Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Skalický Trdlofest plný zábavy a súťaží

Skalický trdelník. Kto by ho nepoznal. Napriek tomu, že v rôznych kútoch Slovenska sa produkt s týmto názvom vyrába rôznymi spôsobmi a dokonca s príchuťami (kokosový, vanilkový, kiwi…). Ten pravý sa pripravuje na otvorenom ohni podľa presnej receptúry a m

Hlavný program sa odohrával vo veľkej františkánskej záhrade, kde moderátori podujatia Marek Lorenc a Michal Lukačovič najprv na pódiu privítali dychovú hudbu Skaličané. Ich program uvádzal Ľudomil Kuba. Po vystúpení dychovky od brán záhrady pod pódium v slávnostnom sprievode prišli sprievodcovia turistickej informačnej kancelárie, dychová hudba a mažoretky Základnej umeleckej školy z Veselí nad Moravou. Na pódiu potom primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec odovzdal symbolický kľúč vedúcej turistickej informačnej kancelárie Petre Hránkovej a sprievodcom a oficiálne tak otvoril letnú turistickú sezónu v Skalici. V tento deň boli všetky pamiatky Skalice otvorené a prístupné verejnosti a tak tomu bude počas víkendov do septembra. Okrem toho bol predstavený logotyp mesta Skalica, ktorý bližšie popísal riaditeľ Trdlofestu a vedúci oddelenia strategického rozvoja a marketingu Ing. Vladislav Horňák.
Po slávnostnom otvorení Trdlofestu a letnej turistickej sezóny sa uskutočnila prvá z pripravených súťaží – rýchlojedenie trdelníka. Po jej skončení sa predstavila rocková kapela Energia. Medzitým sa začali zapĺňať priestory areálu, ľudí pribúdalo. Tí pri vchode do areálu dostali vstupenku, ktorá ich oprávňovala k ochutnávke trdelníka a vína. Organizátori totiž pripravili dve súťaže – o najchutnejší trdelník a najlahodnejšie víno skalického vinohradníckeho rajónu – Víno sv. Urbana. A rozhodnúť o najlepšom trdelníku a víne mali práve návštevníci, ktorí sa presúvali od stánku k stánku a ochutnávali trdelníky a v nádvorí pred vínotékou vzorky vína. Tu počas dňa vystupovala ľudová hudba Cifra Stanislava Okenicu a ľudová hudba Sokolie. Ich program moderoval RNDr. Anton Dinka.
V tom čase už bola v plnom prúde príprava na prekonanie minuloročného rekordu v upečení najdlhšieho trdelníka. Dialo sa to v čiernej kuchyni kláštora, kde manželia Romančíkovci a riaditeľ Správy mestského majetku Skalica Ing. Ľudovít Bránecký pod dohľadom komisára Slovenskej knihy rekordov pripravovali maxitrdelník.
Druhá súťaž dňa bola opäť o jedení, ale tentoraz pravej hustej fazolnice. Za stôl sa posadilo šesť hladošov, ktorí sa s plnými taniermi polievky veľmi rýchlo vysporiadali. Po súťaži sa uskutočnilo ďalšie vystúpenie, tentoraz detského folklórneho súboru Skaličánek, ktorý sprevádzala ľudová hudba Pláňava. Ich program bol na chvíľu prerušený, pretože pod pódium bol prinesený dlhočizný trdelník, ktorý meral jeden meter a desať centimetrov. Svojou dĺžkou teda prekonal vlaňajší o tri centimetre. Certifikát o jeho zápise do Slovenskej knihy rekordov prevzal riaditeľ Správy mestského majetku Ing. Ľudovít Bránecký. Maxitrdelník bol potom rozkrájaný a to ste mali vidieť, aký bol oň záujem.
Vo veľkej záhrade sa mali možnosť návštevníci občerstviť pri viacerých stánkoch a predovšetkým deti mali v ten deň viacero možností, ako sa dosýtosti vyšantiť. Boli tu pre ne k dispozícii skákací hrad, šmýkačka, nafukovacie futbalové ihrisko, súboj gladiátorov a predovšetkým najväčšie lákadlo, ktoré bolo v plnej permanencii celý deň – bungee trampolína. Deti si tu mohli aj kresliť či modelovať. Trdlofest navštívila aj delegácia družobného mesta Schwechat, o ktorej program sa staral viceprimátor Bohumil Bartoš a riaditeľka materskej školy Mgr. Oľga Luptáková. Podobne ako v minulom roku mali záujemcovia možnosť previesť sa historickými vozidlami po Skalici.
