutu zaplatíte. Napr. pri rýchlosti 100 km/hod. musíte mať odstup spomínaných minimálne 50 m. Ak je to od 40 m do 50 m zaplatíte pokutu 35 euro, ale ak je to menej ako 10 m pokuta je už 200 Euro. - r -