Žiaci a pedagógovia z Rohožníka sa začiatkom mája stali priamymi účastníkmi osláv Dňa Európy v slovinskej Murskej Sobote, kde prezentovali našu vlasť v rámci aktivity Európska dedina.
Prečo práve naša škola a ako to vlastne začalo?
Naša škola je veľmi dobre vybavená multimediálnou technikou, ktorá umožňuje zapájať sa do rôznych projektov prostredníctvom internetu. Jedným z nich je aj eTwinning, do ktorého sme sa zapojili už v minulom školskom roku. Ide o elektronické partnerstvo zamerané na podporu spolupráce žiakov a učiteľov v rámci Európy. Je to dlhodobý projekt, v ktorom dve školy z rôznych krajín, v našom prípade ZŠ Rohožník a ZŠ Črenšovci zo Slovinska, realizujú ľubovoľnú vzdelávaciu aktivitu prostredníctvom informačných a komunikačných technológií.
Naši učitelia i žiaci si osvojujú nové zručnosti dôležité pre osobný a profesionálny život, ako sú komunikácia v cudzom, najmä nemeckom a anglickom jazyku, prezentácia vedomostí, riešenie problémov, kreativita, tímová práca a solidarita. Spoznávame rôzne praktiky vo vyučovaní v Slovinsku, nachádzame riešenia spoločných problémov, ako sú environmentálna oblasť, výchovy, história, kultúra, práca s informačnými a komunikačnými technológiami, spoločné korene našich jazykov. Podarilo sa nám vytvoriť spoločný slovník knižných a slangových výrazov Slovenska a Slovinska. Pracujeme na mnohých spoločných otázkach, ktorých výsledkom by mala byť spoločná prezentácia. Cieľom projektu je okrem iného pochopiť skutočný zmysel vyučovania jazykov pre život, pre vzájomnú európsku komunikáciu. Pre školu v Črenšovci sme sa však rozhodli aj preto, že venuje, tak ako naša škola, veľkú pozornosť integrácii žiakov so špeciálno-pedagogickými potrebami.
Kto nás prezentoval v Európskej dedine v Murskej Sobote? Bolo to 32 žiakov z rôznych ročníkov a 10 pedagógov s rôznou aprobáciou. Všetkých spájal spoločný záujem – dobre reprezentovať našu vlasť v zahraničí. Žiaci, ktorí boli vybraní, sú už dlhšie zapojení do projektov, patria do folklórnej skupiny Bazalička, ktorá predviedla svoj program, alebo išli za odmenu, pretože výborne reprezentovali našu školu v rôznych olympiádach. Pedagógovia, ktorí sa zúčastnili, sú všetci zapojení do projektu eTwinning a aktívne pracujú na ďalších projektoch.
Čo vlastne bola Európska dedina?
Bola to prezentácia európskych krajín, ktorú si pripravili žiaci črenšovského okresu. Celkom sme napočítali 15 stánkov, v ktorých sme mohli uzrieť rôzne symboly 15-tich európskych krajín. Nechýbala ani živá stráž kráľovnej Alžbety z Anglicka, Legoland z Dánska, tanečnice zo Španielska, Atómium z Belgicka, Eifelovka z Francúzka a mnoho ďalších zaujímavostí, doplnených národnými pochutinami, ktorými ste sa mohli občerstviť. Náš slovenský stánok sme zaplnili originálmi, ktoré s nami putovali autobusom. Žiaci 4. ročníka pripravili projekty o jednotlivých krajoch a oblastiach Slovenska. Ďalší žiaci pozháňali slovenskú valašku, ľudové výšivky, bábiky v krojoch i skutočné kroje, keramiku, propagačné materiály o Slovensku a samozrejme vlajku Slovenskej republiky. Veľký úspech zožal aj slovenský folklór, ktorý predviedol súbor Bazalička. Okrem nich si pripravili zaujímavý program v troch jazykoch žiaci II. stupňa. Prínosom pre našich žiakov bolo aj ubytovanie v rodinách, kde mohli nielen nadviazať nové priateľstvá, ale mohli lepšie spoznať jazyk, kultúru a mentalitu iného národa.
Pedagógovia mali program zameraný tak, aby sa zoznámili aj so životom obce, školy i okolia.
Zaujala nás tiež krásna krajina, pekne upravené okolie domov. Zistili sme, že Slovinci si chránia hodnoty vytvorené ľuďmi, ale aj prírodou. To, že sú ich ľudia zruční, sme videli na návšteve u pána starostu na obecnom dome Črenšovci, kde sú steny ozdobené drevenými reliéfmi i plastikami. Dozvedeli sme sa, že to sú výtvory detí, ktoré sa zúčastnili rezbárskeho kurzu formou letného tábora. Pán učiteľ, ktorý tábor organizoval, ponúkol možnosť aj našim žiakom prihlásiť sa do takéhoto kurzu počas tohtoročných letných prázdnin.
Náš trojdenný pobyt v Črenšovci bol iste obohatením pre obe školy. Vymenili sme si navzájom profesionálne znalosti a skúsenosti, ktoré budeme aplikovať vo svojej práci, ale nadviazali sme aj osobné priateľstvá.
Už teraz sa tešíme na projekt Comenius, v rámci ktorého sa v Rohožníku stretneme nielen so slovinskými hosťami, ale aj s hosťami z ďalších piatich krajín Európy. Iste budeme aj o tom informovať.
MartaPfeilerová