Tretia súťaž mala názov Vytáhni mňa, vypi si mňa. Súťažiaci mali za úlohu vytiahnuť koštýrom vodu z vedra a natankovať ju do dvoch pripravených plastových fliaš. Súťaže sa zúčastnila dokonca aj jedna dievčina z Portugalska. Po skončení súťaže patrilo pódiu členom tanečnej skupiny Taxis. V tom čase sa už v záhrade pomaly ani nedalo pohnúť a ako sme sa dozvedeli od usporiadateľov, počet platiacich návštevníkov bol vyše dva a pol tisíc, čiže s usporiadateľmi a účinkujúcimi tu v ten deň prišlo viac ako tri tisíc ľudí. Tí si mohli pozrieť zostávajúce dve súťaže. V prvej súťažiaci naplnili pohár červeným vínom a po prekážkovej dráhe ho mali čo najrýchlejšie dopraviť do cieľa. Niekomu sa to podarilo skôr, inému sa darilo menej, jeden si vylial víno na tričko skôr, ako sa rozbehol a ďalší ho vypil ešte pred dobehnutím do cieľa. Posledná súťaž už má dlhoročnú tradíciu. Na beh s cimbalom sa prihlásilo niekoľko družstiev, pričom napríklad členovia dychovej hudby Zevelanka odmietli vláčiť ťažký cimbal a elegantne si pobehli s krídlovkou. Šarmantné členky folklórneho súboru Skaličan sa nikam neponáhľali a aj si zaspievali. Skalickí dobrovoľní hasiči si už tradične šetrili sily na prípadné zásahy a tak si tiež nohy nedolámali a aj sa posilnili pohárikom. Po skončení poslednej súťaže sa na pódiu uskutočnilo vystúpenie folklórneho súboru Skaličan aj so seniormi, a ako to už býva zvykom, diváci ich nechceli pustiť ani po poldruha hodinovom programe. Folklór potom vystriedalo folkové zoskupenie ZA.
S prichádzajúcim večerom sa pomaly schyľovalo k vyvrcholeniu programu – vyhláseniu výsledkov súťaží o najchutnejší trdelník a najlahodnejšie víno. Výsledky súťaže vyhlásil Ing. Vladislav Horňák a ceny najlepším odovzdal primátor Skalice. Cenu za najchutnejší trdelník získala na základe hlasovania návštevníkov Mgr. Mária Kunáková a ocenenie za najlepšie víno – Víno sv. Urbana, Frankovku 2005, si prevzal František Okánik.
Predposlednou v rade účinkujúcich bola banskobystrická folková kapela Družina, pri vystúpení ktorej sa začalo stmievať, ale záhrada bola stále plná návštevníkov. Tí si na záver programu mohli ešte zaspomínať na hity populárnej švédskej kapely Abba prostredníctvom programu retro kapely Abba Revival.
Počas dňa sme sa pýtali návštevníkov, ako sa im toto podujatie páči, ako sú spokojní s jeho úrovňou, s programom. Odpovede boli vzácne rovnaké. Všetci boli mimoriadne spokojní, ale musíme podotknúť, že k tomu prispelo počasie, ktoré síce skoro ráno pohrozilo niekoľkými kvapkami, ale po otvorení brán Trdlofestu sa až do večera „držalo“. Dážď sa spustil až neskoro večer pri posledných hudobných vystúpeniach. Návštevníci si pochvaľovali trdelník i víno a predovšetkým rodičia boli nadšení z viacerých atrakcií pre ich deti v rámci detského kútika. V odpovediach sa objavovali názory, že takáto akcia má veľký význam pre prezentáciu mesta, pre jeho zviditeľňovanie v rámci rozvoja turistického ruchu.
Aké pocity mal pred záverom podujatia jeho riaditeľ Ing. Vladislav Horňák?
„Za všetkých organizátorov môžem povedať, že sme veľmi spokojní, pretože v návštevnosti boli prekročené naše najväčšie očakávania. Ponúkli sme návštevníkom bohatý program, viacero atrakcií, možnosť ochutnávky trdelníka a vín. Počasie nám vyšlo, navštívili nás ľudia z okolia i vzdialenejších miest, zo zahraničia. Za to, že sa tu, dúfam, dobre cítili, patrí veľká vďaka všetkým mojim kolegom a desiatkam dobrovoľných pomocníkov, bez ktorých by sme také veľké podujatie zorganizovať nemohli.“
O záverečné zhodnotenie Skalického Trdlofestu 2006 sme požiadali primátora Skalice Ing. Stanislava Chovanca.
„Vždy hovorím, že sme schopní zorganizovať naozaj vynikajúce akcie a myslím si, že nám to aj dnes vyšlo. Dnešná účasť dokazuje, že je to podujatie, ktoré získava tradíciu. Moje poďakovanie patrí všetkým organizátorom, ktorí sa na jeho príprave podieľali. Splnilo to náš zámer oslavy trdelníka, skalického vína, nášho folklóru a kultúry. Vládne tu spokojnosť, všetky nádvoria františkánskeho areálu žijú a dávajú tak zmysel ich nedávnej rekonštrukcii. Verím, že aj v budúcnosti bude toto podujatie tým, ktoré bude otvárať letnú turistickú sezónu.“ - em -

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 2. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 3. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 6. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 198
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 885
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 374
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 496
 6. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 204
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 016
 8. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 1 915

Blogy SME

 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana
 2. Martin Borecky: Život je Fajn - Časť piata
 3. Lukáš Čelinák: Klesajúca životná úroveň – ako oslobodiť ľudí závislých od populistických politík?
 4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné.
 5. Víťazoslav Würschner: Dobro národa je najvyšším zákonom
 6. Jozef Varga: Krkavci / 10. /
 7. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
 8. Ján Šeďo: Nebyť Putina, R. Kadyrov by bol dedinský blázon, takto je vedec a...všetko, ale nevie čítať z papiera...
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 607
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 889
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 401
 4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 18 185
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 925
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 451
 7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 720
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 4 570
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Je dôležité, aby dospelí boli deťom dobrými sprievodcami po internete.


8 h
Ilustračné foto.

S obmedzeniami treba rátať už tento víkend.


TASR 9 h

Malí futbalisti zabojujú o titul Majstra Slovenska a atraktívnu odmenu


10 h
Polícia nehodu vyšetruje.

Pri nehode sa zranili dvaja mladí muži.


10 h

Blogy SME

 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana
 2. Martin Borecky: Život je Fajn - Časť piata
 3. Lukáš Čelinák: Klesajúca životná úroveň – ako oslobodiť ľudí závislých od populistických politík?
 4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné.
 5. Víťazoslav Würschner: Dobro národa je najvyšším zákonom
 6. Jozef Varga: Krkavci / 10. /
 7. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
 8. Ján Šeďo: Nebyť Putina, R. Kadyrov by bol dedinský blázon, takto je vedec a...všetko, ale nevie čítať z papiera...
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 607
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 889
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 401
 4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 18 185
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 925
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 451
 7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 720
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 4 570
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu